jesenné výsadby tulipánovKvitnutie tulipánov je triumfom jari. Ak je miesto vyzdobené rok čo rok s tulipánmi, výsadba a starostlivosť na otvorenom poli je kľúčovým bodom takéhoto úspechu. Trvalky cibuľovité rastliny z Ázie sú už dlho predmetom obdivu vo svojej vlasti av starom svete, kde padli v polovici XVI. Storočia.

Vďaka univerzálnej láske k týmto kvetinám, za sto rokov bolo Holandsko nazývané krajinou tulipánov a dnes sa na celom svete distribuujú desiatky tisíc odrôd týchto veľkolepých, ale celkom dostupných rastlín.

Doba výsadby tulipánov v zemi

sledovať čas výsadby tulipánovTulipány kultivovaných odrôd kvitnú na jar alebo v prvej polovici leta. Preto je optimálny čas výsadby na jeseň. V priebehu 3-4 týždňov sa žiarovky aklimatizujú a tvoria koreňový systém, ale netvoria anténu. To umožňuje, aby tulipány dobre zimovali a pri príchode tepla dali silné lístie a odhalili veľké korunky.

Určenie termínu výsadby tulipánov, je dôležité, aby sa nesprávne! Ak sa žiarovky dostanú do zeme príliš skoro, môžu dať listy. A prichádzajúci zima bude brať rastliny nevedomky. Nadzemná časť zmrzne, podzemná časť oslabuje a nedá zaručiť jarné kvitnutie. Neskoré vysádzanie ohrozuje skutočnosť, že tulipány nemajú čas na zakorenenie, vážne mrazy ich zabijú alebo ich pokazia.

Ako si vybrať optimálny čas? Kedy pestovať tulipány v pôde v rôznych oblastiach?

Pre skúsených pestovateľov kvetov sa odporúča venovať pozornosť nie kalendáru, ale počasia mimo okna. Najlepší štart pre rastliny bude výsadba v pôde, ochladí sa na teplotu 10-12 ° C.

V strednej zóne sú takéto podmienky vytvorené do polovice septembra. Na juh sú neskôr vysadené tulipány, na severe sa termíny posunú ku koncu augusta.

Ak z nejakého dôvodu na jeseň nespadli na záhony, môžu byť na jar vysadené. Bohužiaľ, v tomto prípade rastliny majú menej času na prípravu na kvitnutie a akumuláciu živín pre budúci rok. Ak chcete dosiahnuť požadovaný výsledok a zjednodušiť starostlivosť o tulipány na otvorenom teréne, pred vysadením žiarovky je lepšie rásť v rašeliniskách naplnených voľným živným substrátom. Pred vysádzaním žiaroviek denne vychladnite v oddelení na zeleninu v chladničke.

jarné výsadby tulipánovTulipány sa prenesú do kvetinových záhonov, keď sa stávajú teplejšie a pôda sa zahreje na +15 ° C. Táto metóda sa môže použiť vo všetkých oblastiach, vrátane oblastí, v ktorých tulipány v otvorenom teréne neprežijú zimu.

Vysádzanie tulipánov na pestovanie vonku

žiarovky musia byť naliehavo vysadenéPre jasný kvitnutie, záhradné tulipány vyžadujú:

 • slnko alebo priehľadná polievka;
 • výživná, nevyhnutne voľná pôda s neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou;
 • ochrana pred vetrom;
 • mierne napájanie.

Vhodná pre pestovanie tulipány časť kopal na plnú bajonet uvoľnené rozbitím hrudy, buriny vybrané a zavádza dusík a draslík hnojivá, ako je napríklad humus a dreveného popola. Hustá, ťažká pôda zmiešaná s pieskom, rašelinou.

Pod tulipány, ako aj pod inými kultúrami, nie je potrebné zavádzať čerstvú organickú látku, ktorá je často zdrojom bakteriálneho rozpadu a hubových chorôb.

Hĺbka brázd na pestovanie tulipánov na otvorenom poli závisí od veľkosti žiaroviek. Preto sú predbežne triedené, pozdĺž cesty oddeľujúce choré a poškodené vzorky. Zdravá polhodina ponorená do hustého ružového roztoku manganistanu draselného a dôkladne vysušená.

pozorujte hĺbku výsadby tulipánovVeľké žiarovky dospelých robia drážky hĺbkou od 20 do 30 cm a nalievajú na spodok 10-centimetrového odvodňovacieho vankúša veľkého piesku. Deti sú vysadené, mierne lisované, do studní s rovnakou drenážou, ale dvakrát tak malou, to je do hĺbky 7-10 cm. Keď je pôda vyrovnaná, oblasť je mulčovaná.

Starostlivosť tulipánov po výsadbe v otvorenom teréne

kvitnúce tulipányLen pri konštantnej a kompetentnej starostlivosti tulipány budú reagovať s hromadným otvorením jasných farieb. Žiarivé kultúry sú spravidla nenáročné, ale stále vyžadujú pozornosť od výskytu prvých listov až do neskorej jesene. Starostlivosť o tulipány po výsadbe zahŕňa:

 • zalievanie, obzvlášť bohaté počas množstva pukov, masového kvetu a do 2 týždňov po jeho dokončení;
 • odstránenie buriny okolo pristátia;
 • čisté, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému a žiaroviek, uvoľnenie;
 • trojnásobné dodatočné obliekanie kvetov.

Po zalievaní by mala byť pôda pod rastlinami vlhká v hĺbke 30-40 cm, čo znamená, že na jeden meter plochy, v závislosti od typu pôdy, musíte použiť najmenej 10-40 litrov vody.

Hnojivá v kvapalnej alebo granulovanej forme sú súčasťou starostlivosti o tulipány po výsadbe. Vyrábajú sa trikrát:

 1. Vo fáze výskytu prvých výhonkov sa použije zmes 2 dielov dusíka, 2 diely fosforu, 1 diel draselných zlúčenín;
 2. V čase, keď sa objavili zelené puky, kŕmili rastliny dusíkom, fosforom a draslíkom v pomere 1: 2: 2;
 3. Po kvitnutí, použitím zlúčenín draslíka a fosforu, sa úplne podáva dusík.

Keď hovoríme o starostlivosti o tulipány, nemali by sme zabudnúť na jednoduchý, ale užitočný postup. Keď kvety vyblednú, sú vyrezané spolu s kvetmi stonky. To umožní, že žiarovky nebudú spotrebovať vzácne pre rast žiarovky.

Ak sa kapsuly so semenami tvoria na stonkách, veľké žiarovky nemusia čakať a deti nebudú schopné získať významnú hmotnosť.

Pred pestovaním tulipánov musíte vedieť, že na jednom mieste kultúra nemôže byť dlhšia ako 4 roky. Potom sa zvyšuje riziko akumulácie nebezpečných baktérií, húb a škodcov v pôde, žiarovky prirodzene vyrastú a vyžadujú transplantáciu. Zvyšné žiarovky v pôde postupne idú hlbšie, takže budúci rok, klíčky sú ťažšie preniknúť na povrch. V dôsledku toho sú kvety menšie, stopky sú slabšie a kratšie.

Tulipány sú vykopané, keď listy úplne vyblednú a padajú. Je užitočné rozliať uvoľnenú oblasť roztokom fytosporínu, manganistanu draselného alebo akéhokoľvek dostupného fungicídu. Rastliny, ktoré zostanú v pôde na zimu, aby sa zabránilo zamrznutiu, husto mulč s rašelinou, pilinami alebo krytom s lapnika.

Video o správnom výsadbe tulipánov