saxifrage na alpskom vrchuNázov tejto rastliny hovorí samo o sebe, husté lístie a svetlé pupeny, ktoré rastú na ťažko dostupných miestach, medzi kameňmi, v trhlinách a na svahoch. Správna výsadba a starostlivosť o saxifrage na otvorenom teréne vám umožní vyzdobiť nejaký dizajn krajiny a zmeniť zloženie záhrady.

Svietnik – kvety na kameňoch

odrody saxifragePríroda vo svojom prejave je jedinečná a jedinečná. Jedným z úžasných predstaviteľov rastlinného sveta je rastlina saxifrage. Skutočne nezvyčajné medzi kameňmi a štrbinami sú jemné malé kvety, ktoré sa tiahnu smerom k slnku. Kultúra má asi 200 druhov, ktoré sa nachádzajú v najodľahlejších oblastiach av najnepriaznivejších podmienkach. Ich hlavný rozdiel spočíva vo výške stoniek, v tvare listov a v tonifikačnom rozsahu stopiek. Záhradkári milovali kultúru kvôli svojej vysokej vitality a vytrvalosti, nenáročnej starostlivosti, kompaktnej veľkosti a trvanlivosti.

Saxifrage a Arendza sú dve z najpopulárnejších druhov záhrad.

Svetlice svetlice rastú rozety, husto zakrývajú kamennú zem, kvety sú malé a svetlé, rýchlo sa vytratia.Saxifraga cespitosa

Arendseho saxifrage je ako šťavnatý zelený koberec rozkladajúci sa medzi kamene, farba jeho púčikov sa mení od bielej až po bohato fialovú, kvitnúce obdobie je začiatok leta.saxifrage Anders

Foto saxifrage na otvorenom teréne ukazuje rôzne odrody a druhy tejto rastliny:

 • Manchu;saxifrage manchurian
 • pero;jazyk saxifrage
 • pletenosnuyu;
 • rotundifolia;Saxifraga rotundifolia
 • paniculata;Saxifraga paniculata
 • temný;saxifragee tiene
 • iní.

Medzi ich charakteristické znaky patrí typ a tvar stonky, veľkosť a kvalita listov, odtiene a druh kvetov, požiadavky na podmienky prostredia a starostlivosť.

Technológia pestovania a starostlivosti

pestovanie sadeníc saxifrageNenáročná saxifrage je zrejmá. Prirodzené prostredie rastu ho zvyklo na suché podnebie a nadmerné slnečné žiarenie. Jeho koreňový systém je navrhnutý tak, aby mohol udržiavať a kŕmiť rastlinu za extrémnych podmienok – na slnku medzi skalami, bez vody v trhlinách a vo vzpriamenej polohe na svahoch. Výsadba a starostlivosť o trvalé saxofágy na otvorenom teréne by mala byť podobná prírodným podmienkam jeho života. Saxifrage je odolný voči suchu a teplu, nebojí sa nízkych teplôt a mrazu pôdy. Mäkšie podmienky prostredia môžu zničiť.

Čím zložitejšia bude štruktúra a horšia kvalita pôdy, tým lepšie bude cítiť saxifrage.

Sady v otvorenom teréne – výsadba semien a starostlivosť:

 1. Výber pôdy. Nebude to zbytočné, ak v pristávacom priestore je časť rašeliny a piesku, sú tu zahrnuté štrk a sutiny. Predpokladom dobrého rastu a vývoja saxifrage je drenážny systém, ktorý neumožňuje stagnáciu tekutín v blízkosti povrchu a koreňov.
 2. Dodržiavanie optimálneho teplotného režimu. Ak chcete dosiahnuť rovnováhu medzi svetlom a tieňom pre saxifrage, môžete postupne vysadiť rastlinu a vyhnúť sa samotným vrcholom skladieb.
 3. Neexistuje nadmerná vlhkosť. Najlepšie miesto na pestovanie saxifrage patrí medzi kamene a pod svahom. Ak sa to nedá dosiahnuť, je potrebné zabezpečiť kvalitné drenážne zariadenie na rýchle odstránenie prebytočnej vlhkosti. Mulčovanie sa neodporúča.
 4. Dosiahnutý vrchný obväz. Zrnitá základňa s nízkou plodnosťou je to, čo potrebuje saxifrage pre dobrý rast a bujnú kvitnutie. Činnosti vo forme zriedkavého komplexného kŕmenia – to je všetko, čo je potrebné pre nenáročné trvalky.
 5. Keď saxofrage kvitne na otvorenom teréne. Doby vývinu pre rôzne odrody rastlín padajú v rôznych obdobiach letnej sezóny. Zvyčajne obdobie kvitnutia začína v júni.

Oázy rôznych druhov saxifrage môžu vytvoriť malebné horské krajiny priamo na pozemku. A najlepšími susedmi sú ihličnaté stromy a kríky.

Saxifrage – spôsoby reprodukcie

kameňokopytovanie v otvorenom terénePo kvitnutí by mala byť krajná časť rastliny vyrezaná. Tento postup stimuluje vzhľad nových listov. Zima nie je strašná pre saxifrage, ľahko toleruje sneh a mráz. Od jarných mrazov sa odporúča rastlina chrániť.

Related  Najlepšie odrody kosatcov pre dizajn krajiny

Kedy sa pestovať saxifrage na otvorenom teréne:

 1. Semená. Priemerná klíčivosť semien saxifrage je pomerne vysoká – do 90%. Klíčení semena nastane za 6-7 dní. Zo semien sa sadenice pestujú v kvetináčoch, debnách alebo kontajneroch.
 2. Sadenice. Na získanie semien sa semená saxifrage vysijú v banke. Zábery sa ponorí a vysadia na samostatných hrncoch. Sadenice sa vysádzajú na otvorenom pozemku koncom mája – začiatkom júna.
 3. Outlets. Na konci kvitnutia z hlavného kríža je možné rozdeliť a rozmnožovať rozety, zakoreňovať ich v pôde, chránené pred horiacim slnkom. Na jar začínajú nové rastliny bezpečne na otvorenom teréne.

lomikameň mliekoSaxifrage zaujíma dôstojné miesto v dizajne krajiny. Medzi jeho zrejmé výhody patrí veľkolepý vzhľad, nepríjemnosť prírodných podmienok, schopnosť koexistovať s mnohými kvitnúce rastliny, zakrpatené stromy a kríky. Kvitnúca saxifrage oživí skalku a stane sa zvýraznením v skalnej záhrade. Dokonale dopĺňa horskú kompozíciu, bez ktorej si nemožno predstaviť umelú skalnú krajinu.

Video o pestovaní saxifrage