kvitnú dahlia v krajineRodná krajina týchto krásnych kvetov je považovaná za Guatemalu a Mexiko. V starom svete sa dálie objavili v XVIII. Storočí, keď začali úspešne realizovať svoje výsadby a starostlivosť na otvorenom teréne. Kvety sa okamžite dali dve mená – Dalia a Dahlia. Prvý názov rastliny bol prijatý na počesť slávneho botanik zo Švédska – A. Dal, a druhý – vedec z Petrohradu – IG Georgi.

Odrody kvetu

dahlia Vassio MeggosDahlia je elegantná kvetina. Okrem rôznych foriem sa líši v rôznych farbách. Do dnešného dňa vedci majú asi 30 druhov a asi 15 000 odrôd Dalia.

Vedci-botanici rozdelia kvetinu do nasledujúcich skupín:

 1. Jednoduchá.
 2. Anemone.
 3. Pre golierom.
 4. Peony-.
 5. Dekoratívne.
 6. Loptička.
 7. Pomponem.
 8. Kaktus (ihlica).
 9. Polukaktusovye.
 10. Leknínotvaré.
 11. Zmiešané – iné odrody, ktoré nie sú zahrnuté v predchádzajúcich skupinách.

dahlia v blízkosti altánuFarebné, nádherné dahlia rôznych farieb (biela, vínová, šarlátová, ružová, krémová a mnoho ďalších) sú ozdobou našich letných záhrad.

Snom chovateľov je modrá dahlia. Úsilie botanistov však ešte nebolo úspešné.

Avšak tieto kvetinové kvety netolerujú silné ruské zimy, preto tí, ktorí chcú po celý rok vychutnať krásu jasných púčikov, by mali pestovať hľuzy ročne. Takže, na predmestí na plantáž dahlias na otvorenom teréne môže byť v polovici mája. Ale vo svojej vlasti – v Latinskej Amerike – táto úžasná krása je vytrvalá.

Vysádzanie dahlí na otvorenom teréne

Najpohodlnejšou a najpôsobivejšou metódou pestovania dahlí je výsadba a starostlivosť na otvorenom poli.

Príprava podkladu

Pôda pre kvety sa zbiera vopred. Pripravte si pozemok pre pristávanie dali by mal byť pred zimným mrazom. Na jeseň sa pôda vykopá a do nej sa zavádza hnojivo – buď kompost alebo humus, ktorý sa pridáva do pôdy rýchlosťou 4 kg na 1 m2.

Na jar sa opäť obohacuje pôda so zmesou kompostu a popola, ktoré sú rozptýlené po celom priestore záhonov. Potom musí byť zem uvoľnená hrebeňmi. Hnojivo sa môže pridávať aj do pripravených jamiek na pestovanie.sadenie dahlias

Dahlia sa vysádzajú na jar v pôde s voľnou štruktúrou. Zvýšte svoju vodnú priepustnosť a plodnosť pomôže štrku, riečny piesok, rozdrvenú uhoľnú trosku. Takáto drenáž ochráni kultúru pred nadmernou vlhkosťou, ktorá spôsobí smrteľnú formu a rozpad.

Dahlia rýchlo vyčerpáva pôdu, takže sa zasadil na rovnakom mieste dva roky po sebe by nemalo byť.

Je žiaduce, aby reakcia na pôdu bola mierne kyslá alebo neutrálna. V okyslenej zemi pridáme hasené vápno, alkalické – trochu rašeliny.

Príprava hľúz

Hľuzy dahlí, určené na pestovanie na otvorenom teréne, vyžadujú osobitnú starostlivosť. S nástupom v apríli – Korneklubni sa presúvajú z pivnice do skleníka, odstránia rozpadnuté oblasti. Vložte do škatúľ, naplňte polovicu čerstvého trávnika, rašeliny, piesok, piliny. Chrbát kože zostane otvorený. Podklad pravidelne zalievaný. O desať dní neskôr sa objavia oči. Odstráňte korene zo zeme, pretrepte a položte na tvrdý povrch.

rozdelenie hľúzTenká čepel noža musí byť sterilizovaná roztokom mangánu alebo kalcinovaná v ohni. S vertikálnym rezom rozdeľte stonku na štyri časti (štvrtiny). Každá delenka musí mať niekoľko koreňov a najmenej jeden výbežok obnovy, inak nebude schopný klíčiť. Rez sa nalial drveným aktívnym uhlíkom. Hľuzy uchovávajte v skleníku, kým sa nezakrývajú.

Približne 30 dní pred vylodením sa výsadbový materiál odstráni zo skladu. Hľuzy sú vyčistené z poškodeného tkaniva a posypané oblasťou s aktívnym uhlím. Kultúru môžete liečiť základňou alebo ju udržiavať počas 17 až 18 minút v slabom roztoku mangánu. Ďalej sú ošetrené hľuzy umiestnené v nízkom kontajneri so zmesou pôdy a riečneho piesku.

Spočiatku sa nádoby uchovávajú na teplom tienistom mieste a vykonávajú mierne zavlažovanie. Keď výhonky dosiahnu výšku viac ako 2 cm, prenesú sa na osvetlené miesto. Posypejte výhonky zriedkavo, odporúčame navlhčiť pôdu. Sú vysadené v prvých desiatich mesiacoch mája. Nezakrývajte.

Kedy je lepšie pestovať dahlia na jar v otvorenom priestore? Termín výsadby súvisí s podnebím regiónu. Pre strednú zónu Ruska je to tretie desaťročie v máji. Pre južné regióny – apríl. Pre sever – začiatok leta.

Výsadba georgín v otvorenom teréne na Sibíri a starostlivosť by mala byť vykonaná v polovici júna.

Príprava miesta

výsadba na otvorenom teréneTáto kultúra miluje teplo, takže je dôležité vybrať správne miesto. Kvetináč by mal byť umiestnený na slnečnom mieste, čo nie je prievan.

Niektoré odrody majú dostatočne vysoký kmeň, ktorý sa ľahko odchyľuje od silného nárazu vetra. Takéto odrody potrebujú podporu – stĺpiky z dreva s výškou 1,5-2 metra. Odporúčame ich vopred stanoviť.

Ideálna poloha: v blízkosti múru, na južnej strane budovy. Odporúča sa, aby rastliny kvetovali vedľa skupiny kríkov a stromov v pomerne osvetlených priestoroch. Avšak stromy v blízkosti kvetov by nemali dávať hustý tieň, pretože dahlia veľmi milujú svetlo. Tieto slobodomilé kvety nie sú vhodné pre preplnené a nepreniknuteľné húštiny.

Spočiatku sa plocha vyrovnáva po pripravenosti studní. Hľuzy sú vysadené na otvorenom teréne, potom sú pokryté vrstvou zeminy niekoľko centimetrov. Je potrebné poskytnúť hľuzy dostatok slnka a ľahké zavlažovanie.

zalievanie dahlíExistuje aj iná metóda reprodukcie tejto kultúry – odrezky. Ale je to veľmi časovo náročná a zodpovedná práca. A ak máte obavy z týchto snáh, môžete pestovať jednoročnú rastlinu zo semien, toto je:

 • ColtnessHybrids;
 • Indián;
 • Rigoletto;
 • Figaro.

Semená sa v polovici mája vysedia na otvorenom teréne a kvitnú do polovice augusta. Aby sa začalo kvitnúť, semená budú musieť klíčiť.

Zber a skladovanie koreňových plodín

umyte hľuzy dahlí pred uložením na skladovanieVysadené jahody na jeseň tiež potrebujú starostlivosť. Pred zmrazením by sa puzdro malo nudiť a odstrániť listy na spodnej časti stonky. Odporúčame, aby sa hlboké hľuzy neponáhľali! Keď zem zemrie časť, je odrezaná a hľuzy sú ponechané v zemi. Po dobu dvoch týždňov sa ich koža stane kompaktnou a vytvorí sa škrob. A až po prvých mrazoch (pred nástupom ťažkých mrazov) by sa koreňový klub mal vybudovať a umyť. To sa robí ráno, takže popoludní vyschnú vo vzduchu.

poslať dahlias na uloženieSadivový materiál je uložený v pivnici, v krabici so zmesou, ktorá zahŕňa zeminu, vermikulit, piesok, piliny, rašelinu. Optimálna vlhkosť miestnosti je 60-70%.

Pravidelne ventilujte trezor.

V januári je potrebné opätovne prehliadnuť hľuzy na veľké rozdelenie. Pri detekcii postihnutých oblastí je potrebné ich odstrániť a bodky vystrihnúť zeleným diamantovým roztokom (môžete mazať drveným aktívnym uhlíkom).

Nebezpeční škodcovia

Najdôležitejšími nepriateľmi závodu sú:

 • vošky;
 • slug;
 • Weevil;
 • húsenica;
 • Škvor;
 • a ďalšie.

K boju proti slimákom je zem zakrytá metaldehydom. Z vošiek – ponorte do mýdlového roztoku alebo nakvapkáme 0,2% roztokom chlóroetanolu. Dravé počasie uprednostňuje vývoj roztočov, čo ovplyvňuje spodnú časť listov. Otočia žlté, suché a zomierajú. Ovplyvnená kultúra je zavlažovaná kultánom (0,2%). Proti škodcom používajte aj odvar z celandínu a palinu.

Odporúča sa pestovať v blízkosti dahlia marigolds – veľa škodcov netoleruje ich vôňu.

kvitnú dahlia rôznych odrôdTakže, nádherné dahlia sa líšia v rôznych formách a farbách, svieži dlhý kvet. Ak budete postupovať podľa vyššie uvedených odporúčaní – môžete ľahko pestovať tieto nádherné kvety na dvore.

Všetko o výsadbe dahlí na otvorenom teréne – video