Amazing aphelandraKrásne kvitnúce, bylinné a krovinaté rastliny rodu Afelandra sú domorodci z tropických oblastí juhoamerického kontinentu. Podľa rôznych odhadov existuje od 40 do 190 druhov a druhov, ale ako ozdobné plodiny rastie len malá časť prírodnej rozmanitosti.

Napriek príťažlivosti veľkých jasných kvetenstvo, dekoratívnych lístia a rýchleho rastu, sú Aphelanda pomerne zriedkavé v zbierkach vnútorných milovníkov kvetov. Môžem udržať Afélandru doma? Čo obmedzuje kvetinárstvo?

Existuje niekoľko dôvodov pre opatrný postoj k atraktívnej rastline.

 1. Vzhľadom k tomu, že v prírode aróma môže mať výšku až 1,5-2 metrov, potom v miestnosti niekoľko rokov, kompaktná kópia nákupu sa zmení na trojrozmerné Bush s holými výhonkami. To znamená, že bývalá dekorácia sa stratila, a pre rastlinu je potrebný oveľa viac miesta ako predtým.
 2. Rodák z tropík je náladový, musí vytvoriť špeciálne podmienky pre rast a neustálu pozornosť. Preto doma starostlivosť o afelandra pod silou skúsených a veľmi pečlivé pestovateľov kvetov.
 3. Mnoho fanúšikov vnútorných rastlín sa obáva, že svetlé tropické plodiny môžu byť toxické pre ľudí a zvieratá. Pokiaľ ide o Afriku, tento strach nie je opodstatnený.

Lekári a botanika nemajú žiadne údaje o obsahu akýchkoľvek nebezpečných látok ani na lístie, ani na kvety pestovaných druhov tejto rastliny.

Aké druhy s najväčšou pravdepodobnosťou spadajú do domácich podmienok?

Room Afelander: Typy a funkcie

Afelandra OrangeAphelandra oranžová (Aphelandra aurantiaca) sa vyskytuje prirodzene v Mexiku av iných častiach Strednej Ameriky.

Rovnako ako ostatné druhy je trvalka ker s červenkastým modrasto šťavnatého stonky, podlhovasto vajcovité listy s dĺžkou 25 cm a nabrúsené kvetenstvo apikálnej ucha. Názov Aphelandra dostal cez ohnivé oranžové kvety, ktorý bohužiaľ Prosím pestovateľov len asi týždeň.

Afelandra vyčnievaVyčnievajúce Aphelandra (Aphelandra squarrosa) tiež rastie v Južnej Amerike. Crown tvar, list a kvetenstvo je veľmi podobný ako v predchádzajúcich druhov, ale to je ľahko vyznačuje kontrastným vzorom pozdĺž žily na liste dosiek a svetlo žltej farby kvetov.

Related  Všetko o užitočných vlastnostiach chaga huby a jej použití

Afelandra kristateAphelandra cristae (Aphelandra tetragona) sa vyznačuje bohatým zeleným odtieňom lístia a veľkými šarlátovými kvetmi, ktoré sa nachádzajú na kvetenstve vo forme výrazných hrebeňov.

Aphelandra coralAphelandra koral alebo panamský (Aphelandra sinclairiana) rastie v Hondurase, Nikaragua, na zalesnených miestach v Paname a Kostarike. V prírode ker dosahuje výšku troch metrov a od vyššie popísaných druhov sa líšia zárezy a rôzne odtiene farieb, ktoré môžu byť ružové, červené, oranžové alebo lila.

V letných mesiacoch kvitnú všetky druhy afrodancov vo voľnej prírode. Doma, kde nie je zjavná zmena ročných období, kvitnutie a rozvoj rastlín závisí od starostlivosti a vytvorených podmienok.

Ako sa starať o aphelandra, dosiahnuť maximálne svieže a časté kvitnutie a zachovať výzdobu Bush dlhšie?

Podmienky pre pestovanie afhelandra v dome

Afelandra má rád slnečné svetloAk sa na okennej parapete objaví apélanda, kvetinár by mal byť pripravený poskytnúť novú šteniatku maximálnu pozornosť. U obyvateľov trópov, kde sú kolísanie denných teplôt nevýznamné, je zvyknutý na teplo, svetlo a vysokú vlhkosť.

Afelandra v domácom prostredí sa cíti dobre v teplotnom rozmedzí od 18 ° C v noci po 27 ° C v priebehu dňa. Chladenie na 13 ° C v priebehu niekoľkých dní sa prejaví výskytom hnedých škvŕn na lístie a potom rozpadom koreňov.

Tieň nie je pre afranistov. Pre túto rastlinu je potrebné pomerne jasné, ale nie priame, ale difúzne svetlo. To je od vytvorenia vhodných svetelných podmienok, ktoré určujú, ako čoskoro majiteľ bude čakať na kvitnutie juhoamerického hosťa.

 • Zostať na jasnom slnku vedie k deformácii listových dosiek.
 • Nedostatok svetla znižuje atraktívnosť Bush, listy bledé a rastú menšie, výhonky sa rýchlo rozťahujú.

Režim osvetlenia je dôležitý nielen v lete, keď je to ľahké, ale aj v zime, čo je viac zaťažujúce v podmienkach oblačného počasia a krátkeho denného svetla.

Afelandra nemá rád prievan a nízke teplotyAle to nie je jediný problém. V chladnej sezóne, starostlivosť o afélandru doma spôsobuje ťažkosti z niekoľkých dôvodov:

 • udržiavanie prijateľnej teploty;
 • hľadať miesto, kde rastlina nebude narušená konceptom;
 • vytváranie vysokej vlhkosti v miestnosti, kde je hrniec s rastlinou.

Related  Modré záhradné krásy – incarvillya

Vlhkosť môže byť zvýšená akýmikoľvek dostupnými prostriedkami, napríklad pomocou domáceho zvlhčovača, pravidelným postrekom listov teplou stojatou vodou alebo kontajnerom s vodou umiestneným v blízkosti stromu.

Zavlažovanie a vrchný obväz

Rastlina potrebuje mierne vlhkú pôduAfelandra netoleruje suchú pôdu a zostáva v príliš vlhkom prostredí. Rovnako ako väčšina izbových rastlín, pre túto kultúru, v lete, najmä s aktívnym rastom a kvitnutím, je nevyhnutné, aby zemský hmota neustále udržiavala vlhkosť. So začiatkom jesene sa zalievanie znižuje, takže počas času medzi nimi je horná vrstva pôdy mierne suchá.

Ale pre rýchlo rastúcu kultúru nie je potrebná iba vlhkosť. Pestovateľ kvetín nemôže robiť bez mesačného doplňovania živín, ktoré kvetina vzala z pôdy.

Na udržanie rastu a kvitnutia sa domáce zemiaky v domácich podmienkach kŕmia komplexnými zlúčeninami obsahujúcimi dusík, fosfor a draslík v pomere 3: 1: 2.

Transplantácia rastlín

K rastline bol zdravý a silný, málo vedieť, ako sa starať o aphelandra, musí byť transplantovaný každý rok. Pretože aj pre dospelého jedinca nie je potrebná veľká kapacita s pôdou, pomocou transplantácie je možné regulovať rast vzoriek miestnosti a tiež tlačiť rastlinu na tvorbu kvetenstva.

Zariadenie nepotrebuje veľký hrniecPri výbere hotovej pôdy alebo pri ručnej zmiešaní pôdnej zmesi je dôležité mať na pamäti, že samotná kultúra je najlepšia v substráte s kyslosťou 5,5 až 6,5. Keď sa starostlivosť o aphelandra, ako na fotografii, vykonáva správne, rastlina rastie rýchlo a neustále dáva nové zdravé lístie.

 • Ak je hodnota pH < 5.5, листья желтеют, нарушается образование соцветий и бутонов.
 • V pôde s alkalickou reakciou a pH> 7,0 aféna spomaľuje vývoj a postupne zomiera.

Na získanie vhodnej pôdy je možné miešať v rovnakých častiach:

 • listová pôda;
 • hnedá rašelina;
 • umývaný piesok.

Štruktúrovanie výslednej zmesi je jednoduché, ak do nej vstupujete trochu nasekané drevené uhlie, ktoré má absorbčný efekt.

Ak je substrát príliš hustý, vmieša sa do neho vermikulit. Sphagnový mach je nadbytočný v pôdnej zmesi.

Ako sa starať o afelandru po kvete

Afelandra po kveteZískať aphelandra, nie všetci pestovatelia kvetov poznajú vlastnosti tejto rastliny a jej požiadavky na starostlivosť v podmienkach starostlivosti o izbu. Preto sa pre mnohých stáva prekvapením, keď sa doslova o mesiac neskôr, po kvetenstve kvetenstva, začína meniť kompaktná rastlina.

Related  Vyberte si idiota pre dom podľa fotografie a popisu druhov

Príroda má svoj vlastný priebeh a rast začína skôr, kvitnúce, spodné listy rýchlo klesajú, výhonky sú holé a predlžujú sa. Ak neprijmete opatrenia, aj keby ste sa riadili príslušnou starostlivosťou o chren doma, bude kvitnúť, ale bude premenený na skutočný Bush, ako je koncipovaný prírodou.

Uložte kompaktnosť a prijateľné pre veľkosť bytu pomôže len pravidelné prerezávanie rastliny. Uskutočňuje sa na konci zimy alebo skoro na jar, čím sa prerezáva väčšina hlavného stonky a niekoľko spánkových pukov zostáva v dolnej časti pre ďalší rast. Táto metóda vám umožňuje udržať afélandu v tvare a dokonca zvýšiť počet vytvorených kvetení. A počas vegetatívneho obdobia je kultúra užitočná na uchopenie mladých výhonkov.

Video o pestovaní afhelandra doma