rôznych typov peperómie domaPeperomy, ktoré ovplyvňujú dekoračné lístie rôznych foriem a farieb, sú veľmi obľúbené u kvetinárstva. Ak chcete zbierať všetky druhy pereromy, je nepravdepodobné, že postačia najširšie okenné parapety v priestrannom byte. Botanisti identifikovali a opísali približne 1200 druhov, z ktorých väčšina žije v tropických oblastiach Južnej Ameriky.

Nie je prekvapením, že medzi takou rozmanitosťou sú ampelové a vzpriamené rastliny, druhy, ktoré vedú k životu tohto šťavnatého, a pepermia s dlhými plíživými výhonkami. Pri takom odlišnom vzhľade majú všetci zástupcovia rodu jedno meno, odvodené od slov “peperi” a “omos”, ktoré sa prekladajú ako “peper-like”.

Kvitnutie kultúry padá na jarno-letné obdobie. Na rozdiel od lístia špicaté kvetenstvo – sviečky peperómie neovplyvňujú jas farby, ale dávajú kvetu originálny nezabudnuteľný vzhľad.

Peperómová sametová (P. velutina)

zamatovo zamatovoMedzi kultivovanými typmi miestností peperómov má táto rastlina vynikajúcu veľkosť. Výška kvetu so vzpriamenými, fialovými stonkami dosahuje 40 cm. Striekačky sú zastrelené striedavo s naostrenými vajcami alebo širokými listami. Tmavozelená s listami svetlých žiliek na zadnej strane sú namaľované nazeleno fialovým odtieňom. Počas kvitnutia sa na vrcholoch stoniek alebo v dutinách sametovej peomómie vytvorí špičaté kvetenstvo dlhé asi 7 cm.

Peperóm striebristý (P. argyreia)

strieborné peperiumJednou z najjasnejších odrôd kvetu je striebristá pyperómia. Rastlina s krátkymi, hojne rozvetvenými výhonkami upúta pozornosť lesklými červenými stopkami dlhými do 10 cm a svetlými striebristozelenými listami. Listové listy špicatého ovocného tvaru tohto druhu nie sú monofónne, ale zdobia sériou svetlých a tmavých prúžkov. V prírode rastú strieborné peperómie na zemi a ako epifity usporiadané na stromoch tropického lesa.

Hlavnou výzdobou kvetu – hladké listy, ale nie menej ozdobné, pepermia vyzerá v kvitnúcej forme, keď nad listnatou rozetou na dlhých stopkách sú zelené alebo mierne žltkasté klasy o veľkosti 4-6 cm.

Peperóm šedo-striebristý (P. griseo-argentea)

šedo-strieborná peperómiaTvar rozety, tvar a štruktúra listov, tento druh peperómie sa podobá striebornej odrode, ale farba listových listov je iná. Neexistujú tu jasne definované pásma. Celé pozadie lesklého listu má bohaté strieborné zafarbenie, na ktorom je jasne viditeľná výrazná reliéf vytvorená žilami.

Peperómia klasického (P. clusiifolia)

čiastočná pearómiaTento priestorný pohľad na peperómiu sa vyznačuje veľkými, tuhými listami, pevne sediac na vzpriamených alebo klesajúcich výhonkoch. Dĺžka ovocia, dlhá pri dne listov, dosahuje dĺžku 15 cm. Rastlinné stonky sa postupne podriaďujú a zakopávajú na miestach dotyku so zemou.

Medzi kvetinármi je najviac oceňovaná najrôznejšia forma kvetu. Tvár listov peperómie ciliátu je zafarbený fantazióznymi zelenými, bielymi a ružovo-fialovými tónmi. Stredná časť listovej dosky je zelená a fialová plátna pozdĺž okraja od zelenej je oddelená jasnými bielymi alebo žltkastými ťahmi.

Peperómová špicatá (P. maculosa)

peperomiya VideliJej názov bol daný peperómii kvôli hnedo-hnedým škvrnám pokrývajúcim hrubé výhonky, ktoré môžu byť buď vzpriamené alebo polopriebežné. Tento druh sa tiež nazýva pyperómia, viacstupňová alebo trpasličí paprika. Stonky a výhonky listov môžu byť hladké alebo pokryté krátkou sotva viditeľnou hromadou. Vrstvené srdcové listy sú namalované v jasne zelenej farbe. Na tomto pozadí sú dokonale viditeľné jemné žiarovky, ktoré prechádzajú cez dosku.Peperomia maculosa Smaragd

Spodná časť listu makulospera má svetlejšiu farbu. Počas obdobia kvitnutia nad sviežimi listami sa objavujú hnedo fialové, zelenkavé alebo hnedé kvetenstvo. Výška takýchto klasov môže dosiahnuť 40-50 cm.

Peperómia červenkastá (P. rubella)

peperomiya červenkastéhoElegantná trvalka s dlhými výhonkami ružovo-purpurového odtieňa. Na rozdiel od iných druhov, malé oválne listy načervenej peperómie sedia na stonke nie striedavo, ale skôr opačné. Ich horná strana má bohatú zelenú farbu, spodná časť dosky je načervenalá. A na stonkách a na listoch je krátka belavá hromada.

Peperómia z mramoru (P. marmorata)

mramorové kamienkovéŠiroko-oválne, mäsité listy mramorovej peperómie sa vyznačujú striebornozeleným sfarbením pozadia. Na ňom sú jasne rozoznateľné nejasné a sústredené okolo žíl ľahkých striebristých škvŕn. Rovné stonky bylinnej rastliny sú namaľované jasnými fialovými tónmi, ktoré zvyšujú dekoratívny efekt.

Peperómová plazivá (P. serpens)

pyperómia plaziváElegantné, pripomínajúce miniatúrne brečtanové trvalky s ubytovaním alebo visieť v procese pestovania výhonkov bude zdobiť všetky zbierky kvetinárstva. V prírode sa plíživá peperómia rastie ako epifyt a jej stopky nasýtené špicatými listami v tvare srdca visia voľne pozdĺž stromových kmeňov. Najrozšírenejšou je pestrá paleta peperómie.

Peperómia príjemná (P. blanda)

príjemná peperómiaTrvalá permeabilita príjemná vo výške dosahuje maximálne 20-30 cm a tvorí kompaktnú hustú korunu. Rastlina má vzpriamené rozvetvené výhonky s oválnymi listami, ktoré sú na nich husto usadené. Jasná zelená horná strana listových dosiek vyzerá skvele na pozadí fialových stoniek. Z nižšie vyspelých listov sú fialové, u mladých je tento odtieň slabší a môže vyzerať ako okraj alebo škvrny pozdĺž žíl. Malé nazelenalé kvetenstvo na dĺžke nepresahuje jeden a pol centimetra.

Peperomy scorched (P. caperata)

Peperomia Caperata AbricosNajpopulárnejší typ pepermie vo vnútornej kvetinárstve je zarážajúci s textúrou povrchu listov a množstvom mimoriadne krásnych odrôd. Zariadenie je kompaktné a veľmi malé. Ropeta z oválnych listov, sediaca na dlhých šľachách, vo výške nepresahuje 10-15 cm.

Peperomia caperata Emerald RippleV závislosti od rozmanitosti stoniek a odrezkov môže byť hustý karmínový odtieň a úplne zelený alebo skvrnitý. Listy peperómie vrások sa taktiež značne líšia. Ich farba sa líši od bohatej zelenej po fialovú. Existujú originálne pestré odrody s fantasy listov.

Peperomia caperata RossoÚľava sa dosiahne vďaka vrstve dosky zozbieranej z žíl. Tento druh rastliny krásne kvitne, ukazujú nad rozetou biele, hnedé alebo ružové kvetenstvo – klasy.

Peperóm šedý (P. incana)

šedé vlasyNázov šedovlasý peperóm je viazaný šedivým alebo strieborným odtieňom široko oválnych, takmer zaoblených listov. Pôvodný odtieň je zabezpečený belavými vlasmi, ktoré pokrývajú mladé lístie a výhonky. Kvety až do výšky 50 cm ochutnávajú a tvoria kompaktnú korunu hustých mäsitých lístia.

Peperómia je korpulentná (P. obtusifolia)

peperomiya tupolistnayaV prírode je pyperoplastika kelom – obyvateľom hornej a dolnej vrstvy tropického lesa. Rastliny sa cítia rovnako dobre ako epifyt a ako suchozemský druh. Listy na krátke stopky majú oválny tvar so základňou zužujúcou sa na stonku. Dĺžka dosky je 5-8 cm, farba môže byť odlišná. V najvyššej úcte v kvetinárstve sú pestré odrody.Peperomia obtusifolia

Existujú však aj veľmi jasné odrody s hustou zelenou lístiou, ktorej farba sa stáva tmavšia a nasýtená, keď vyrastie.

listy rôznych druhov pepermieRod rodu pyperium nie je obmedzený na opísané vzorky. K dispozícii pestovateľom kvetov je niekoľko stoviek druhov a ešte viac odrôd tejto rastliny.

Vytvorte živú stenu peperómie – video