Špargľa listy začnú žltnúťMedzi dekoratívnymi a listnatými plodinami pestovanými na parapetoch na domácom trhu, špargľa zaujímajú osobitné miesto. Tieto vytrvalé, rýchlo rastúce rastliny ohromujú nielen otvorené zelené listy, ale aj úžasnú nepríjemnosť. A napriek tomu milovníci vnútorných rastlín musia vidieť, ako nedávno zelený špargľ sa zmení na žltú, ak fyllocladia zomrie a padne.

Aký je dôvod tohto správania rastliny a akú starostlivosť o chorú rastlinnú špargľu obnoví jej bývalú krásu?

Starajte sa o špargľu, začnite žltnúť alebo sa rozpadávajte

Špargľa naliehavo potrebuje pomocPo prvé, bez ohľadu na to, akú je situácia ponižujúca, nemali by ste sa rozlúčiť so svojim obľúbeným miláčikom. Ak okamžite zistíte príčinu vädnutia a upravíte starostlivosť, môžete oživiť takmer beznádejnú rastlinu, ktorá stratila všetky zelene.

Prax ukazuje, že väčšina problémov sú na vine chyby starostlivosti špargľa alebo zábudlivosť majiteľa. Dokonca aj vytrvalé rastliny, zvyknuté na život v suchom vzduchu, byty, nepravidelný alebo nadmerné zalievanie, uzavrite hrniec a ďalšie nepríjemnosti, skôr alebo vyžadujú ľudskú pozornosť. Špargľa – nie je výnimkou, tolerantní kultúra nie je v poriadku, ale reaguje na nepohodlie, prestanú rásť a žltnutie.

Čo ak špargľu vyschne? Iba vytváraním komfortných podmienok pre neho človek môže byť istý zdravím a nemennou krásou domáceho maznáčika. A dokonca aj rastlina, ktorá začala opäť vyschnúť, bude rásť v raste. Preto je potrebné situáciu napraviť analýzou podmienok údržby zariadenia.

Dôvody, prečo špargľa zožltne, a jeho “listy” alebo phyllocladia sa rozpadajú, možno málo.

Ak obnovíme správne napájanie, ušetríme obľúbenú rastlinuAk sa špargľu vysype kvôli chronickému nedostatku vlhkosti, vysušené stopky sa rozrežú a začne postupne navlhčovať zeminu v banke. Suchá zemina je slabo impregnovaná vodou, takže je lepšie urobiť niekoľko prístupov. Znova a znova sa podklad ponorí hlbšie, kým vlhkosť neprekvapí celý objem hrnca a jeho prebytok sa nevysunie do panvice.

Po prijatí požadovanej vlhkosti bude rastlina čoskoro dať nové stonky, a tu, čo je najdôležitejšie, neporušujú plán zavlažovania.

Najlepšie zo všetkých, ak medzi zalievanie pôdy pod špargľou bude vyschnúť, ale nie sa premeniť na kameň. Koreňový systém rastliny je usporiadaný tak, aby sa v uzloch nahromadilo dostatok živín “v zálohe”, ale takéto nahromadenie končí. Okrem toho ich vyčerpanie vedie k zastaveniu rastu, čo znamená, že nové listy sa nedajú očakávať.

Related  Čo viete o výsadbe a starostlivosti o tigre?

Nadmerné navlhčenie pôdy tiež nepriaznivo ovplyvňuje špargľu. V neustále vlhkom teplom prostredí sa hmyz, baktérie a huby ľahko množia, čo ohrozuje inváziu škodcov a chorôb špargle. Jeho silný koreňový systém hnije a skutočnosť, že špargľa sa stáva žltou, sa prejavuje ako dôsledok ochorenia.

Jednou z príčin rozpadu špargle je rozpad koreňovPreto pri odchode je mimoriadne dôležité brať do úvahy vlhkosť pôdy v čase zavlažovania, teplotu vzduchu v miestnosti, pretože rastlina menej “nápoje” v chlade a sezóne. Spravidla uvoľňovanie nových výhonkov, kvitnúcich a ovocných exemplárov má veľkú potrebu vlhkosti a výživy.

Nenechávajte vodu v panve, pretože jej kontakt s koreňmi je jednou z príčin ochorenia špargle a jej rozpadu.

Suchý vzduch v miestnosti poškodzuje väčšinu vnútorných rastlín vrátane všetkých druhov špargle. Dokonca obdobia sucha v prírode nie sú tak ničivé pre zariadenie ako prevádzkové vykurovacie zariadenia v byte. Preto špargľa stojaca na parapetoch alebo v blízkosti batérií sa zmení na žlté aj pri zvyšnej starostlivosti a napájaní.

Suchý vzduch môže tiež spôsobiť smrť rastlinyProces môžete zastaviť tak, že posuniete hrniec z rastúceho prúdu horúceho vzduchu a všetkými improvizovanými prostriedkami navlhčením vzduchu v miestnosti. Bude to užitočné nielen pre kvetinu, ale aj pre ľudí, ktorých dýchací systém a sliznice tiež vyschnú a prestanú odolávať vírusovým a studeným chorobám.

Pri hľadaní miesta pre špargľu stojí za zmienku, že táto rastlina je škodlivá nielen pre horúci vzduch, ale aj pre ponor. Preto sa zaujímate, prečo sa špargľa zmení na žltú, musíte skontrolovať, či z nej vyfúkne z priechodu.

Optimálne miesto pre špargľu v byte je penumbra alebo slnečný okenný parapet, kde je kvet chránený pred priamym osvetlením. Ak sú vytvorené podmienky vhodné pre rastlinu, jej katióny sú kompaktné, svieže. V tieni sa výhonky predlžujú a fyllocidia sa zriedia. Keď svetlo katastrofálne nestačí, napríklad hrniec sa prepraví ďaleko od okna, dokonca aj pri správnej starostlivosti o špargľu sa stáva žltá a stratí lístie.

Na polotmavom mieste sa špargľa bude cítiť dobreJasné slnko však nie je najlepším priateľom rastliny. Opúšťa popáleniny na zelenej ploche a stáva sa príčinou, kvôli ktorému sa špargľa rozpadá v priebehu niekoľkých dní. Situácia je opravená preskupením hrnca a nastavením, ak je potrebné vodu vašej zelenej domácej zveri.

Vo väčšine prípadov, po sledovaní rastliny, môžete ľahko určiť, prečo sa mení jeho zdravotný stav a čo robiť, ak špargle vysuší pred očami pestovateľa kvetov.

Kŕmenie a nový základ pre chorú špargľu

Chorobná rastlina potrebuje čerstvú pôdu a kvapalinuAle niekedy príčina ochorenia nie je tak zrejmé. Konieckoncov, aj tých najskúsenejších pestovatelia nie vždy si myslí, že špargľa potreba hnojenia a včasné transplantácie kultúr a vôbec zabudnuté – tak rastlina je vytrvalý a nenáročný.

Related  Z fotografie sa dozvieme rôzne typy Echeveria a stručný popis

Koreňový systém špargle je volumetrický a rýchlo sa rozširuje, takže na začiatku jari sú rastliny transplantované do čerstvej pôdy. Súčasne je lepšie postupovať každý rok pre mladé exempláre a dospelá špargľa sa po 2-3 rokoch prevedie do novej nádoby. Ak kvetinář zabudol na transplantáciu zvieraťa, korene a hľuzy sa dostanú na povrch, rastlina začne zažívať akútny nedostatok živín a vlhkosti. Chřest nebude žltnúť a rozpadne sa čoskoro, ale nebude to najlepšie ovplyvňovať vzhľad a stav kvetu.

Transplantácia je tiež užitočná v tom, že pomáha pri identifikácii ochorení a škodcov na koreňoch špargle, ktoré sa ešte neoznámili, alebo už spôsobili vysušenie stoniek.

Tak vyzerá ako upravená špargľaKŕmenie sa vykonáva na jar av lete, a tu je potrebné vziať do úvahy špargľu ako organické zmesi a zmesi obsahujúce dusík, ale nadbytok tohto prvku môže hrať zlý vtip. Stimulátor rastu pre zelené rastliny v tieni spôsobuje roztrhnutie výhonkov, a niekedy aj z nadbytočného hnojiva chleba žltne. Preto je užitočné, aby si zviera vybralo hnojivo s harmonickým obsahom všetkých zložiek potravy a mikroelementov.

Čo robiť so sušením špargle?

Včasná transplantácia a odstránenie chorých koreňov pomôže zachrániť rastlinuKeď chlupatá špargľa nie je silná, môže stačiť na obnovenie zavlažovania, odstrániť rastlinu z tieňa alebo ju presunúť zo slnka, zvlhčiť vzduch alebo ho podávať. Ale vážne potrebujú starostlivosť o chřest rastliny je potrebné špeciálne, komplexné. So sušiacou špargľou odrezať všetky nehybné stonky a potom dobre vyliata zem, rastlina je užitočná, aby sa dostala von z hrnca a podrobila dôkladnej kontrole.

Ak sú korene ovplyvnené hnilobou, vysušené a už neživé, mali by sa tieto plochy odstrániť, pričom zostávajú iba ľahké husté uzliny, ktoré sú stále schopné poskytnúť nové klíčky. Ak je to potrebné, môže koreňový systém starostlivo rozdeliť a získať naraz niekoľko mladých sadenice, ktoré v krátkom čase porastú a stanú sa ozdobou domu. Vysadená vo výživnom, voľnom substráte, chrípka je napojená a pôda sa mulčuje zhora. Životaschopnosť koreňov pri dodržaní pravidiel týkajúcich sa špargle sa čoskoro prejaví a spôsobí rast.

Related  Prichádzajúce hostitelia rôznych odrôd a starostlivosť o neho na otvorenom teréne prinesú dobré výsledky

Choroby a škodcovia špargle

Usadzovanie chvostov na stonkoch špargle poškodí rastlinuČastou príčinou špargle ochorenia – škodcami, vyčerpávajúce preteky. Hoci počet hmyzu, ktoré sú schopné sa vyrovnať s hustými stonkami rastliny a svojím malým fylokladium nie je tak veľký, pri hromadnej lézie špargľou a žlté môže dôjsť k strate dekoratívne.

Štíty na stonkoch špargle vyzerajú ako malé vypuklé plaky hnedého alebo hnedého odtieňa. Jesť rastliny džúsu, oni vyčerpajú špargľu, čo vedie k žltej phyllocladia. Aby ste sa vyrovnali s nezvaným nájomcom, môžete manuálne odstrániť chňapky alebo opatrne zaobchádzať s akumuláciou roztokom aktinickej látky v litre vody zriedením približne 1-2 ml látky. V budúcnosti, keď sa staráte o špargľu, je užitočné postriekať stonky stojatou vodou.

Rovnaký liek je účinný proti roztočom, ktorý je zriedkavý, ale postihuje špargľa, dlho v suchej miestnosti. Títo škodcovia môžu prechádzať z iných rastlín, ale častejšie sa vyskytujú na ramene stonky alebo v koreňovej zóne. Slabá špargľa sa stáva žltou a ak je nedostatok starostlivosti, môže vyschnúť. Dobrým preventívnym opatrením bude pravidelné zavlažovanie koruny teplou vodou a sprchou pre fyloklády. Je pravda, že pôda s týmto postupom je lepšie skryť.

Po ošetrení infikovanej rastliny fytopytómom môžete ušetriť špargľuAle nadmerná vlhkosť pôdy v suchom vzduchu spôsobuje vývoj zárodkov a hubových komárov. V tomto prípade, ako nikdy predtým, je dôležité zabezpečiť starostlivosť o špargľu a vykonať jej ošetrenie fytopytómom alebo iným insekticídom. Podobné opatrenie je nevyhnutné, ak sa špargľa sprchuje, odvezená do záhrady na letný čas. Na tejto rastline nájdete vošky, tiež krvácajúce mladé stonky.

Starostlivosť a reprodukcia špargle – video