bonsai sakuraBonsai sakura v prírodných podmienkach môže dosiahnuť veľké rozmery. S náležitou starostlivosťou bude umiestnená v malom hrnci, pričom zostane presnou kópiou japonskej čerešne. Sakura je uznávaným symbolom východnej Ázie, ktorého kvitnutie sprevádza národné sviatky. Znížená reprodukcia takéhoto stromu je možná doma, ale tento proces je zdĺhavý a namáhavý.

Popis odrody

mini čerešňové kvetyBonsai japonská sakura je okrasný strom, ktorý sa dá ľahko zakoreniť v dome. Je odolný proti zvýšenej kontaminácii plynu v miestnosti, ale vyžaduje dobré svetlo a denné zalievanie.

Sakura je ocenená za nezvyčajné kvety, v bonsaji dosahujú priemer 1 cm. V prírode sú svetlo ružové, ale môžete kúpiť umelo odvodené odrody červenou, zelenou, fialovou a inými farbami. Jednotlivé kvety sa zhromažďujú v kvetenstve.

Ako pestovať strom zo semena

semená japonskej čerešnePestovanie bonsai sakury zo semien doma je ťažké, ale možné. Proces sa musí pripraviť vopred a byť trpezlivý. V čase vzniku bonsai nie je nižšia ako obyčajné stromy, a získať plnú domácu záhradu môže byť v 10-20 rokov, podlieha každodennej starostlivosti.

Semená bonsai sakury je možné zakúpiť v obchodoch so špecializáciou. Je lepšie brať viac semien, pretože percento ich klíčenia a prežitia je dostatočne nízke. Musíte byť pripravení na skutočnosť, že len 1-2 semená z 10 sa zmení na plnohodnotné stromy. Existuje určitý algoritmus na prípravu a výsadbu bonsai sakury doma:

  1. Semená sú napísané (nadkalyvayut), aby urýchlili proces klíčenia. Deň pred zasiatím by mali byť umiestnené vo vode pri izbovej teplote.
  2. Potom sa semená umiestnia do mierne navlhčenej pôdy a prehĺbia sa o 0,5 až 1 cm.
  3. Klíčenka sa musí podrobiť stratifikácii, čo napodobňuje prirodzené zimné podmienky. Nádoba je pokrytá fóliou a odoslaná do chladničky 2 mesiace.
  4. Po tejto dobe sa semená aj naďalej klíčia pri izbovej teplote a dobrom svetle, pričom udržujú konštantnú vlhkosť pôdy.

Related  Pestuješ bujná izba?

kvitnutie mladých bonsai sakuraKeď sa semená začnú klíčiť, musia byť ponorené – transplantované do novej pôdy. Ak sa sadenice umiestnia do spoločnej nádoby, vzdialenosť medzi nimi nesmie presiahnuť 10 cm. Najlepšie je pestovať rastliny v samostatných bonsai – špeciálnych plochých hrncoch.

Stojí za to poradiť s predávajúcim, ako pestovať bonsai sakura zo semien. Rôzne odrody majú svoje vlastné preferencie pre režim pôdy, kŕmenia alebo napájania. Spolu so semenami musíte kúpiť všetko potrebné vybavenie a vedieť vopred o pravidlách starostlivosti o trpasličí stromy.

dekoratívne bonsai

Pravidlá starostlivosti o bonsai

Tí, ktorí dokázali vyrastať plnohodnotný bonsajový strom doma, sú uznané – rastlina je veľmi rozmarná a vyžaduje každodennú starostlivosť. Osobitná pozornosť sa venuje zavlažovaciemu režimu. V lete bonsai potrebuje pol dňa denne pohár vody, inak môže rýchlo zomrieť v dôsledku sucha. V zime je voda menej často. Nemenej dôležité je osvetlenie v miestnosti. Bonsaiitsy majú v najľahších oblastiach, chránené pred ponorom.

bonsai sakura v interiériBonsai sa pestuje v plochých hrncoch s priemerom až 20 cm, takže koreňový systém nemôže rásť. Transplantácia rastlín sa vykonáva každoročne, nevyhnutne skrátiť korene. Voľba pôdy by sa mala brať zodpovedne – sakura dobre rastie v pôde s vysokým obsahom dusíka, humusu a draslíka. Organické hnojivá sa zavádzajú do pôdy približne jeden mesiac pred vysadením, a dusík sa pridáva priamo spolu so sadenicami.

bonsai sakura na záhradeKeď rastú bonsai sakura môže tvoriť korunu svojvoľne, pomocou improvizovaných prostriedkov. Kmeň mladého stromu je pripevnený drôtom alebo úsek. Keď rastlina dosiahne výšku 25-30 cm, hlavný výhonok sa odreže, takže koruna rastie do šírky. Po kvitnutí môžete orezávať postranné výhonky, čím sa mení smer ich rastu. Oddenka sa pri každej transplantácii skráti, aby sa zabránilo rastu stromu vo výške.

Ďalším spôsobom, ako obmedziť rast rastlín, je aplikovať horizontálne rezy pozdĺž kôry. Z nich bude pridelená šťava, ktorá oslabí bonsaje a nechá ich trpaslík.

miniatúrny čerešňový kvet s pevným kufromExistuje veľa druhov korún v bonsai sakura. Môžete nechať hlavný kmeň rovno, alebo môžete vytvoriť neobvyklé ohyby. Ak správne vydržate technológiu pestovania a denne dajte rastline malý čas – bude kvitnúť každú jar s dekoratívnymi kvetmi.

Related  Jednoduchá starostlivosť a rast streptokarpus doma

Ako pestovať bonsaj – video