Uspokojuje oko kvitnúce orchideyOrchidey sú tak krásne a úžasné, stávajú sa majiteľmi jednej rastliny, kvety budú nevyhnutne premýšľať o doplňovaní zbierky. A po zvládnutí základov starostlivosti vzniká otázka: “Ako sa množiť orchidea doma?”

Prečítajte si tiež o Phalaenopsis – orchideí “motýľ”!

Ukazuje sa, že tropickí návštevníci nie sú tak rozmarní a tajomní, ako by sa to mohlo zdať začínajúcemu kvetinárstvu. Všetky vnútorné rastliny orchideí môžu byť rozmnožované vegetatívne, ale je dôležité vedieť, do akého typu patrí zelené zviera:

 1. Sympodiálne orchidey majú niekoľko rastových bodov vytvorených na horizontálnych výhonkoch. Ako rastú zárodky, stáva sa plnou rozetou s pseudobulbom v základni.
 2. Monopodické rastliny sa vyvíjajú len z jedného miesta a dcérskymi vývodmi sa môžu objaviť zo spánkových púčikov na pedunku.

Vzhľadom na rozdiel v štruktúre reprodukcia orchideí týchto dvoch druhov má svoje vlastné charakteristiky. Ale v každom prípade, začnite túto prácu na jar, keď zelený zviera dokončí zimné obdobie odpočinku, dobre odpočíva od predchádzajúceho kvitnutia a pripravuje sa na nový.

Ako vynásobiť orchidey rozdelením kefa?

Orchidey sympodial typ množia delením kerToto je hlavný spôsob reprodukcie orchideí sympodiatického typu. Zariadenie pozostávajúce z niekoľkých pseudobulzov môže byť bezpečne rozdelené na časti, pretože každé takéto šťavnaté zahustenie je základom samostatnej zásuvky.

Ako sa množia orchidey týmto spôsobom a aké budú potrebné na rozdelenie dospelých rastlín? Predbežne je potrebné pripraviť:

 • nové kontajnery pre mladé orchidey;
 • niektorý čerstvý substrát;
 • drvené drevo alebo aktívne uhlie;
 • ostrý sterilizovaný nôž.

Extrahuje z kvetináča je rozdelená do niekoľkých častí tak, že každý z nových rastlín mali svoj vlastný koreňový systém a aspoň 2-3 plné pseudobulbs s rezervou živín.

Dospelá rastlina je úhľadne rozdelená na časti s odrodomOdrezky odrezkov na prevenciu hniloby sa ponoria do rozdrveného uhlia, orchidey sú mierne vysušené a prenesené do vlastných nádob s vhodným priemerom.

Related  Koberec-med na záhrade posteli – dlhodobý alissum

Ak sú niektoré z prijatých delenok príliš málo korene rýchlo aklimatizovať na substrát, sú lepšie do vrecka s vlhkým rašeliníkom a kryt pevne. So stále vysokou vlhkosťou sú korene oveľa aktívnejšie. Keď sa vytvorí koreňový systém dostatočný na samostatný život, môže byť mladá orchidea transplantovaná do substrátu pre dospelé vzorky.

Keď začínajú reprodukovať orchidey doma, niektorí pestovatelia robia vážnu chybu, keď neopúšťajú mladé pseudobulby na materskej rastline. To vedie k pomalšiemu rastu a vzácnejšiemu rozkvetu pred silným kvetom.

Mladá rastlinaAk chcete zjednodušiť proces množenie orchideí, o rok skôr na zemi odnoží rastlín v údajnom rozdelení Bush robí malé rezy. Táto metóda aktivuje tvorbu koreňov na dcérskych pseudobulbách a tlačí obličky k rastu. Nasledujúca jar bude orchidea matky dostatočne silná, aby nestratila rast po transplantácii a tvorené delenki môžu byť okamžite osídlené v ich vlastných kvetináčoch.

Ako doma šíriť orchidey odrezky?

Orpédiovitý typ Orzhidei sa môže množiť odrezkamiRezy sú vhodné pre orchidey monopodial typu a sú vykonávané na jar. So zdravými dospelými rastlinami odrezali špičku tak, aby nevyhnutne nechali niekoľko živých šťavnatých vzdušných koreňov. Rezané na materskej rastline a apikálne odrezky sú posypané uhoľným práškom, ošetrené fungicídom a záhradným voskom.

Jedným zo spôsobov šírenia orchideí je rez apikálnej rezy s leteckými koreňmiSilné rezanie si nevyžaduje dodatočnú starostlivosť. Po vynásobení orchideí sa transplantuje do samostatného hrnca podľa veľkosti rozete a koreňového systému a umiestni sa do skleníka s vlhkým teplým vzduchom. Tu preneste banku na zvyšok kvetu pre dospelých. Čoskoro sa na stonke objavia nové výhonky z pazúroviek.

V prípade, že tvorba dcérskych predajní spomaliť alebo spiace púčiky nechcel prebudiť, môžu byť ošetrené špeciálnou hormonálnej pasta alebo roztok rastlinných hormónov pre orchidey.

Za týmto účelom je list v blízkosti obličiek úhľadne odrezaný a vykoná sa primárna liečba. Opakovane hormóny pôsobia po 5 až 10 dňoch.

Related  Kvetná záhrada v náručí Iberian evergreen

Reprodukcia orchidey pomocou stopky

Môžete získať nový závod z pedunkuMladá rastlina jednopodlažnej orchidey môže byť tiež získaná zo stopky, ktorá splnila svoju úlohu. Avšak pred tým, ako sa doma násobíte orchideou týmto spôsobom, budete musieť počkať, kým rastlina úplne nezmizne:

 1. Uvoľnite rez v základni a rozdeľte sa na odrezky, aby na každom z nich bol uzol so spánkovou obličkou.
 2. Pripravený sadivový materiál sa ošetrí fungicídom a rozloží sa na povrch vlhkého machu tak, že oblička nie je ponorená do substrátu.
 3. Pod fóliou pri izbovej teplote ostávajú odrezky, až kým v uzloch nie je vytvorená samostatná rozeta s koreňovým systémom.
 4. Po celú dobu sa výsadba pravidelne strieká, čo neumožňuje hnilobu odrezkov a tvorbu plesní.

Ako sa množiť orchidey rezne Ak nie mach?

Korenie môže byť zakorenené v normálnej vode, ale nádoba by mala byť tiež pokrytá balíčkom na udržanie stabilnej teploty a vlhkosti.

Ak rastlina po kvitnutí nie je oslabená a je úplne zdravá, nie je potrebné rezať kvetinový hrot kvôli získaniu dcérskych zásuviek. Ako propagovať orchidey doma týmto spôsobom? Je potrebné len:

 • vyberte silnú obličku na vrchole strieľačky;
 • veľmi opatrne vystrihnúť a odstrániť povrchové váhy;
 • na liečbu obličiek pomocou cytokinínovej pasty, pričom sa použije časť veľkosti jablčného zrna.

Orchidey obväzV lete, v teple a s vysokou vlhkosťou, sa objaví klíčka z takejto obličky. Postupom času sa zmení na malú rozetku s vlastnými koreňmi a môže byť oddelená a transplantovaná do malého hrnca.

Reprodukcia orchideí priradenými rozetami

Z usnulých obličiek došlo k únikuOrchidey so šťavnatými artikulovanými výhonkami sa môžu ľahko vynásobiť pomocou bočných výhonkov, ktoré sa objavujú z dutín. Ale pred reprodukciou orchidey, musí vytvoriť priaznivé podmienky pre to, zabezpečiť:

 • množstvo dusíka v substráte;
 • vysoká vlhkosť vzduchu;
 • pobyt v teplej izbe.

V uzloch sú vytvorené korene bočných výhonkov. Keď majú svoje vlastné korene, malé orchidey môžu byť rezané z materskej rastliny. Ak nie je možné čakať na úplný vývoj rozetín, odrežte celý stonku a rozdeľte ho na časti tak, aby na každom segmente došlo k výhonku.

Related  Mrkva šťava je dobré pre zdravie, ale môže ublížiť

Rozdelenie stonky na časti na reprodukciuDospelá rastlina s touto metódou rozmnožovania orchideí sa vyvíja za 2-3 roky. Video o rozmnožovaní orchideí doma teoreticky pomôže pripraviť sa na tento zaujímavý, avšak zložitý proces a neumožní v praxi robiť nepríjemné chyby.

Reprodukcia orchideí podľa semien

Tento spôsob získavania mladých rastlín sa považuje za najpracovnejší a nikde, s výnimkou špecializovaných laboratórií, sa prakticky nepoužíva. Dôvodom je špeciálna štruktúra a vzhľad semien tejto kultúry.

Reprodukcia orchideí pomocou semien je najpracovnejšou metódouZárodky rastlín v semenách nemajú žiadnu rezervu živín a ochranu pred vonkajšími rizikami, tj infekciami, škodcami alebo zmenami počasia.

Preto pred doma násobenie orchidea touto metódou, kvetinár musí opakovane zvážiť svoje silné stránky a schopnosti.

Video o 4 spôsoboch šírenia orchideí