Aspidistra elatior variegataAspidistra, ktorá sa stala módnou asi pred sto rokmi, medzi fanúšikmi domácej kvetinárstva získala povesť takmer večných rastlín. Táto kultúra sa nebojí hustého tieňa, poklesu teploty a dlhej absencie zalievania.

Rovné stojace listy aspidistra sa vyznačujú najvyššou odolnosťou. Rastlina, ktorá vytvára husté záclony v prírode pod vrcholom tropického pralesa, nie je doma horšie. Dnes, častejšie v oblastiach, kde sa v zimnom období chladí vzduch pod -5 ° C, sa aspidistra cíti dobre na otvorenom priestranstve, stáva sa jasne zeleným záhradným ornamentom, okrajovými chodníkmi a miestnou oblasťou.

Doma je aspidistra považovaná za pomaly rastúcu kultúru potu. Rastlina tvorí rozvetvenú mocnú oddenku, z ktorej odchádzajú ďalšie kŕmne korene, rastú listy a malé zelené alebo fialové kvety, ktoré sa nachádzajú na úrovni zeme. V závislosti od odrody a druhu, listy aspidistra rastú do výšky 25-60 cm, a dospelé rastliny môžu tvoriť záclony až do pol metra v priemere. Preto, pestovanie takej kultúry v dome, je lepšie, aby sa hrnce s priemerom 15 až 25 cm.

V opačnom prípade starostlivosť o rastlinu môže byť skutočne minimálna. Zariadenie ľahko toleruje pobyt v studenom a suchom vzduchu, udržiavanie v tieni, sucho a nadmerné zalievanie. Dokonca aj vyrezaná zelená zostáva čerstvá až na niekoľko týždňov.

Nevhodné podmienky zadržania vedú k zhoršeniu vzhľadu aspidistraA napriek tomu aj dlhé, kopijovité listy aspidistra môžu byť vystavené všetkým druhom nebezpečenstiev, chorôb a škodcov. Poplach majiteľ rastliny môže škvrny na listy, situácia, keď aspidistra nerastie, alebo jeho listy sa stávajú žlté a bez života.

Najčastejšie zhoršovanie vzhľadu rastlín sa stáva reakciou na nedostatok starostlivosti a nevhodných podmienok zadržania.

Bez starostlivosti aspidistra stáva žltá a suší

Aspidistra miluje sprchuAspidistra preferuje žiť v čiastočnom tieni alebo tieň, ale reaguje zle na suchý vzduch, podobne ako ostatní predstavitelia zeleného sveta. Nesprávne podmienky pestovania vedú k tomu, že aspidistra opustí najskôr žlté na špičkách a potom suché. Ak sa zariadenie nachádza v blízkosti teplých prúdov z ohrievačov, situácia sa zhoršuje.

Situáciu môžete napraviť tým, že sa hrniec presmeruje ďalej z ohrievača a zaistí prijateľnú vlhkosť pre aspidistra.

Kvetinárstvo, ktoré nesie záhradu počas leta na záhrade, môže čeliť skutočnosti, že v dôsledku nočného mrazu sú hroty listov poškodené. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, prechodná nekróza ovplyvňuje všetky nové časti antény. Listy kvitnú a suché pozdĺž žíl. A kvôli oblúku z listu aspidistra listy sú rozdelené a strácajú funkčnosť. Rovnako deštruktívne na lístie ovplyvňuje horúce letné slnko, ak je aspidistra otvorený pre lúče miesta.

Vlastnosti zalievanie a hnojenie aspidistra

Vyčistenie okraja listov naznačuje chronické prebytočné namáčanieAspidisti nie sú príliš citliví na porušenie napájania, ale zneužívanie takejto nenáročnej rastliny nie je nekonečné. V jednom “perfektnom” okamihu listy aspidistra sú žlté a suché.

Zariadenie signalizuje chronické nadmerné namočenie pôdy s odumretím a vyparovaním hrotov a okrajov listových dosiek. Stačí spustiť zalievanie, takže sa šírenie choroby aspidistra zastaví. A to v budúcnosti, zelené zviera nemal skúsenosti nepohodlie, voda kvetina je nutné, keď substrát v hrnci vyschne až 3-4 cm hlboké.

Ak aspidistra nerastie, už dlhší čas nie je nové lístie a starý stratil svoj lesk a elasticitu, je pravdepodobné, že kvetina trpí nedostatkom výživy.

V dôsledku nedostatku živín rastlina prestáva rásťV období aktívneho rastu sa aspidistra podľa odporúčaní pre zvolené hnojivo kŕmi aspoň raz za mesiac. Najlepšie je, ak závod získa komplexné produkty pre dekoratívne a listnaté plodiny. Majiteľ by mal vziať do úvahy, že dusík núti rastlinu vytvoriť zelenú hmotu. Ale nadbytočný prvok negatívne ovplyvňuje kvalitu listov, ktoré získavajú hnedý odtieň a suché.

Kvetinárstvo, uvažoval, prečo žiadne kvety Aspidistra, môžete skúsiť kŕmiť rastliny draslíka a fosforu. Snáď takáto podpora spolu s uvoľnením pôdneho povrchu pomôže aspidistru vytvoriť a otvoriť púčiky.

Príčina choroby aspidistra – voda

Aspidistra môže ochorieť kvôli zlej kvalite vodyPrekvapivo môže obyčajná vodovodná voda spôsobiť aspidistra. Faktom je, že v niektorých oblastiach voda prúdiaca z kohútika obsahuje veľa minerálov a solí. Ich prebytok ľahko poškodzuje zelené rastliny, ktoré sa podobne ako aspidistra pokúšajú odstrániť vlhkosť rozpustenými soľami v ňom cez listové dosky.

Keď sa voda odparuje, soli a minerály sa hromadia v tkanivách listu a zapríčiňujú ich spálenie, spôsobujú spomalenie rastu. Preto zalievanie a postrek aspidistra vyžaduje mäkkú, trvanlivú alebo filtrovanú vodu.

Prečo rastú aspidistra?

Pri chove je dôležité správne rozdeliť podzemkuNiekedy dospelý aspidistra prestáva rásť, aj keď sú pravidelne napojené a udržiavané v nevyhnutných podmienkach rastlín. Prečo aspidistra nedáva nové listy?

Dôvodom je pozrieť sa do hrnca. Najčastejšie rastlina úplne vyčerpala potenciál pôdy a podpníkovo obsadilo celý objem hrnca. Z toho dôvodu sa pet nevyvíja. V tomto prípade je najlepšie prejsť aspidistra do novej väčšej nádoby alebo rozdeliť hlinku na niekoľko častí, z ktorých sa po transplantácii vytvoria niekoľko samostatných kríkov.

Aby nedošlo k situácii, kedy nekvasne zdravý aspidistra, pri transplantácii rastlín nemožno preniknúť do podzemky. V opačnom prípade púčiky jednoducho nemajú dostatok krátkych, u niektorých druhov rastúcich niekoľko milimetrov štiepok na prekonanie vrstvy substrátu.

Aké ďalšie problémy sa môžu vyskytnúť doma a ako zistiť, čo je aspidistra chorý?

Choroby aspidistra

Anthraktóza listov aspidistraAk sa nedodržiavajú pravidlá starostlivosti a údržby, rastliny podliehajú hnilobe koreňov a opúšťajú škvrny.

Anthracnóza – bežná hubovitá choroba aspidistra, vyjadrená v skutočnosti, že listy kultúry sú žlté, potom sa postupne stávajú hnedé a zomierajú. Ak rastlina na listových platniach má žlté zaoblené škvrny s rozširujúcim sa okruhom suchého tkaniva v strede, neváhajte.

Všetky postihnuté listy sú odrezané aspidistra, postrekovanie zastávok vzdušných častí, pretože vodnými kvapkami sa huba aktívne šíri a môže sa rozšíriť na zdravé listy a susedné rastliny. Ak problém pretrváva, rastlina je transplantovaná do čerstvej pôdy a ošetrená fungicídom.

Fusarium na listoch aspidistraFusárium na listoch aspidistra je charakterizované tvorbou ohnisiek rozpadu na báze stonky. Ale zomieranie listov je len vonkajším prejavom. Rotovanie a zčernenie odrody rastliny.

Ak chcete pomôcť chorým aspidistra, zlepšiť odvodnenie, odrezať všetky postihnuté oblasti koreňov a koruny, zmeniť rozvrh zavlažovania a vyzdvihnúť čerstvej voľnej pôdy. Rastlina je užitočná na ošetrenie fungicídom na báze medi. Postupy by sa mali vykonávať raz týždenne, kým nezmiznú všetky príznaky ochorenia.

V chorých rastlinách by sa mali odstrániť všetky choré listyNajlepšou obranou proti plesňovým ochoreniam je prevencia, ktorá spočíva v náležitej starostlivosti a neustálej pozornosti stavu listov aspidistra a celej rastliny ako celku. Koniec koncov, väčšina plesňových ochorení sa vyvíja s nadmerným alebo nepravidelným zavlažovaním, čím sa oslabuje kultúra hrnca. Zdravé rastliny nespôsobujú problémy, ale na dlhú dobu ochotne rastú, kvitnú a potešia majiteľov.

Starostlivosť o aspidistroy – video