Mladé ihličky čínskej čínskej MPH NadorIhličnaté kultúry sa tradične používajú v krajinnom umení Číny, Kórey a Japonska. Miestne druhy vrátane čínskej borievky, ktoré sa stali prístupné pre európskych záhradníkov, rýchlo získali popularitu.

Popis čínskej čučoriedky

Ihly borievky čínskejPrvá zmienka o kultúrnych výsadách čínskej borievky (Juniperus chinensis) pochádza z konca 18. storočia. Vždyzelený ihličnatý závod prilákal pozornosť krajinárov nezvyčajné ihličnany, a vyčnievajúce ostnaté vetvy pre dospelých, ale tesne priliehajúce, rovnako ako zelené váhy na mladé výhonky.

Po prvé, pomerne mäkké ihly nie viac ako 3 mm, potom, ako rast strieľa, dĺžka sa zvyšuje na 12 mm. Oni zaostávajú za drevom, sú tvrdšie, na každom z nich sa objaví na páre svetlých, takmer bielych pruhov. Rovnako ako všetky jalovce, rodák z Číny a iných regiónov Ďalekého východu, je charakterizovaný nevýrazným rastom a vzácnym ovocným ložiskom. Tmavo modrá pokryté hustou vrstvou rock-raid poháriky s 2-3 semenami u tohto druhu môžu mať kruhový alebo pretiahnuté, rôzne veľkosti, ale vždy dozrievajú v druhom roku po objavení.

Jalovec čínskej je nielen variabilný v bobule, ale aj v samotných rastlinách. V prírode sú to aj veľké stromy s pyramídovou korunou až 20 metrov vysokou a plíživé kroviny s tenkými výhonkami až do priemeru 2,5 mm a výškou maximálne pol metra.

Popisy populárnych odrôd čínskej borievky

Bonsai založené na čínskej borievkeVariabilita kultúry, jej nenáročná povaha, vysoká dekoratívnosť a prispôsobivosť robili čínsku borievku jednu z najobľúbenejších rastlín bonsaistov. Nie menej, tento druh je v dopyte v krajinnom dizajne. V katalógoch škôlok a chovných spoločností dnes existuje asi 50 rôznych odrôd tejto jalovca.

Juniperské čínske modré Alpy (Modré Alpy)

Seedling jalovca čínske modré AlpyČervená čínska modrá Alpy je jednou z najbežnejších odrôd tohto stálezeleného ihličnatého. Rastlina s modrozelenými ihlami v dospelom veku tvorí ker s výškou 2 až 4 metre. Avšak, na dosiahnutie takej veľkosti jalovec bude trvať veľa času. Hustý rozširovací krúžok s trvalými šedými alebo striebornými ihlami je ozdobený mladými výhonkami. Iba 10 rokov ker zväčší na výšku 2 metre s priemerom koruny asi jeden a pol metra.

Related  Naučili sme sa reprodukovať box nezávisle

V strednom páse je jalovica modrá Alpy relatívne zimná. V prípade nedostatku snehu a silných mrazov na jeho vetvách sa na jar objavujú náplaste a spálené ihly. Na vysádzanie kríkov je potrebné vybrať lokality s očakávaním budúceho rastu sadenice. Rastlina vyzerá dobre ako dominantná medzi nízko rastúcimi plodinami, môže byť užitočná pri skupinových výsadbách, slúži ako dekoratívne pozadie pre kvitnúce trvalky.

Juniper z čínskej Stricty (Stricta)

Sadenica borievky čínskej StrictyTáto odroda jalovca sa nikdy nestratí medzi okrasné kríky v záhrade. Podľa popisu a fotografií jalovca čínskej Striktnej má táto rastlina hustú kužeľovitú korunu, pozostávajúcu z hustých konárov. Výhonky sú pokryté zelenými modrými, av zimných striebristo šedých ihličiach. Rastliny dospelých prinášajú ovocie a tvoria veľa zaoblených modro fialových bobúľ.

Kultúra, rovnako ako jej najbližší príbuzní, je trvanlivá. S minimálnou starostlivosťou a správnym miestom na záhrade plodina žije až do veku 100 rokov. Ale vzhľadom k pomalému rastu takej kešu borovice Stricta stupňa dosiahne výšku iba 2-2.5 metrov. Táto vlastnosť zariadenia sa používa v krajinnom dizajne a krajinárstve. Rastliny sa zakladajú v malých domoch a dokonca aj v kontajneroch.

Juniper z čínskej Stricta Variegata (Stricta Variegata)

Juniperus Stricta Variegata v kontajneri na pestovanieV prírode sa mnohé spontánne rastlinné mutácie často nezaznamenajú. Chovatelia, ktorí pozorne sledujú “populáciu” škôlky, môžu včas odhaliť a opraviť zaujímavé zmeny vo vzhľade svojich zelených domácich zvierat. Z dôvodu takej znateľnej mutácie bolo možné získať dekoratívne odrody jalovca s pestrými, nerovnomerne farebnými ihlami.

Varietka jalovca čínskeho Stripe Variegata úplne zodpovedá opisu rastlín Striktných druhov, s výnimkou jedného. V tomto prípade sú dospelé ihličia strieborno-zelené farby susediace s oblasťami žltkasto-zlatých, krémových alebo svetlo žltozelených ihličiek.

Rovnako ako jeho predchodca striebra, tak jasný, Bush usadzuje suché, zlou výživou či vápenaté pôdy ľahko, ale cíti sa zle v tieni, kde slnko odtieň ihličia mizne a závod samotný vyzerá utláčaných.

Juniperus čínska mincovňa Julep (Mint Julep)

Juniper čínska mincovňa JulepMincovňa Julep je koktail na báze silného alkoholu a jasne zeleného mätového sirupu. Jalovec čínskej mincovne Julep, pomenovaný podľa pôvodného nápoja, je neuveriteľne svieža farba ihličiek a luxusná koruna rozprestierajúcej sa formy. Dospelý ker s šírkou koruny až 3,5 metra môže dosiahnuť výšku 2 metre. Vytvárajú veľkolepý kebový výhon ako rastú, ohýbajú sa a majú tvar širokých oblúkov.

V záhrade je táto rastlina lepšie nájsť miesto na slnku a vziať do úvahy, že sa koruna šíri v priebehu rokov, preto sú susedné kultúry vysadené na diaľku. Bush sa stane ozdobou skalnatých kopcov, ihličnatých záhrad a jasným pozadím pre jarné próry.

Juniper z čínskeho Kurivao Gold (Kuriwao Gold)

Juniper z čínskej Kuriwao GoldHlavná výhoda čínskej borievky Curiva Gold je šírenie, ako svetlo zaplavená koruna asi 1,5 až 3 metre na výšku. S týmto účinkom je rastlina povinná husto pokryť vetvu šupinatými ihličkami žltých a zelených odtieňov. Na konci výhonkov sú najzreteľnejšie zlaté tóny a celý ker je neobvykle jasný a dekoratívny.

Related  Hnojivo pre trávnik: vlastnosti kŕmenia a výber prostriedkov

Odroda s priemerom asi 15 cm ročný prírastok je vhodný pre pestovanie v záhrade dekorácie jedinom rohu a v skupine drevín alebo bylinné trvalky. Na základe rastlín tejto odrody sa môžu vytvoriť bonsaje. Treba mať na pamäti, že pestrofarebná farba ihličiek sa zachováva vo svetle. V tieni začnú prevládať bežné zelené farby.

Na jar potrebujú čínske jalovce Kuriwao Gold tieňovanie, inak môže ísť o vysychanie mladých výhonkov a zelených.

Juniperus čínsky Spartan (Spartan)

čínska sparťanskáTáto odroda jalovca bola získaná v najväčšej americkej škôlke v Monrovii v roku 1960. Zariadenie s hustou, vertikálne tvarovanou vetvou pyramídovej koruny rastie na výšku 6 metrov a priemer asi 2 metre. Zelené ihly majú prevažne šupinatý vzhľad, hoci na celoročných výhonkov vidíme ihličkové, dlhšie zelené.

Kvôli vysokej hustote koruny a rastu nepresahujúcemu 15 cm ročne sú rastliny čínskej borievky Spartan dokonale podávané do formácie.

Spirálovitá forma jalovca SpartanMedzi kultivary čínskej borievky sa táto odroda môže považovať za jednu z najodolnejších. Preto sú krovy charakteristického pyramídového tvaru vysadené nielen v súkromných záhradách, ale aj v verejných záhradách sa používajú na ekologizáciu parkovacích plôch a verejných priestorov.

Juniper z čínskeho starého zlata (staré zlato)

Kríky jalovca Staré zlatoElegantné a nenáročné jalovec čínske staré zlato je skutočné zlato na mieste. Holandská odroda s hustou drevenou korunou krásneho svetle zeleného alebo žltozeleného odtieňa vo veku 10 rokov má výšku 50 cm a priemer asi meter. Maximálna výška kroviny je 150 cm, šírka koruny je dvakrát väčšia. Ihly, ktoré husto pokrývajú výhonky, majú predovšetkým vzhľad váhy.

Aby sa udržala jasnosť farby a tvaru, rastlina potrebuje pravidelnú formáciu a množstvo slnečného žiarenia. Jalovec s kompaktnými rozmermi a bezprípustnou dispozíciou sa dostáva do skupinových výsadieb, sólo vyzerá skvele, môže rásť v kontajneri.

Juniper z čínskej expanzie Variegata (Expansa Variegata)

Mladé výhonky jalovca kultivaru Expansa VariegataStále zelený ker s plazivými výhonkami, pokrytý modrozelenými ihličkami a mliečne bielymi ihlami. Kontrastné oblasti rôznych odtieňov dodávajú malej rastline neuveriteľne dekoratívny neobvyklý vzhľad. Juniper z čínskej Expensa Variegata je jedným z najmenších odrôd tohto druhu. Výška dospelého kríka nepresahuje 30 – 50 cm Keďže hlavný rast je v horizontálnom smere, priemer squat koruny je jeden a pol a viac metrov.

Related  Vyberáme ampelovú rastlinu pre záhradu a dom – pelargonium spletené brečtanom

Vzhľad Bush Expansa VariegataNenáročná zimná zimná rastlina pod snehovou pokrývkou, ale na jar potrebuje ochranu pred jasným slnkom a ľadovým dažďom. Vzhľadom na jarné sušenie, kôra trpí, na korune sa môžu zdať nevzhľadné hnedé škvrny a mŕtve oblasti.