jalovec na chovJuniper je obľúbená kultúra ihličnatých stromov na zdobenie záhrady alebo parku. Reprodukcia borievky v jarných odrezkách umožňuje najrýchlejšie a najľahšie získať silné mladé rastliny.

Vlastnosti štruktúry a reprodukcie borievky

zberné odrezky na reprodukciuEvergreen ihličnaté jalovce sú uznávané dlho-živej vegetácie. Priemerná dĺžka života krov dosahuje 500 rokov a jednotlivé exempláre už boli zaznamenané na 1000 narodených. Za takú dlhú životnosť sa rodu vyplácali pomalé tempo rastu, neskorý príchod v čase kvitnutia a plodov. Prvé hrbole na jalovcoch sa javia bližšie k 10-ročnému veku. V budúcnosti zrenie živej žľazy trvá dva roky a samotné semená potrebujú dlhú stratifikáciu a ťažko sa vyklíčia.

Vzhľadom na zvláštnosti štruktúry a reprodukcie jalovíc v prírode sa tieto rastliny ťažko obnovujú a vegetatívne metódy sa používajú na získanie nových exemplárov v škôlkach av bežných predmestských oblastiach.

Treba však mať na pamäti, že jalovcové výhonky majú zaujímavú vlastnosť. Dokonca aj po zakorenení, ktoré sa stávajú nezávislými rastlinami, si zachovávajú “zvyky” získané na rodičovskom kríve. Juniperové výhonky, ktoré sa nachádzajú v hornej, strednej časti koruny, majú tendenciu vyvíjať, vyrastať. Periférne vetvy sa nakoniec premenia na kríky s plochou korunou.

Domáci násobenie borievky s odrezkami má mnoho výhod. Takto získané rastliny:

  • zachovať všetky odrodové vlastnosti rodičovskej vzorky;
  • O 2-3 roky staršie sadenice dosahujú veľkosť dospelého keru;
  • lepšie prispôsobené miestnym podmienkam ako veľké stromčeky škôlky;
  • v porovnaní so sadenicami vykazujú najlepšie rýchlosti rastu.

Kedy a ako zberať sadivo? Čo je potrebné pre zakorenenie borievky a aké sú vlastnosti starostlivosti o sadenice?

Ako šíriť jalovcové odrezky na jar

Odoberanie spodnej časti rukoväteRezy môžu byť rezané od začiatku jari, to znamená od doby rezania rastliny a až do pádu. Skúsení záhradníci radšej zberajú odrezky na jar, keď sa pozoruje sviatok rastu. Od apríla do mája z už vytvorenej časti koruny sú polorastné výhonky rezané ostrým nožom, takže zúbkovaná podstata vetvy zostáva na odrezkoch.

Related  Vyberte si pre svoj záhradný zimolez Tatar

Spodná časť odrezkov je vyčistená 3-4 cm od bočných výhonkov a ihiel a holý hrot je ošetrený stimulátorom zakoreňovania. Dobré výsledky sa dosiahnu ponorením krovu určeného na reprodukciu borievky v nádobe s vodou, v ktorej sa pridá malý cukor. V priebehu jedného dňa sa budúce sadenice môžu preniesť do vopred pripravenej pôdnej zmesi.príprava pôdy na výsadbu borievkovej rezky

Korene ihličnanov sú rýchlejšie a lepšie rozvinuté v prevzdušnenom, voľnom substráte rovnakých častí piesku a rašeliny. Do zmesi sa pridá perlit a nasekané uhlie. Krov sa nebojí vysokej kyslosti pôdy, takže nie je potrebné ju deoxidovať.

sadenie odrezkov na kazetyPredtým, než sa jalovec šíri na jar, malý skleníkový alebo filmový skleník by sa mal organizovať na mieste alebo doma. Pre rastlinu sú vhodné dobre osvetlené miesta, kde sa nemajú strach kvôli stagnácii vlhkosti a studeného vetra. S náležitou starostlivosťou tvorí koreň korene aj v hrnci, ktorý je zakrytý v obale.

zakorenenie výhonkov borievkyRezy sú vysadené v samostatných hrncoch alebo v spoločnom kontajneri vo vzdialenosti 5-8 cm od seba, sklonené k zemi. Pestovateľský materiál je pochovaný 3-4 cm, t. J. Nie viac ako je dĺžka výhonku odstráneného z ihiel. Po výsadbe je pôda v blízkosti odrezkov zhutnená a napojená hojne.

Juniper má rád svetlo, ale priame slnečné žiarenie bráni rozvoju sadenice. Preto v skleníku je zabezpečiť tieňovanie.

Starostlivosť o odrezky počas jarnej reprodukcie jalovca

premiestnenie sadenice do otvoreného priestoruĎalšia starostlivosť o odrezky počas reprodukcie jalovca na jar je pravidelná, pretože vlhkosť sa odparuje z povrchu pôdy postrekom teplou vodou a vetraním. Nadmerná pôdna vlhkosť je nebezpečná! Nerovný koreňový systém jalovca sa môže ohýbať a rastlina zomrie. Vetranie pomôže vyrovnať vlhkosť a zabrániť kondenzácii.

Podrobné video o tom, ako šíriť rezy borievky, pomôže nedopustiť chyby a nezávisle získa silný výsadbový materiál pre prímestskú oblasť.

Zakorenenie väčšiny odrôd tejto kultúry ihličnanov trvá najmenej 50-90 dní. Avšak, nemali by ste sa ponáhľať s výsadbou kríkov na trvalé miesto pobytu.

Zvyčajne sa sadenice ponechajú doma alebo v skleníku až do nasledujúcej jari alebo sa prenesú na otvorenú zem s hrdlom zeme, aby chránili ešte nerozvetvené a silné korene pred poškodením. Takéto rastliny musia byť chránené pred zimou a chránené pred penetráciou hlodavcami.

Čas pre výsadbu borievky je zvolený tak, aby mladé kríky pred príchodom nachladnutí mali čas na prispôsobenie. Ak jarné odrezky na reprodukciu jalovca zozbierané v ranom období, silné sadenice môžu prežiti. Inak rastliny sa pestujú doma až do apríla.

Related  Sejačka: od lacných po drahé

zalesňovanie s otvoreným koreňovým systémomTáto metóda reprodukcie ihličnanov je vhodná pre všetky druhy a odrody. Ale ak chcete pestovať mladé exempláre borievky so sploštenou alebo klenutou formou koruny, môžete sa pokúsiť zakoreniť nízko položené výhonky, ktoré nie je odrezané od materského kríža. Polovičené vetvy sú ohnuté na zem, pripnuté silným drôteným háčikom a posypané pôdou. To sa deje, ako pri šírení výhonkov borievky, na jar. V druhej polovici leta sa na vrstve vytvorí správny koreňový systém. Takéto kroviny po oddelení od dospelých rastlín môžu byť ihneď zasadené do zeme.

Video o šírení borievky