Dekoratívne fazuľa na pozemkuRôzne druhy zelených bôbov a obilnín sú už dlho používané ľuďmi na výživu, ako sú krmoviny a sideráty. Ale tak sa nezabúda ani jedna úloha rastliny. Vinné fazule sú dekoratívne a už tri a pol storočia sú čestným miestom medzi zelenými ozdobami záhrady, skleníka a skromným balkónom.

Výhodou dekoratívnych kučeravých bôbov je:

  • vysoká rýchlosť rastu, umožňujúca jarno-letnú sezónu na pestovanie veľkých vertikálnych plôch;
  • jednoduchosť;
  • rôzne formy a farby, ktoré sa objavujú na výhonkoch kvetenstva;
  • dlhodobé zachovanie atraktívnosti vďaka prítomnosti nielen veľkolepých kvetenstiev, ale aj strukov, ktoré niekedy ovplyvňujú nezvyčajný vzhľad;
  • možnosť použitia zelenej hmoty zariadenia na výrobu zelených hnojív a kompostov;
  • obohatenie pôdy o dusík, ktorý sa hromadí na koreňoch rastlín tejto rodiny.

Jediná vec, ktorú je potrebné brať do úvahy pri pestovaní bôbov, je rastliny, ktoré milujú teplo a potreba kultivácie v ľahkej a hojnej výžive.

Správne používať schopnosť rastliny šplhať do výšky 2 až 5 metrov a kombinovať rôzne druhy zložených fazuľa, môžete vybaviť neobvyklé zelenej tŕne, oblúky vytvoriť v záhrade a zušľachtiť tie neslušný rohy a živé ploty.

Je tiež dôležité, že niekoľko nezávislých druhov patriacich do strukoviny, ktoré majú jedinečné vlastnosti a vonkajší vzhľad, sa dnes používajú na záhradníctvo. A všetky tieto kultúry sú cenené ako okrasné rastliny, ako aj zeleninové rastliny.

Fazuľa obyčajná (Phaseolus vulgaris)

Fazuľa obyčajná (Phaseolus vulgaris)Bežné fazule horolezeckých odrôd sú dobre známe a milované ruskými výrobcami nákladných vozidiel. Ročná rastlina, pôvodom z Latinskej Ameriky, perfektne kombinuje vlastnosti rastlinnej kultúry, ktorá dodáva zelené struky a zrelé semená na stôl a vysokú ozdobnosť. Kučeravé bôby môže dosiahnuť výšku 1,5 až 3 metre, mesiac po výseve, kvetenstvo vytvára prvý a s náležitou starostlivosťou, hnojenie a zavlažovanie kvitnutia a tvorbe strukov siaha až do polovice jesene.

Komponenty dekoračného efektu sú malé, ale početné kvety rôznych farieb a husté lístie a visia z stoniek strukov rôznej miery zrelosti. Pravidelné zber vlákien fazule na mnohých odrôd vinných bôbov stimuluje tvorbu nových púčikov, čo predlžuje vek živého pokrytia pavilónov a plôch.

Treska fazule (Phaseolus coccineus)

Treska fazule (Phaseolus coccineus)V prípade, že kvety v spoločnom fazuľa, v závislosti na odrode, môže byť biela, fialová, ružovkasté alebo smotana, turecké fazuľa alebo ako inak nazvať chytľavý závod bežec fazuľa nápadné červené púčiky. Je zaujímavé, že tento druh, ktorý bol ulovený na území Ruska dve storočia pred obvyklými zeleninovými bôbmi, nebol široký rozloženie ako zeleninová záhrada, ale pevne sa usadil v skleníkoch a záhradách.

Related  Zelená záhradná dekorácia – hostiteľ, typy, výsadba a starostlivosť

Kvitnúce kvitnúce dekoračné fazuľaTurecké fazule sú veľmi nenáročné a rastú na 3-4,5 metrov s minimálnou starostlivosťou. Pri rannom vysadení rastliny kvitnú od polovice júna do konca septembra. Nie je to tak dávno Chaty ozdobená viniča, kvitnúce iba Bright Red racemosa kvetenstvo, dnes sa objavil kučeravé druhov fazule, ktoré poskytujú bi-farebný, losos, hnedé a biele kvety úplne.

Biele kvety dekoratívne fazuľaRastliny sa vyznačujú početnými veľkými listami, ktoré, podobne ako väčšina strukovín, majú tri oddelené laloky. V prítomnosti silnej podpory sa bič dobrovoľne vyšplha do väčšej výšky, ľahko sa spléta mriežkami, živými plotmi a dokonca aj korunami stromov.

Pods so semenamiMladé lusky tohto druhu kudrnatých ozdobných bôbov nie sú vhodné z dôvodu tvrdých vlákien a látok škodlivých ľudskému tráveniu. Ventily týchto bôbov sú husto pubescentné. Vnútri môže byť od troch do šiestich semien fialovo-ružovej farby, charakteristickým znakom ktorého sú kontrastné tmavé údery po celom povrchu.

Zrelé semená po nasiaknutí na chuť a výživnú hodnotu nie sú nižšie ako bôčie bôby kultivarov.

Zrelé turecké fazuľkyV krajine môžu byť turecké fazule použité na vytvorenie vertikálnej terénnej úpravy a na vytváranie zelených prístreškov od vetra pre teplo-milujúci plodiny, napríklad baklažány, melóny a hrozno.

Dolihoz purpurea (Lablab purpureus)

Dolihoz purpurea (Lablab purpureus)Ďalšia veľkolepá jednoročná rastlina z rajčiakov je správne nazývaná kvitnúcim lilakom. S týmto okrasným kerom, dolichos, lablab alebo hyacint fazuľa sú spojené s odtieňom kvetov a druh veľké, kombinujúci až štyri tucty púčikov, kvetenstvo.

V Rusku av iných regiónoch s miernym podnebím sa táto voda s okrasnými vinnými bobuľami vysadí na jar a na jeseň rastliny dokončia svoju vegetáciu. Ale v Afrike av Ázii, kde je podnebie teplejšie a trvanie denného svetla, je dolichos veľká celoročne kvitnúca trvalka.

Dekoračné boby na fazuľa - dolichosZa priaznivých poveternostných podmienok rastú rôzne druhy vinných bôbov tohto druhu na 1,5 až 3 metre a veľmi rýchlo zvládajú nosiče pripravené pre rôzne tvary a vzory. Kvôli bohatému kvitnutiu a veľkým listom s tromi lalokmi vytvárajú hyacintové bôby hustý dekoratívny povlak. A v závislosti od odrody sa fialová farba môže rozšíriť nielen na kvetenstvo a letáky fazule, ale aj na stonky a dokonca aj listové listy.

Related  Voňavé hyacinty: výsadba a starostlivosť v otvorenom teréne

Dnes sú hrozno k dispozícii záhradkárom, príjemné a tradične fialové a fialové kvety a odhaľujú biele, ružové, fialové a dokonca aj dvojfarebné pupeny. Z dutín sa objavujú kvetenstvo, striedavo sa odhaľujú kvety, ktoré si zachovajú svoje odvolanie až na tri dni a celá štetka žije od 20 do 30 dní.

Zaujímavé je, že dolichos je zriedkavá dekoratívna kučeravá fazuľa, ktorá má príjemnú vôňu, takže veľké kvetenstvo je niekedy súčasťou kytice. Kvety ľahko nesú rez a zostávajú vo vode až 10-14 dní. S dokončením kvitnúcich rastlín nestrácajte dekoratívnosť. Fialové, fialové alebo tmavozelené zakrivené bôby sú kombinované v zväzkoch 5 až 15 kusov a na konci leta sú o nič menej okázale ako kvitnúce fazuľa. Dĺžka podstavca sa pohybuje v priemere od 8 do 12 cm.

Semená dolosuV podlhovinách eliptické, stlačené z bokov semien čiernej alebo hnedej farby. Na semenách s dĺžkou nepresahujúcou 1-1,5 cm je jasne viditeľný biely lem. Semená sú jedlá a sú používané v potravinách severoafrických krajinách po tisíce rokov, a dnes je druh zložených ozdobných fazule, vhodné pre pestovanie v záhrade a pre pestovanie v balkónových oknách.

Vigna Caracalla (Vigna caracalla)

Vigna Caracalla (Vigna caracalla)Názov úžasnej kučeravé rastliny dostal slimák, na ktorom sú kvetiny tejto škály fazuľových bôbov tak podobné. Vigna Caracalla alebo, podľa alternatívnej klasifikácie, Cochliasanthus caracalla je viacročná rastlina, ktorá pochádza z trópov Južnej Ameriky. Vigna je jedným z najväčších druhov medzi kultivovanými odrodami fazule navíjania. Výhonky Caragally dokážu vyliezť do výšky 7 metrov.

Doma kultúry je trvalka, ale v miernom klímy sú pestované ako ročný plodiny, druh pomerne teplomilný, preto si želá zachovať rastlinu na zimu, je prevedená do miestnosti, alebo vo vykurovanom skleníku. Viguhn, podobne ako iné odrôd fazule, sa vyznačuje vysokou mierou vývoja a rastu. Preto, aj s krátkym letom na strednom páse, kučeravé ozdobné fazule úspešne opletené ploty, terasy a oblúky. Na zvislé plochy je Vigna pripevnená silným knírením. Tvar a vzhľad listov tejto kultúry sa veľmi líšia od ostatných druhov fazule, ale kvety sú skutočne jedinečné.

Nezvyčajné kvety fazuľa vigna caracalPlátky, ktoré tvoria korunu, sú skrútené ako hustá špirála. Priemer kvetu môže dosiahnuť 3-5 cm. V závislosti od typu a veku kvetu sa môže farba líšiť od bielej, nažltlej alebo krémovej až fialovej až fialovej. Kvetenstvo Vigny je štetcom, v ktorom môže byť 5-12 postupne otváraných púčikov.

Related  Ako urobiť rybník v krajine s vlastnými rukami?

Kvety tohto druhu kučeravých bôbov sú voňavé a celkom trvanlivé. Ak rastlina vysadená na záhrade nie je vystavená mrazu a studenému vetru, jej kvitnutie trvá od júla do konca septembra.

Semená karnevaluAko balkónová kultúra je veľká rastlina lepšia na štipľavosť, aby kontrolovala dĺžku výhonkov a pravidelne vyvolávala kvitnutie. Pre Vigny sú podpery vyrobené z lanovej siete, ktorá je okamžite nasmerovaná na rastúce stonky. Ak presuniete dospelú rastlinu, môžete ľahko oddeliť pomerne krehké výhonky.

Kŕmené boby (Psophocarpus tetragonolobus)

Fazuľa s klapkami (Psophocarpus tetragonolobusNajneobvyklejší druh curlingových okrasných bôbov prvýkrát vstúpil na územie Ruska pomerne nedávno, pred niekoľkými rokmi. Ale okrídlené fazule sú dobre známe v Góte, Thajsku av Novej Guiney a ďalších krajinách tohto regiónu.

Tu sa fazuľa s hoblinami neobvyklým pre Rusov tvorí už dlho používaná na jedlo. A pri príprave kulinárskych pokrmov sa používajú nielen zelené šťavnaté špachtle so štyrmi bizarnými lalokmi a zrelé semená, ale kvetenstvo a silné trojlisté listy. V miestnej ľudovej medicíne je rastlina uznávaná ako liečebná, čo potvrdzujú európski odborníci.

Pods z okrídlených bôbovAko ozdobné kučeravé fazuľa, okrúhlé fazule sú pestované, rovnako ako vinet, snažia sa chrániť pred vetrom a chladom. V ruských podmienkach – to je ročná, dosahujúca 5 metrovú výšku v jarnej a letnej sezóne.

Kvetenstvo v fazuľa goa racemiform, veľké, až 15 cm na dĺžku. V každom takomto kefy môže počítať od 5 do 15 modrá, krém, alebo dvojfarebná šľahače až 3 cm v priemere. Po dokončení kvet stupeň fazuľa vinutie tvorí štvoruholníkový čepeľ prekvapujúce, že v závislosti od podmienok rastu a druhy rastú na 10-25 cm na dĺžku. V jednotlivých závodoch sa stretol naozaj gigantické fazuľa na dĺžku 40 cm.

Semená okrúhlych bôbovVnútri folikul zreje 5 až 20 takmer kruhového hladkého priemeru semien do 10 mm. Farbenie jedlé zrná sa môže meniť. Rôzne odrody fazule vinutia tohto druhu sú hnedé, hnedá, žltá a čierna semená.

Ako pestovať fazuľa v blízkosti podpory – video