Záhrada LithopsPrávo na objavenie týchto úžasných rastlín patrí anglickému botanikovi a prírodovedcovi Williamovi Berchellovi, ktorý cestoval v septembri 1811 cez púšť v juhoafrickom okrese Prisca. V knihe zverejnenej neskôr sa vedec odvolal na obrázok zistenej rastliny. Šťastná náhoda pomohla cestujúcim všímať si podobnosti okrúhlych kamienkov litotopov medzi kameňmi, tak dobrá bola prestroj.

Prvý obraz litopanu od botanikovAko pestovať lízatky doma? Je starostlivosť a údržba týchto neobvyklých rastlín zložitá?

Lithops – živé kamene púšte

Na skrytie pozornosti botanikov sa litypse podarilo asi sto rokov, pretože ich súčasné meno, ktoré pochádza z litosu, je kameň a opsis, aby vyzerali, rastliny boli prijaté až v roku 1922. Dnes je šesť desiatok druhov otvorene opísaných a navonok, naozaj sa podobajú na kamene všetkých druhov rastlinných farieb, na jeseň začínajú žlté alebo biele kvety.

Litote v sekciiAle “kameň” typ lithopses je klamný.

Dve hrubé, prehĺbené listy, z ktorých pozostáva nadzemná časť, sú doslova naplnené vlhkosťou.

Jedná sa o druh rezervoára, kde rastlina ukladá toľko potrebných v zásobovaní vodou v púšti, zabezpečuje rast, vývoj púčikov, kvitnutie a množenie litipov. Rozmery úžasného “živého kameňa” sú skromné, v priemere väčšina druhov sotva dosahuje 5 cm. Listy sú upevnené na nenápadnom, krátkom stonku a rastlina sa živí dlhým koreňom stonky. Napriek tomu, a doma, lízatky sú pestované zo semien a pestované “kamene” už mnoho rokov, prosím majiteľov.

Krásne zloženie líštAby sa domáce zvieratá cítili pohodlne v byte, je dôležité zaistiť správnu starostlivosť. Inak je ťažké čakať na kvitnutie “živých kameňov” a niekedy rastliny zomierajú.

Starostlivosť o lípky v domácnosti

Kvitnúce LithopsAk je starostlivosť a údržba lípcov podľa ich predstáv, pravidelne kvitnú, ich listy sú pružné a raz ročne sa menia na nové. Keď rastlina dostáva dostatok svetla, vody a výživy, je pevne usadená na pôde a pozostáva z páru listov. Ako rastú, začínajú “vyrastať” a vysušiť a nový pár sa začne prehliadať cez trhlinu.

Ako domorodý obyvateľ v púštnej oblasti potrebuje litopsia celoročné osvetlenie. V domácnosti sú hrnce s týmito rastlinami najlepšie umiestnené na južných oknách, ale ak to nie je možné, môžete doma vyrábať len v skleníku s nepretržitým umelým osvetlením.

Správna starostlivosť o litomyPrevažujúce letné teploty v strednom páse, približne 20-24 ° C, sú celkom prijateľné pre návštevníkov z Južnej Afriky, pretože sú dobre znášané a štyridsať stupňov tepla. Hlavnou vecou je, že domáce zvieratá, ktoré boli nútené zažiť vysoké teploty, nespadajú pod priamu slnečné žiarenie. Doma doma lietovky s mimoriadne horúcimi periódami spadajú do istej miery hibernácie, obnovujú životne dôležité procesy iba v noci, keď sa púšť roztopí. Ako pestovať lízátka v byte?

Related  Ako urobiť rybník v krajine s vlastnými rukami?

V teplejších mesiacoch, Lithops môže užívať v záhrade alebo na balkóne, nesmieme zabudnúť ani na ochranu téglikov od slnka. V najhorúcejších mesiacoch sú v priebehu dňa kvety 20 až 30%. Po zvyšok času je ochrana pred slnkom potrebná len vtedy, keď sú lúče priamo zasiahnuté rastlinami. V zime sa v prípade rastlín vyskytuje hibernácia. V tomto okamihu, komfortná teplota je asi 10 až 12 ° C, ale nie nižšia ako 8 ° C, inak zahustená tekutina vnútri listu začne zmraziť a ničí bunky.

Transplantácia lithoplastuStarostlivosť o litomy na doma nie je bez transplantácie pestovaných rastlín. Keď sa koreňový systém vyplní pridelené Lithops jej objem, je rastlina transplantované, výberom tejto širšej kultúru hrnce, trochu hlbšie, než je dĺžka hlavného koreňa kvetiny. Vzhľadom k tomu, Lithops tolerovať stojaté vody v dolnej časti uistite sa, že drenážna vrstva a vytvoriť skleníkoch podmienky, starostlivo sleduje vlhkosť pôdy, nedostatok návrhov a spôsobe osvetlenia po presádzaní za 2-6 týždňov.

Ak je kvôli nedostatku alebo nadbytku vlhkosti litovky veľmi citlivé, potom zloženie pôdy pre nich môže byť takmer ľubovoľné. Dôležité je len to, aby substrát mohol udržiavať množstvo vody potrebnej pre rastlinu a byť mierne výživný.

Približné zloženie pôdy pre tento druh môže zahŕňať:

 • dve časti listovej pôdy;
 • časť hliny;
 • dve časti premytého piesku;
 • malé množstvo rašeliny.

Vyrastajte mladé litomyPovrch pôdy po výsadbe lithopsis posypané malými kamienkami, sekanou škrupinou alebo iným mulčovacím prostriedkom, zabraňujúcim odparovaniu vlhkosti a vývoju machu a plesní na zemi. Kŕmne litoty môžu byť každé dva roky, ak rastlina počas tohto obdobia nebola transplantovaná do novej pôdy. V tomto ohľade starostlivosť, ako aj obsah lítičov, nie sú záťažové a jednoduché.

Vlastnosti zavlažovania lithowalk

Správne zavlažovanie - záruka kvitnutiaAk s nedostatkom vlhkosti môžu lízatky dlhšiu dobu žiť kvôli zásobám v listoch, nadmernému napájaniu a najmä stagnujúcej vode, rýchlo vedie k rozpadu koreňového systému.

Related  Ako rozmnožiť čučoriedky v záhrade plot

K rastline neustále cítil pohodlne, musíte zvoliť správny spôsob zavlažovania a starostlivo spracovať stav “živého kameňa”. Toto je hlavná časť starostlivosti o domáce lýtky:

 • Keď sa lípóza zmení staré listy na nové alebo naberá púčiky, potrebuje najviac hojné zavlažovanie.
 • Ale v zime, s nástupom obdobia odpočinku, pôda len čiastočne navlhčí alebo úplne zastaví zalievanie.

Lithops mení listy a násobíOd polovice apríla do decembra sa lity môžu napojiť po 10 dňoch, ale samotná rastlina môže zistiť, kedy chýba vlhkosť. Takýto signál sa stane vrásčitím listov počas dňa, ktorý trvá druhý deň ráno. V mimoriadne horúcich dňoch sa údržba a starostlivosť o litomy stáva zložitejšou. Rastliny sú spokojné s večerným sprchovaním, posypané teplou vodou.

Po začiatku zimovania sa zastaví zavlažovanie. Mala by byť obnovená vo februári, kedy môže byť voda z rastliny prijímaná každé tri týždne alebo trochu častejšie, ak je proces otvorenia medzery medzi starými listami príliš dlhý.

Pri zavlažovaní je dôležité zabrániť vnikaniu vlhkosti do medzery medzi listami a udržať kvapky na bokoch lítia. Môže to spôsobiť spálenie alebo rozklad tkaniva. Ak je pravidelné zavlažovanie mierne, raz za mesiac je pôda v banke dobre namočená, čo simuluje obdobie dažďov a slúži na rozvoj koreňového systému. Zalievanie, najdôležitejšia časť starostlivosti o lípky v domácich podmienkach, určuje životaschopnosť starých lístia a vzhľad liptov. Ak rastlina dostane veľa vody, jej nadbytok sa hromadí v leteckej časti, v dôsledku listov, ktoré sa stali zastaranými, listy nezomrú a neriadi rastlinné druhy.

Pestovanie Lithops zo semien doma

Semená listovAk chcete získať mladé litipy zo semien, doma, je lepšie pestovať plodiny v marci.

Pred rastúcimi litózami pripravte podklad založený na:

 • jedna časť rozdrvená na 2 mm červené tehly;
 • dve časti pôdy;
 • dva kusy piesku;
 • jedna časť hliny a to isté množstvo rašeliny.

Related  Willow japonský Hakuro Nishiki – popis, pravidlá výsadby a starostlivosti

Potom sa pôda vyparí, zmieša, ochladí a znovu uvoľní. Pri plnení hrnca v 25-30% výšky vytvorte drenážnu vrstvu jemného štrku a potom naplňte pôdu a zvlhčite ju.

Semená pre rýchle poklevyvaniya namočené po dobu 6 hodín a bez sušenia, orať na povrchu pripravenej pôdy.

Teraz vývoj mladých lithopackov doma závisí len od starostlivosti o nich. Po zasiatí je nádoba pokrytá sklom alebo filmom a nastavená na klíčenie na teplom osvetlenom mieste. Aby sa semená lepšie, je lepšie okamžite poskytnúť podmienky prirodzené.

 • Počas dňa v skleníku alebo v priestore kontajnera by mala byť 28-30 ° C av nočných hodinách iba 15-18 ° C.
 • Jeden alebo dvakrát denne sa film odstráni a niekoľko minút vysychá plodiny.
 • Keď pôda vysuší, je navlhčená striekacou pištoľou.

Klíčie semená litovPo 6-12 dňoch by ste mali čakať na prvé výhonky a pripraviť sa na novú fázu starostlivosti o lithopy v domácnosti. Ak sa nad zemou objavia malé klíčky, mali by byť vetrané až 4 krát denne, postupne sa zvyšuje doba procedúry na 20 minút. Je dôležité, aby sa vzduch v skleníku nezohrieval nad 40 ° C a priame slnečné lúče sa nedostali na sadenice. Ak svetlo nestačí, po niekoľkých dňoch sa rastliny signalizujú vyblednutou farbou.Lithops vypestované zo semien

Keď sa veľkosť mladých litipov rovná hrachu, povrch pôdy v banke je úhľadne premiešaný malými kameňmi. A s prvými stopami plesní alebo machu v pôde sa roztok spracuje roztokom manganistanu draselného.

Napriek rozdielom v rýchlosti rastu v chovanej doma Lithops druhov, šesť mesiacov po výsadbe prichádza čas prvých listy zmeniť. To znamená, že rastliny sú obmedzené na zalievanie, ktoré sa obnovuje až po úplnom vysušení starých listov. V prípade malých Lithops vyvinúť lepšie, keď tam je dosť ďaleko, dospelí “živé kamene” zasadil blízko seba, takže intervaly nie viac ako 2-3 cm. Môže byť vykonávaná semenáčikov Prvý transplantácia rok po výsadbe v podklade pre dospelých Lithops medzi nimi, ktorých obsah a starostlivosť nie je tak zložitá.

Zbierka litov v skleníku – video