Nápady na dizajn záhradného oblúka

záhradné oblúkZáhradný oblúk je nekomplikovaný dizajn pre vertikálnu terénnu úpravu alebo osvetlenie v záhrade. Aristokratické, dokonca majestátne, vyzerajú kované a kamenné výrobky. Nezvyčajne, ale zároveň domáce, vyzerajú ako drevené alebo vínne vyrobené konštrukcie. Používajú sa ako samostatný dekoračný prvok, ako aj v kombinácii s inými objektmi.

pôvodné oblúky z viničaV dôsledku toho môžete vytvoriť prototyp tohto raja s majestátnymi živými bránami. Ich tvar a materiál prevažne závisí od konštrukcie samotnej záhrady, ako aj od štýlu okolitých budov. Predtým, než si vytvoríte oblúk s vlastnými rukami, potrebujete sa oboznámiť s obľúbenými typmi, materiálmi a požiadavkami.

Vlastnosti oblúkov

Oblúk = oblúková a zónová oblasťPred začatím práce je potrebné premýšľať nad ich účelom. V niektorých prípadoch vlastníci domov používajú také štruktúry ako:

 • tŕne. Rastliny husto spájajú výrobky, vytvárajú nádherný tieň. Takže pod týmto prístreškom môžete dať stôl.
 • prechody. Keď je chatová oblasť veľmi veľká, takéto prechody vytvárajú tajomný efekt a slúžia ako nádherný prírastok do záhrady.
 • oddelený zóna. Napríklad, keď je potrebné vymedziť exotické druhy stromov alebo určité miesta odpočinku.

Treba vziať do úvahy, že vybraný materiál a rozmery klenby závisia od zaťaženia, ktoré bude mať váha zariadenia alebo súbor svietidiel (svietidiel).

Na niektorých z nich sa majitelia rozhodnú pripojiť hojdacie siete, ako aj detské hojdačky. Tieto vnútorné objekty sa líšia tvarom a šírkou otvoru. typy oblúkov pre záhraduNávrhári vytvorili tieto typy oblúkov:

 • klasika (oválna alebo polkruhová);
 • Secesia;
 • trojuholníkový;
 • hrazda;
 • romantika (zaoblené okraje);
 • portál (ostré rohy);
 • abstraktná forma (polovica oblúkov).

drevené oblúky

požiadavky

arch-vstup na miestoTakáto stavba je skutočným nálezom pre letné sídlo. Vykonáva desiatky užitočných funkcií. V súvislosti s tým sa im predkladá niekoľko dôležitých požiadaviek:

 1. Material. Mala by byť silná a nemala by sa pokaziť kvôli poklesu teploty alebo vysokej vlhkosti.
 2. Pevnosť konštrukcie. Pripojenia musia byť vysoko kvalitné, bez toho, aby sa prilepili ostré predmety. Podpora musí byť nainštalovaná spoľahlivo.
 3. Veľkosť. Nemalo by to byť príliš ťažkopádne. Po prvé, je to pre život nebezpečný, pretože so silným poryvom vetra sa môže zrútiť. Po druhé, veľké štruktúry na pozadí jemnej záhrady nevyzerajú esteticky príjemné.šírka oblúka sa rovná šírke stopy
 4. Rozmery. Vypočítavajú sa pri zohľadnení rastu najvyššieho člena rodiny. Šírka otvoru môže závisieť od veľkosti priľahlej trate, ako aj od potrieb vlastníkov. Invalidné vozíky, vozíky, záhradné zariadenia alebo pracovné kolieska musia voľne prechádzať cez bránu.

Môže byť inštalovaný medzi plotom alebo dekoratívnou stenou. Rastliny by tiež mali krásne splietnuť produkt.

Materiály pre oblúky. Ich vlastnosti

návrh jedného miestaHlavnou úlohou tohto dizajnu je harmonicky zapadnúť do všeobecnej myšlienky prednej záhrady. Aby ste to dosiahli, musíte správne vypočítať jeho veľkosť a určiť dizajn. V exteriéri malých a stredných plôch sú oblúky z dreva alebo iných materiálov s nasledujúcimi vlastnosťami originálne:

 • výška v rozmedzí od 2,3 m do 3,3 m;
 • šírka – 1,5 m;
 • Hĺbka závisí od rozmanitosti vegetácie.

Pre malé kvitnúce štruktúry vhodné pre hĺbku 50 cm a pre veľké alebo plodné rastliny – viac ako 70 cm.

Ak je oblasť územia veľká, je možné inštalovať niekoľko konštrukcií pozdĺž cesty trate. Okrem toho sa odporúča zakúpiť masívnejšie produkty pre takéto oblasti. Ak to chcete urobiť sami, budete potrebovať profesionálny hardvér a pokyny krok za krokom. Preto sa mnohí rozhodnú jednoducho ich objednať. Môžete vytvoriť oblúk pre lezenie rastlín z:

 • drevo;
 • vínna réva;
 • kov;
 • plast.

pôvodný tehlový oblúk v záhradeTehla alebo kameň sa javia ako samostatné prvky interiéru krajiny. Originálne nezvyčajné skladby z červených tehál vyzerajú originálne. Štruktúra môže mať skrútenú podobu, ktorá jej dáva pompéznosť. oblúk bieleho kameňaSúčasne majestátne oblúky lešteného bieleho kameňa vytvárajú atmosféru stredovekej Európy a pripomínajú hrady cisárov. Avšak každý materiál má svoje vlastné charakteristiky.

Drevené oblúky

drevené oblúky pergolyIde o najuniverzálnejší druh materiálu. Drevené konštrukcie sú ideálne prispôsobené každej umeleckej myšlienke krajiny. Okrem iného môžu byť vždy doplnené inými prvkami, ktoré vytvárajú ideálne zloženie exteriéru. Takže lavička alebo stôl vyrobený z žuly bude úspešnou stranou do drevených brán raja. Avšak životnosť takýchto výrobkov je malá. Aby slúžili čo najdlhšie, musíte urobiť nasledovné:

 1. Pred lakovaním ošetrujte drevo antiseptikom. Toto je prevencia plesní, rozpadu a kolonizácie hmyzu.
 2. Používajte iba dobre vysušené dosky a nosníky. V opačnom prípade po montáži na určité zaťaženie (pokles teploty) sa okamžite začnú deformovať.
 3. Pri lakovaní používajte len vysoko kvalitnú farbu. Nemusí to byť uložené.

Okrem prírodného dreva môžete použiť rezivo – MDF a drevotrieskové dosky. Jedná sa o silné a vodotesné materiály. Ich povrch je ideálny na dekoráciu.

Preto sú pergoly a oblúky z dreva pre dachy prvé miesto v rebríčku rozpočtu a univerzálny dizajn. Zároveň urobia špeciálnu idylu na záhrade.

plastický

plastová pergola na záhradeZ tohto materiálu výrobcovia vytvárajú stovky nádherných modelov oblúkov. Tvar klenby môže byť oválny, štvorcový, kosoštvorcový alebo obdĺžnikový. Farebné riešenia týchto dizajnov sú veľmi malé, väčšinou biele alebo béžové. Súčasne sú inštalované jednoducho a rýchlo. Náklady na takéto výrobky sú malé, takže sú veľmi populárne. Nedostatky plastov môžu zahŕňať:

 • krátka životnosť;
 • nie pevnosť materiálu (rozpadá sa v mrazu, takže ho musíte vyčistiť na zimu od dvora);
 • Nepoužívajte ako podperu pre lavicu alebo mini plot;
 • Nedostatočná hmotnosť konštrukcie (v prípade silného vetra sa môže zrútiť);
 • horľavý materiál (namontujte 10-15 m od zdrojov zapálenia – gril, rúra).

modely záhradných oblúkov z plastuPlastový záhradný oblúk je v údržbe nenáročný, pretože nie je ovplyvnený hrdzou a hnilobou. Takéto štruktúry sa ľahko umývajú mydlovou vodou. Sú tiež mobilné, takže sa dajú ľahko presunúť do rôznych častí prednej záhrady.

Tieto rekvizity môžete zbierať sami. Stačí nájsť správny počet plastových rúrok a latít. Potom zostavte diagram a použite špeciálne spojovacie prvky na zostavenie výrobku.

kov

kovový oblúkZ kovu môžete vytvoriť nádherné vzory, ktoré sa napodobňujú v bujných húštinách záhrady. Keď rastlina obklopí železný oblúk, dostanete úžasnú kompozíciu. V každom prípade je možné objednať inteligentné oblúky pre záhradu z kovu. Vyrábajú sa buď kované alebo zvárané. Môžu to byť nasledujúce podrobnosti:

 • bary;
 • plechy alebo profily z kovu;
 • rúrky rôznych priemerov.

Dokonca to môže byť samo-vyrobené vzorky. Stačí stačiť ohýbať bežné 2-trubkové (alebo silné drôty) a získať oblúkový oblúk. Môže byť pripojený k jednotlivým dekorovaným predmetom.

Takéto dekoratívne konštrukcie sú poháňané do zeme pomocou dlhých kolíkov. To zvyšuje ich odolnosť voči abnormálnym prírodným javom. parametre oblúka kovuMedzi výhody záhradných kovových výrobkov patria:

 1. Trvanlivosť. Slúžia viac ako 10 rokov.
 2. Sila. Odolate ťažkým nákladom. Nepoškodzujte sa zo snehu ani dažďa. Preneste ostrú zmenu teploty.
 3. Úžasný dekor. Len s kovom môžete získať luxusné vzory a dokonca aj dejiny. Zároveň dizajnéri odvážne kombinujú kovové základne s kameňom a drevom. Výsledkom sú majestátne masívne oblúky.

neobvyklý dizajn záhradného oblúkaLuxusné predmety však majú svoje nevýhody. Ak ožiarené alebo rezané miesta nie sú pravidelne tónované, výrobok sa zhorší. Aby ste to dosiahli raz ročne, uzemnite povrch a naneste aspoň 2 nátery alebo laky. Tento postup slúži ako spoľahlivá prevencia proti korózii.

Z prírodného kameňa

záhradný klenot z prírodného kameňaOblúkové kamenné konštrukcie slúžia svojim majiteľom viac ako jedno storočie. Jediná vec, ktorá sa im môže stať: budú pokryté mechom alebo budú mať nejaké mechanické poškodenie. neštandardné riešenie pre návrh záhradného oblúkaPri stavbe takého architektonického zázraku (tvar klenby je zaoblený alebo neštandardný) je možné len profesionálnym masonom. Ak chcete nezávisle vytvoriť priamočiary baldachýn, musíte použiť špeciálne schémy alebo výkresy. schémy tehlovej oblúkyPre takéto konštrukcie sa používajú nasledujúce materiály:

 • prírodné dláždenia;
 • umelé kamene;
 • obkladové tehly.

typy kruhových oblúkovTieto majstrovské diela nevyžadujú dodatočnú výzdobu s kvetinami alebo inými druhmi vegetácie. Rozkošne zdobia rybníky a záhradné chodníky.

Návrhári nedoporučujú budovať ich v malých chatových oblastiach. Okrem iného sú zvedaví a divné, že sa pozerajú na pozadí jednoduchých drevených domov.

kruhový oblúk kameňa

oblúk v kamennej stene

Dielňa oblúkov

malý drevený oblúkTakýto oblúk môžete pripevniť svojimi vlastnými rukami krok za krokom, ktorého fotografia je uvedená nižšie. K dispozícii majster môže byť ako drevené trámy alebo dosky a kovové tyče. Okrem toho musíte mať súpravu nástrojov, spojovacích prostriedkov (skrutky, klince, skrutky a skrutky), ako aj bežnú vynaliezavosť.kresba oblúka dreva

Montáž dreveného oblúka

Po prvé, je dôležité zvážiť požadovaný tvar trezoru. Najpracovnejšou etapou je vytvoriť oblúk. Môže pozostávať z niekoľkých častí alebo z jedného typu. Najprv musíte vytvoriť kresbu alebo návrh, potom pokračujte vo výbere kvalitného materiálu. Takže pre prácu používajte tieto materiály:

 • smrek;
 • listnaté stromy (breza, dub);
 • céder;
 • jedľa;
 • rezané mäkké drevo.

Navyše je možné vytvoriť štruktúru z bežných priamych konárov alebo kmeňov. Získajte jedinečnú expozíciu v štýle krajiny.

Tieto druhy stromov majú najmenšiu pravdepodobnosť hniloby a sú odolné voči vlhkému podnebiu. Avšak pred lakovaním musia byť ošetrené antiseptickými látkami. Potom postupujte nasledovne:

 1. Príprava materiálov. Tyče by mali byť až 3 metre alebo menej. V množstve 4 – 5 kusov. Prierez guľatiny od 100 mm. Sedem alebo osem hobľovaných dosiek (každá 80 cm). Z nich sa prekryje. Zvoľte 4 rošty (každý 3 m) a desať klinov pre bočné steny. Nájdite kovové kolíky s dĺžkou až 50 cm, ktoré budú potrebné na pripevnenie základne k zemi, aj keď môžete použiť koľajnice.
 2. Vytvorenie oblúka oblúka. Po prvé, dosky (dosky) musia byť spojené v kruhu. Z lepenky je potrebné vystrihnúť šablónu oválneho tvaru. V hornej časti pruhov bezpečne fixujte výslednú šablónu. Použite elektrickú pílovú pílu na rezanie častí oboch častí oblúka (2 ks).oblúkovitý vzor oblúkaoblúkové oblúkyetapy práce na oblúkovej záhrade
 3. Zostavenie hornej časti rámu. Vo vzdialenosti 16 palcov (1 “= 2,54 cm) by ste mali pripevniť priečniky pomocou malých nechtov.vrchná montáž oblúka
 4. Návrh bočného panelu. Medzi týmito dvoma základňami je mriežka regálov. Hĺbka a výška konštrukcie závisí od počtu vertikálnych (≈ 3 ks), rovnako ako vodorovných (≈ 8-10 ks). Môžete ich usporiadať v priamke alebo pozdĺž šikmej čiary. V dôsledku toho bude vzor pozostávať buď zo štvorcov, alebo kosoštvorcov.etapy výroby bočných panelov oblúkazobrazenie bočného panela
 5. Vytvorenie rámca. Kryt je pripevnený k základni pomocou skrutiek a tyče. Pred tým je na vrchole každého stĺpika potrebné pripevniť koleno (koleno).
 6. Inštalácia na záhrade. Odnímateľné konštrukcie majú malú plošinu pod každým stĺpikom podpery. V stacionárnych produktoch sú k dispozícii kolíky (1-2 kusy na každý), aby sa mohli prilepiť do zeme. V ostatných prípadoch o 50 cm musíte na zemi zakryť stĺpy.

Na drevo je potrebné aplikovať antiseptické zloženie, aby sa zabránilo procesu hniloby.

klenutá záhrada v záhradeŠesť krokov a majstrovské dielo je pripravené na použitie. Strom je potrebné ošetriť brúsnym papierom alebo leštiacim strojom a potom aplikovať niekoľko vrstiev farby. Táto budova oživí prednú záhradu a poskytne úžasný výhľad.

Rastliny na zdobenie oblúkov

malé oblúky viničaMajitelia sa musia rozhodnúť, čo chcú vidieť vo svojej záhrade. Môže to byť oblúk pre hrozno (dievčenskú) alebo brečtan. Mnohé ženy v domácnosti dávajú prednosť nádhernej klematide alebo účinnej lezeckej ruži. oblúk pre lezeckú ružuV takýchto prípadoch môžete úspešne experimentovať s rôznymi odtieňmi rastlín. červená ruža na oblúkuV hornej časti klenby môže rásť elegantná ranná sláva, ktorá prekvapí svojimi ohnivými červenými (fialovými) farbami. V blízkosti základov, na oboch stranách, je vysadená biela ruža. Tieto dva odtiene sa úspešne dopĺňajú.

Nehromažďujte elegantné kované výrobky masívnymi kučeravými kvetmi. Veľká oblúková konštrukcia s rafinovanou a jemnou vegetáciou bude zároveň veľmi hrubá.

záhradný oblúk pre klematisVšetko by malo byť jednotné v jednom štýle. Dva, v extrémnych prípadoch, tri typy terénne úpravy stačia pre jeden záhradný oblúk. Nakoniec si každý bude môcť vychutnať očarujúce brány do svojho raja.krásny klenutý vstup do rekreačnej oblasti

Záhradná oblúková pergolka s vlastnými rukami – video

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector