Dekorácie predmestskej oblasti guľovitý thujaČasté návštevy záhrad sú thuya globulárne. Veľkosť tejto rastliny sa môže pohybovať od niekoľkých desiatok centimetrov až po jeden a pol metra. Farba koruny sa líši v rôznych odrodách.

Pestovať tento dekoratívny strom nie je ľahké. Iba správne pristátie a starostlivosť o guľovitý tvar thuja jej poskytne zdravú silnú korunu a účinný zaoblený tvar.

druhy patriace

kombinácia globulárnej tujy s inými rastlinamiPredtým, než začnete s odporúčaniami starostlivosti, treba pochopiť pôvod tujy so zaobleným tvarom koruny. Nie sú oddeleným druhom, ale predstavujú zbierku špeciálne odvodených odrôd. V našich klimatických podmienkach sa rozšírili odrody západného Tui. Existuje niekoľko vysvetlení:

  1. Thujia je globulárna a nenáročná a vhodná pre rast v našej krajine.
  2. Rozmanitosť tohto druhu je taká veľká, že je možné vybrať vhodný variant z dostupných odrôd. Navyše výber nových odrôd pokračuje dodnes.

Globulárne formy sa nachádzajú medzi inými druhmi thujy (japončiny, kórejčiny a iné), ale tieto odrody sa ťažko rastú v našich klimatických podmienkach na voľnom priestranstve. Ďalšie odporúčania týkajúce sa starostlivosti sa týkajú najmä globulárnych odrôd západného Thui.

Vysádzanie a starostlivosť

sadenice thuia globulárneSprávne vysádzanie a úprava v záhrade za krkom je nevyhnutným predpokladom dobrého rozvoja stromov.

Kedy a kde chcete pestovať?

Pri výbere miesta na výsadbu dávajte prednosť čiastočnému odtieňu. V tieni rastlina stráca svoje dekoratívne vlastnosti, koruna sa stane zriedkavou a pobočky sa roztiahnu. Na územiach s krátkym osvetlením môžete osadiť guľovitú thuju v dobre osvetlených priestoroch, ale v stepiovej zóne priame slnečné svetlo a nízka vlhkosť vedú k úpalom a borovicovým ihličkám. Zariadenie je tiež záporné, čo znamená, že miesto pristátia musí byť chránené pred vetrom.

Tuya je pre pôdu nenáročný, ale najlepší výsledok možno dosiahnuť na úrodných, mierne vlhkých pôdach. V miestach s vysokým výskytom podzemnej vody. V dolných oblastiach trámov a hlbín sa na spodku pristávacej jamy položí drenážna vrstva hrúbky až 20 cm.

V aktívnej vegetačnej fáze rastlina vstupuje do mája, takže ju možno transplantovať skoro na jar alebo na jeseň. Jamka sa varí 2 týždne pred vysadením, zvlhčuje a naplní pôdou zmes: trávnik + rašelina + piesok (2: 1: 1). Kompozícia na transplantáciu môže byť ďalej obohatená o nitroammofos.

Transplantované rastliny, ktoré dosiahli vek 5-7 rokov, spolu s koreňovou paušou. Nižšie je globulárna thuja pripravená na transplantáciu.

Koreňový krk nie je pochovaný, mal by byť na úrovni pôdneho povrchu. Po výsadbe sa rastliny napájajú denne po dobu jedného mesiaca (1 vedro s vodou pod stromom). Prvý rok po výsadbe je rastlina citlivá na priame slnečné svetlo, takže je zastretá kraft papierom, tkaninou alebo slnečnou clonou.

Zalievanie a uvoľňovanie

Thuja s guľovitým tvarom koruny je odolná voči krátkemu suchu, ale ak rastlina dlho rastie v podmienkach nedostatku vody, jej koruna sa stáva tenšou. Na konci mesiaca po výsadbe sa mladé rastliny napájajú raz týždenne (10 litrov na každú rastlinu). V suchom období by sa mal počet zavlažovania zvýšiť na 2 krát týždenne.

Aby korene rastliny mohli “dýchať”, po každom zavlažovaní sa pôda uvoľní do hĺbky 10 cm a premieša rašelinou, hoblinami alebo kompostom. Hrúbka vrstvy mulča by mala byť aspoň 7 cm.

Príprava na zimu

Dospelé rastliny sú dobre znášané aj v mrazivých zimách a mladé by mali byť neskoro na jeseň pokryté lípou, padlými listami alebo špeciálnymi poľnohospodárskymi materiálmi. Keď teplota vzduchu klesne na -5oS rastlinou je navyše zabalený film.

prerezávanie

Zachovanie sférického tvaru koruny sa staralo o chovateľov, takže nie je potrebné ďalej tvarovať rastlinu. Každú jar sa vykonáva hygienické prerezávanie, ktoré odstraňuje mŕtve a choré vetvy. Na jar a na konci leta sú thai odrezané, ktoré sa používajú ako plot.

Kvôli silnej korune môže byť strom ľahko tvarovaný. Skúsený záhradník mu môže dať rôzne formy.

Ďalšie hnojenie

Tui sa odkazuje na pomaly rastúce stromy, takže hnojivo by malo byť starostlivo aplikované. Prvé 3 roky života po transplantácii sa neodporúčajú. V nasledujúcich rokoch života závisí množstvo použitých hnojív od rýchlosti rastu stromu: pod trpasličími odrodami – menej, pre vysoké – viac.

Odborníci sú skeptickí pri zavádzaní organických hnojív pre ihličnaté stromy. Je lepšie používať komplexné hnojivá na predaj.

rozmnožovanie

Doma je rozmnožená odrezkami. Vykonáva sa na jeseň po ukončení vegetácie alebo na jar pred otvorením pupenku. Na výsadbu sa používajú odrezky s dĺžkou 50 cm s dobre tvarovanou “pätou”. V spodnej časti rezu strihajte ihly a postupujte s jednou z koreňotvorných zlúčenín.

Na sadenie sa pripravuje špeciálna pôdna zmes: trávnatá zemina (1 diel) + piesok (1 diel) + rašelina (1 diel). Stonka je uložená vo vlhkej zmesi na 3 cm a pokrytá fóliou na udržanie úrovne vlhkosti. Ak sa na jeseň vykonávajú odrezky, je potrebné dbať na to, aby boli sadenice dobre osvetlené. Pristátie na jar, naopak, nejasné.

druhy

Rozmanitosť tuja so sférickou formou koruny je skvelá. Stromy sa líšia veľkosťou i farbou. Nižšie sú fotografie odrôd a druhov globulárnej thujy, ktoré sú najrozšírenejšie, ako aj ich opis.

Thuya Globose GloboseGlobose je vysoká odroda, výška dospelých rastlín je 1,2-1,5 metra. Farba ihiel sa líši v závislosti od sezóny: v lete je zelená, v zime je hnedá. Rastliny tejto odrody nevyžadujú tvarovanie – vo veku 5 – 7 rokov sa stromy stávajú sférickými, ďalší prírastok je 5 cm na výšku a šírku ročne a koruna sa s vekom zhoršuje.

Thuya globulárna DanicaThuya globulárna Danica je nízka rastúca odroda (výška dospelých stromov je až 80 cm). Obľúbenosť bola spôsobená nenápadnosťou, zimnou odolnosťou a schopnosťou udržať si tvar bez prerezávania.

tha sférický ReingoldVysokou kvalitou odrody je Reingold. Hlavnou črtou tejto vysokej rastliny (až 1,5 m) je nezvyčajná farba ihličiek: na jarnej ružovej, svetlo zlatá v lete a medovo-žltá, takmer na začiatku jesene.

thoy Teddy v škôlkeJednou z noviniek výberu je thuya trpasličí globulárna odroda Teddy. Výška tohto mimoriadne hustého krovia dosahuje 30 cm, zatiaľ čo atypické pre ihly tui sa zapamätá: hladká, nasýtená zelená a nie pichľavá. Rastlina je odolná proti spáleniu pokožky a dlhodobo nestráca svoj dekoratívny účinok.

Aplikácia v dizajne krajiny

guľovitý thuja v skalnej záhradeŠirokú aplikáciu našla Thuja globulárna v krajinnom dizajne. Tieto univerzálne stromy sú perfektne kombinované s inými rastlinami a rôznymi dekoratívnymi predmetmi. Vzhľadom k pomalému rastu kompozície s Tuyus dlhú dobu zachovať pôvodný vzhľad, tak oni sú často používané v mixborders, skalky a japonské záhrady.

Trpasličí odrody rastú dobre v nádobách a hrncoch, s ich pomocou môžete vytvoriť druh ihličnatého trávnika. Ako obrubník alebo plot môžete používať stredne veľkú rozmanitosť sférickej thujy.

Videá trpaslíka sférickej tuyy