hrab stromHrabový strom je listnaté rastliny patriace do rodiny Birch. Niekedy sa vyvíja ako “Bush”. Napriek tomu, že strom rastú pomaly, jeho rozmery sú pôsobivé: s priemerom kmeňa 40-80 cm, výška môže dosiahnuť 30 metrov. So všetko toto, rastlina žije asi 300 rokov.

popis

vetvy a listyNajčastejšie sa na severnej pologuli vyskytuje habr: Európa, Kaukaz, Iránska vysočina, Malá Ázia, Zakavkazsko, uprednostňujúce širokolisté lesy a miesta, kde vládne mierne podnebie. Niektoré exempláre rastú krásne v nadmorskej výške 2000 metrov. V rode existuje viac ako 30 odrôd hrobu a všetky majú dekoratívnu hodnotu.

Identifikujte hrabový strom (foto a popis je podrobne uvedený nižšie) s ľahkým vzhľadom. Kôra na kmeňoch je šedá a hladká. Na niektorých vzorkách je pokrytý malými prasklinami. Existujú tiež pozdĺžne rebrá. V procese rastu tvorí hustá korunka s priemerom 9 m od tenkých konárov a oválnou formou listov s žilami a zubatým okrajom. Hrabové listy sú vysoko dekoratívne a dosahujú veľkosť 10 cm, v lete sú zelené, ale s príchodom jesene sa farba mení na fialovú alebo žltú.

Čo sa týka koreňového systému, je veľmi rozvetvený a povrchne sa rozkladá, čo stromu poskytuje vysokú odolnosť voči vetru.

Hrab začne prinášať ovocie, keď sa dostane dobre. Je to niekde po 15-20 rokoch.

Rastlina je monoecious v type. Súčasne s listami sú roztrhané náušnice žien, ktoré sú potom opeľované vetrom. Po kvitnutí sa tvorí drevené ovocie s jedným semenom.hobovo kvety

Pokiaľ ide o podmienky dobrého rozvoja, strom preferuje rast na bohatej voľnej vápennej pôde. Ale parametre vlhkosti závisia od odrody: niektoré habr prednosť skôr vlhké prostredie, iné – suché.

Podobne situácia s tieňovaním. V odrodách, ktoré milujú slnko, sa tvoria takmer žiadne radikálne výhonky, zatiaľ čo v milovníkoch tieňov je veľa.

Škodcovia a choroby

Dobrá správa – nezvaní hostia v podobe hmyzu ovplyvňujú iba choré a oslabené rastliny. A potom môžete stretnúť len listnatých alebo kôrovcov.

Najčastejšie hrabový strom je ovplyvnený rakovinou, rôznymi hnilobami a usadzovaním sa na výhonkoch. Existuje aj vzhľad škvŕn na listoch. V prípade detekcie hubových ochorení sa rastlina ošetrí herbicídmi. Ak je korunka postihnutá škvrnami, potom sa na celú rastlinu pôsobí roztokom síranu meďnatého. Zblednuté listy sa zhromažďujú a spália.

Pokiaľ ide o rakovinu kmeňa, ktorá vzniká vtedy, keď je strom poškodený vajcovodom a následnou tvorbou rakovinového vredu, v tomto prípade sa rastlina nebude môcť zachrániť. To je znížené a spálené.

prihláška

bonsai strom hrabHlavné použitie habrovej je vysádzanie na pozemkoch alebo v parkoch ako jasný prízvuk. Ale ak sa pozriete do staroveku, môžete sa naučiť veľa zaujímavých vecí.

Pri horení sa drevo netvorí dym. To je dôvod, prečo to bolo použité v peci pre pekárne a hrnčiarstvo predtým.

Drevo sa často používa v rôznych odvetviach:

  1. Zo stromu sú vyrobené silné rukoväte pre osi, lopaty, hrebene, nože a hrebene. Vyrobené z neho sú aj rezacie dosky, podlahy, parkety.
  2. Vzhľadom na vysokú pevnosť a odolnosť drevo našlo uznanie v nábytkárskom priemysle. Je pravda, že spolu s výhodami existuje niekoľko nedostatkov. Napríklad závislosť dreva od vlhkosti prostredia vedie k tomu, že výrobok z rohov je ťažko leštený alebo rezaný. Drevo sa musí ošetrovať špeciálnymi prostriedkami, aby sa zabránilo hnilobe. Čo sa týka maľby, po manipuláciách nedôjde k žiadnym zmenám.
  3. Listovňa stromu často ide o kŕmenie dobytka.
  4. Vzhľadom k tomu, že strom je dobre prerezaný, je často vysadený v parkoch, na modernizáciu štvorcov, uličiek. Okrem toho môžu byť exempláre vysadené samostatne, ako aj v skupinových plantážach.
  5. Kôra sa používa na opaľovanie kože.
  6. A vďaka pomalému rastu a schopnosti udržať dlhú “strih”, hrab je často používaný na vytvorenie bonsai.
  7. V listoch a kôre je veľa esenciálnych olejov. Preto sa často používajú v kozmetike.

V hrobovom ovocí sú prítomné éterické zložky a mimochodom môžu byť použité ako jedlo.

Použitie v ľudovej medicíne

hrab na jeseňUznanie hrobu nájdeného v alternatívnej medicíne. Takže liečitelia používajú pri ošetrení lístia, kôry a dokonca kvetov stromu. Dôvodom je jeho bohaté chemické zloženie. Tak hrab obsahuje: taníny, kumaríny, bioflavonoidy, aldehydy, kyselina gallová, kyselina kávová. Semená sú bohaté na rastlinné tuky a v kôre sa nachádzajú mnohé esenciálne oleje a kyselina askorbová. Šťava je tiež bohatá na užitočné zložky, ako sú cukry a organické kyseliny.

Všetky spomínané časti rastliny idú na vytvorenie liekov, ktoré sa používajú pri liečbe ženskej neplodnosti, neoplaziem v mozgu, hnačky, v prípade problémov s krvným obehom mozgu. Hrab je tiež zahrnutý do poplatkov používaných na prerušenie tehotenstva.

Možno, že hrab je liečivá rastlina, ale nemali by ste zabúdať na to, že úradný liek neobsahuje lieky s hrabom. Preto by ste mali byť opatrní a neužívajte lieky bez konzultácie s lekárom.

Tu sme sa stretli s ďalším zábavným predstaviteľom sveta flóry. Dajte svojmu webu trochu šarmu a pestujte habr. Navyše nemá žiadne osobitné požiadavky na starostlivosť.

Rozraste hrab v záhrade – video