Záhrada liehovínJeden z pozoruhodných zelených rastlín krovinového typu, ktorý je veľmi rozšírený v záhradníctve a kamiónovom poľnohospodárstve, je špirála. Kvôli svojmu bohatému rozkvetu, malému požiadavku na úrodnosť pôdy a tiež nenáročnému kultivovaniu je to možné premeniť krajinu. Množstvo druhov spirií s fotografiami dáva príležitosť vidieť krásu a harmóniu úžasného Bush, najmä s jeho správnym a kompetentným usporiadaním na záhrade.

Vo všeobecnosti, biely spirea patrí do rodu okrasných kríkov ružovej rodiny a má listnatý typ s plytkým a drobivým koreňovým systémom. Názov Spiraea pochádza z gréckeς spπειρας, čo v preklade znamená “špirála”. Pobočky tohto kríka môžu byť rôzne – plazivé, šíriace sa alebo rovné, s farbou od svetla po hnedú. Malé púčiky sú špicaté a vejčité, s niekoľkými šupinami a listy sa stávajú bežnými stopkami troch až piatich lalokov. Mladé výhonky a výhonky sú zvyčajne svetlo zelené farby av niektorých druhoch sú červenkasté, žltkasté a dokonca mierne hnedé.

Spiraea Grey Grefshem – krása v akejkoľvek záhrade

Spirea GrefsheimTento opadavý keb má krásne predĺžené vetvy, na ktorých sú umiestnené deštníkové kvetenstvo dvojitého typu. Najväčšie trvanie kvitnutia v Bush v máji až júni, keď je takmer úplne pokryté nádhernými malými špicatými kvetenstvami. Dnes šedá Grefshem spirea, ktorej fotografia umožňuje vidieť všetku svoju krásu, je možné zakúpiť v špecializovaných kvetinárstvách.

Vzhľadom na jeho rýchly rast, za jeden rok to poteší majitelia s bohatým kvitnutím. Tu treba mať na pamäti, že tento druh spirií je svetlo milujúci a netoleruje silné tieňovanie. Avšak tento keb je výborná medová rastlina, ktorá je dobre známa skúseným včelárom.

Skvelé špirála

Dub-strom spiraea uprostred kvitnutiaDlhé rebrové výhonky tohto druhu spirae v kombinácii so zaujímavou zeleňou šedo-šedej farby s denticami ju priaznivo odlišujú od všetkých ostatných. Krov vo výške dosahuje 2 metre, ale počas vegetačného obdobia, pod váhou kvetenstva, pobočky majú tendenciu k zemi, a preto zo strany sa môže javiť ako okrúhly krov. Prvé kvetiny kvitnú na začiatku mája, po ktorom sa spirea kvety zhruba 25-30 dní, príjemné oko obklopujúce nádherné kvetenstvo.

Related  Zoznámime sa s odrodami zimolezu pre strednú zónu Ruska

Je potrebné poznamenať, že spiraea Dubravkolistnaya rastie obzvlášť dobre na bohatých pôdach a je veľmi citlivý na zalievanie, ktoré by malo byť pravidelné. Táto odroda je pomerne zimovzdorná, a preto sa takáto veža môže pestovať v severných šírkach našej krajiny. Pri pestovaní rastliny sa odporúča aj mulčovanie kmeňa stromu rašelinou, čo mu umožňuje udržať vlhkosť dobre a zabrániť tomu, aby sa zemina pokryla suchou kôrkou.

Unikátny Arguth spirea

Blooming Argut spriteVeľmi krásna rastlina, ktorá dobre toleruje strih, a tiež poteší okolie s jasným a sviežim jarným kvitnutím je Argutta spiraea, fotografie ktorého je uvedený v článku. Pôvabné tenké vetvy sa mierne ohýbajú pod hmotnosťou kvetov, čo sú početné umbelliform kvetenstvo. Charakteristickým rysom tohto druhu spirae je, že ročný rast je malý, len 20 cm, a preto rastie dosť pomaly.

Tento keň je vhodný pre mestské a prímestské terénne úpravy, pretože toleruje aj mierne tieňovanie. Vysadené môžu byť buď jednotlivo alebo v skupinách, ktoré tvoria krásne aleje v parku alebo zelenej záhrade.

Nippon spirea s špicatými “hrotmi”

Nippon spirea v uličkeNa rozdiel od iných druhov týchto rastlín, Nippon spirea nemá biele, ale bielo-žlté kvetenstvo, ktoré sa zhromažďujú vo veľkých zoskupeniach, ktoré sa nachádzajú na vrcholoch vetví. Oblúky v tvare oblúka môžu dosiahnuť dĺžku 2 metre av obvode ker môže niekedy mať aj 2,5 metra, takže sa obvykle nachádza samostatne. Kvety bush neskôr ako ich bratia, už koncom júna a miluje ľudí s ich jasnými farbami po dobu 15-20 dní.

Keď hovoríme o oblasti použitia, takáto veža sa často nachádza na skalných záhradách, pozdĺž parkovacích ciest, okrajov a štvorcov. Pestovanie rastlín je najlepšie na mokrej pôde, ale nie je obzvlášť náročné na potraviny. Má pomerne rýchly rast, ktorý ho odlišuje aj od ostatných odrôd špirál.

Tounbergova spire – krása nepozná hranice

Jedinečná lyžica ThunbergKrásny šíriaci ker, ktorý kvitne od polovice mája do polovice júna, vďaka ktorému môžete počas celého mesiaca obdivovať zaujímavé kvetinové kvetenstvo. Je zaujímavé poznamenať, že po hlavnom kvete nespadajú, ale postupne menia farbu na oranžovú a karmínovú, na jeseň spirujú a líšia. Kvôli tejto vlastnosti je Thunberg spirea, ktorá sa často pestuje na domácich pozemkoch mnohých našich krajanov.

Related  Vyrábame na našich stránkach thuya western Globosa a jej odrody

Z botanických vlastností rastliny by sa mala odlíšiť dobrá zimná odolnosť, ako aj dymová odolnosť. Medzi výhody by sa mali prisúdiť aj nenáročné plodnosť pôdy, dobrá tolerancia orezania, vynikajúca odolnosť voči suchu. Ak je pôda vyčerpaná, potom je to veľká výhoda, pretože špirála rastie oveľa rýchlejšie.

Stredné Spire

Jemné kvetenstvo špirály strednejTento elegantný keb patrí k rodine Rosaceae (ružová) a pestuje sa hlavne na Ďalekom východe a na Sibíri. Vďaka svojej vynikajúcej zimnej odolnosti nezmrazuje a môže rásť na jednom mieste až do 15 rokov. Na začiatku leta, Spiraea Middle produkuje svoje korytnačky, ktoré sa nachádzajú pozdĺž celého rastúceho výhonku.

Často sa tento keb používa ako živý plot, pretože perfektne toleruje strih, takže je veľmi populárne používať špecialistov na dizajn krajiny. Môže rásť na prakticky akomkoľvek type pôdy, vrátane vápenca a hliny.

Nenáročný Spiraea White

Jemné kvetenstvo špirály strednejUnikátny a veľmi krásny spirea White má bisexuálne kvetenstvo, ktoré kvitnú skoro na jar a majú výraznú snehovo bielej farby. Kvety sú tu biele a vyzerajú ako skutočné hrozno, ktoré kvitnú veľmi dlho. Tento typ rastlín sa nachádza v podhorských oblastiach na Kaukaze, v Kórei, Číne a dokonca aj v Japonsku, ktoré dokážu vydržať nízke teploty.

Listy rastliny sú kopijovité, veľmi pripomínajúce hviezdičky. Výška kebra dosahuje 1,5 metra, ale potrebuje dostatočné osvetlenie, takže je najlepšie umiestniť ju na južnú stranu miesta. Našťastie neexistujú žiadne špecifické požiadavky na pôdu pre tento ker, takže tento spire je veľmi nenáročný na pestovanie.

Spiraea japončina

Japonský spireaŽiarivo žltá farba tejto rastliny príjemne uspokojí oko, zdvíha náladu okoloidúcim a premení aj najzvyčajnejšiu krajinu na jedinečnú a mimoriadne krásnu. Dnes je taký ker nájdený v parkoch, ako aj na námestiach mnohých miest a často obyčajní majitelia súkromných domov radšej rastú v domácnosti.

Tento druh rastliny je najvhodnejší na zdobenie obrubníkov a perfektne toleruje strih, vrátane krátkych vlasov.

Treba poznamenať, že japonská špirála sa dnes nachádza na celej severnej pologuli, pretože je nenáročná na pestovanie a starostlivosť oň.

Related  Zoznáme sa s druhmi celoročných záhradných pelargónie

Jedinečná Spirea Bumalda

Jasné listy spirea BumaldZaujímavým hybridom, ktorý vznikol pri prechode bielymi kvetmi a japonskými špirálami, je spirea Bumalda, fotografia, ktorá najlepšie dokazuje krásu a nádheru rastliny. Jedinečnosť a jedinečnosť farby je dôsledkom toho, že tu vidíte zelené a broskyňové farby, ktoré vytvárajú nádhernú škálu jedinečných kompozícií.

Výška takejto rastliny zvyčajne nepresahuje 1 metr, takže sa konkrétne vzťahuje na kríky dekoračného typu. Zároveň nie je ľahké rásť, pretože tento typ špirály je dosť náročný ako pre pôdu, tak aj pre systematické zavlažovanie.

Vynikajúci Billard Spire

Billardovo SpireKrásny Billard spirea, ktorého fotografie tu môžete vidieť, je hybridná odroda s krásnymi oranžovo-červenými listami, ktoré sa postupne stávajú žltej, čo je pre oči ich majstrov veľmi potešiteľné. Všetky kvety sa zhromažďujú v malých dáždnikoch ružovej farby, ktoré kvitnú pomerne neskoro, ale táto rastlina nestráca svoju príťažlivosť vôbec.

Je pozoruhodné, že kvetenstvo je kužeľovité, až 20 cm dlhé a mladé výhonky najskôr majú zelenú a potom červeno-hnedú farbu. Vzhľadom na značný počet koreňových potomkov sa násobí pomerne ľahko a zároveň má dobrú odolnosť voči mrazu.

Douglassovo unikátne spire

Lush Douglas spireaZaujímavý listnatý ker, ktorý má veľmi krásny vzhľad, kvôli ktorému je široko používaný v krajinnom dizajne. Tento druh spirea začína kvitnúť od veku 3 rokov, ale potom bude rásť a každoročne poteší oko s bohatým kvitnutím po dobu 20 rokov. Propagácia Douglas spirea oboch odrezkov a semien, ale najčastejšie je prvou možnosťou.

Napriek svojmu zámorskému pôvodu dnes možno tento druh spiriely nájsť v záhradách, parkoch a námestiach rôznych regiónov našej krajiny.

Nenáročné rastliny pre záhradu – video