rôznych druhov a odrôd na lokaliteIhličnaté rastliny sú stále viac populárne. A jedna z hlavných rolí v záhradníctve hrajú thuja, druhy a odrody s fotografiou, ktorá ohromuje rôzne tvary, veľkosti a prekvapivo elegantné farby. Predkovia moderných tui boli divoké severoamerické kríky, najprv systematizované a popísané Karl Linnaeus.

Ak príroda je evergreen rastlina často vyzerá ako veľký ker alebo strom až do multi-poschodové budovy, v parkoch a záhradách často vysadené zakrpatené odrody nie sú vyššie jedného metra. Hustá koruna flóry v dôsledku snahy chovateľov sa stali dekoratívne TUI pyramídu a zaoblené, v tvare vajcia alebo stĺpovitý.

Láskavý, nazvaný Thuja occidentalis, Thuja occidentalis, alebo na fotografiu, s koncom XVIII storočia, sa rozšírila na úkor okrasných rastlín, ktoré sú výrazne odlišné prvé objavené exempláre zo severu amerického kontinentu.

západ v krajineK dispozícii sú letní obyvatelia a profesionálni dizajnéri krajiny nielen tuja so zelenými, striebristými ihlami, ale aj pestrými alebo zlatými rastlinami. Preto pred plánovaním výsadby ihličnanov na mieste je užitočné:

  • študovať ponúkané odrody, druhy a fotografie;
  • porovnať ich silné a slabé stránky;
  • vytvoriť všetky podmienky pre aktívny rast a dlhú životnosť rastlín.

Spolu so západným odtieňom v záhradníctve sa používajú aj iné druhy týchto ihličnanov. Najčastejšie je tuja zložená, rovnako ako biota, kvôli ázijskému pôvodu tzv. Thuya východnej.

Tui západná Danica (T. occidentalis Danica)

Thuya Western DanicaMedzi najobľúbenejšie odrody – zastúpené vo fotografii thuya Danica s veľmi kompaktnou hustou korunou vo forme gule. Malý, skoro trpaslík závod je ideálny pre nízke hranice, individuálnych a skupinových výsadieb na priestrannej trávnikoch alebo v odľahlých kútoch záhrady, na pozadí veľkých stromov, okrasných kríkov a dokonca aj farby.

Danica sadeniceVo výške priemer korunové Danica Arborvitae 60 cm je 80-100 cm. Silnovetvyaschiesya výhonky pokryté jemnými šupinaté ihiel, ktoré v teplejších mesiacoch, maľované v jasných svetlých tónoch zelenej a na jeseň sa stáva červeno-bronz. Pre dánskej odrôd vyvinutých v roku 1948, sa vyznačuje veľmi pomalou rastu, takže aj bez Thuja strihanie si zachováva svoj tvar.

Medzi výhody ihličnanov patrí mrazuvzdornosť, schopnosť rásť v perlete a nesmie byť vystavená jarným popáleninám, ktoré vážne poškodzujú vzhľad.

Thuja západ Miriam (Thuja occidentalis Mirjam)

thui západnej MiriamTuyu western sa ukázal ako výborný materiál pre prácu chovateľov. Dnes sú predkovia moderných odrôd už pestované na obľúbené odrody, ako napríklad Danica. Môžete vidieť, že fotografie tohto druhu a typu Tui Miriam majú mnoho podobných vlastností.

Rastlina získaná v dôsledku pozorovanej a fixovanej mutácie ihiel je priamym potomkom dánskej odrody. Má rovnakú kompaktnú guľovú korunku s priemerom až 80 cm, malý ročný nárast a vynikajúcu vytrvalosť.

Hlavným rozdielom medzi Tui Miriam je žltozelená letná farba šupinatých borovicových ihiel, ktoré v zime sú hnedasté.

západ Miriam v krajineThuj Miriam sa odporúča na pôde s slabo kyslými reakciami. Zatiaľ čo rastlina nie je zakorenená, pôda je udržiavaná vlhká. V budúcnosti sa ker sa stáva odolnejším voči suchu, ale rastie lepšie pravidelným napájaním. Ihličnan dokonale zapadá do krajiny japonskej záhrady, bude to vhodné na úpätí alpského kopca alebo na pozadí nasýtenej zelene väčších plodín.

Thuya West Reingold (T. occidentalis Rheingold)

Thuya West ReingoldZlaté ihly a atraktívna široko korunovaná koruna sú dôvody, prečo má Tue Rheingold osobitnú pozornosť od majiteľov vidieckych domov. V pôvodnej farbe kríža s chladom sa objavujú bronzové tóny, ktoré nezničia ani tuju, ani celú krajinu. Táto odroda sa vzťahuje na trpaslík. Len vo veľmi starých rastlinách môže koruna rásť až na výšku 2,5 metra. To sa vzhľadom na pomalú mieru rastu vyskytuje iba v 15-20 rokoch po výsadbe.

Bush je rovnako dobrý ako pásomnica a ako súčasť dekoratívneho plotu. Mladá rastlina sa zakoreňuje v kontajneri a dokonale zdobí terasy, zimné záhrady, balkóny a balkóny. Tenké, pružné výhonky tohto typu tuy majú dobrý strih, ktorý pomáha udržiavať krásny tvar koruny a zdravého druhu ihiel.

Thuya Western Spiralis (T. occidentalis Spiralis)

thui western SpiralisPyramidové thuja a odrody s úzkou kužeľovou korunou sú nepostrádateľné pre živé ploty, ktoré si zachovali svoju krásu a funkčnosť počas celého roka. Dnes je veľa záhradníkov k dispozícii záhradkárov a Thuya Spiralis je jedným z nich.

Pre tento ihličnatý je charakterizovaný pôvodnou, špirálovito skrútenou formou výhonkov, ktorá udáva názov odrody. Koruna dospelého jedinca vyzerá ako úzka kužeľ a dosahuje výšku 3 metre. Vetvy sú husto pokryté šupinatými ihličkami nasýteného zeleného sfarbenia.

Vzhľadom k tomu, thuja rastie rýchlejšie ako iné úzko súvisiace rastliny, kríky vyžadujú pravidelné strihanie a kompetentný výber miesta na výsadbu. V tieni sa tuja stráca, stráca svoj správny tvar.

Thuya západný Tuffet (T. occidentalis Golden Tuffet)

thu West Golden TaffetĎalšie trpaslík Bush c sférický crown pridelených jasných žltých ihličiek, ktoré zaostáva za tenké, visiace na koncoch výhonkov a chladu sa zahrieva, červeno-hnedej alebo oranžovej farby.

Do spoločnosti Thuya Golden Taffet preukázala svoje najlepšie kvality, je vybraná dobre osvetlená oblasť s mierne úrodnou voľnou pôdou. Ak korunka kefa zostane dlho v tieni, jeho farba bude slabnúť a stratí väčšinu jej atraktívnosti.

thuja Golden Taffet na záhradeV záhradné rastliny tohto druhu a odrody, ako na fotke Arborvitae, dokonale zdobí skalnatú oblasť, hranice, malý trávnik vedľa vresu, vysoké kvitnúce trvalky, nezakrývajú malé svetlé ihličnany.

Tuja západná (T. occidentalis var. Ericoides)

západný vresZa priaznivých podmienok tvoria vres v hustých hustých húštinách. Thujia heather-tvar nemá túto schopnosť, ale vo forme kríky majú veľa spoločného. Viacpodlažená rozvetvená koruna ihličnatých rastlín sa stáva nepravidelnou guľou s priemerom približne jedného metra.

Výhonky sú pokryté mäkkými ihličkami, ktoré majú hornú časť puzdra jasne zelenú alebo nažltanú farbu. Na vytrvalom dreve sú zelené maľované v pokojnejších strieborných alebo šedivých odtieňoch.

Charakteristickou črtou odrody je nezvyčajná zimná farba s prevládajúcou fialovou a hnedou farbou.

Thuya West Amber (T. occidentalis Jantar)

thuya western AmberŽltý odtieň leta a jasná, medovo-jantárová farba zimných ihiel je charakteristickou črtou Tui Yantar s klinovou korunou vo výške od 1,8 do 3,5 metra. Napriek tomu, že táto odroda bola nedávno dostupná fanúšikom ihličnatých rastlín, vďaka hustote koruny, pôvodnej farbe a nenáročnému charakteru rastlina už našla rad obdivovateľov.

Tui je zimné tvrdé, ľahko sa prispôsobí podmienkam moderného mesta. Krovina netrpí aktívnym jarným slnkom a pri náraze asi o 10-20 cm za rok si udržuje správnu prirodzenú podobu.

Tuya Yantar je vhodný na pestovanie vo voľnom priestranstve aj v kontajneroch. V takom prípade bude zariadenie ozdobené priestrannou vonkajšou terasou, balkónom alebo spevnenou plochou v blízkosti domu.

Thuya West pán T. occidentalis pán Bowling Ball

Thuya West pán Bowling BallTrpasličí tuya Bowlingová lopta s jemnou sférickou korunou priťahuje pozornosť nielen v malých rozmeroch, ale aj strieborné tenké ihly, ktoré zanechávajú dojem ľahkosti a citlivosti. Na jeseň sa na výhonoch objavujú bronzové škvrny, ktoré pretrvávajú až do jari.

Rovnako ako väčšina miniatúrnych odrôd, táto tuja má veľmi nízku mieru rastu. Preto len 10-15 rokov rastlina dosahuje priemer 70-90 cm Krev nepotrebuje časté ostrenie, stačí odstrániť poškodené výhonky na jar a mierne korigovať sférický tvar.

Thuya západný šampión (malý šampión T. occidentalis)

Thuya západný malý šampiónCharakteristika Tui Little Šampión je okrúhla ovocná forma koruny a zelené šupinaté ihly, ktoré sa na zimu stávajú hnedo-hnedé. Odroda sa týka miniatúrnych, takmer trpasličích. Do veku 10 rokov ker získa maximálnu výšku jeden a pol metra. Na jeden rok rastlina pridáva viac ako 6-10 cm a môže byť použitá ako v skupinových výsadbách, tak ako jedna rastlina na základni veľkých kameňov vedľa ihličnatých alebo listnatých stromov. Z thujy tejto odrody sa získa voľná forma obrubníka alebo výborná kultivačná nádoba.

Thuya Little Champion má dobrý strih, ale nepotrebuje časté prerezávanie. Zariadenie je nenáročné, bez vážnych strát, prežíva zimy, znečisťuje mestské ovzdušie a nepravidelné suchá.

Thiya Western Filiformis (T. occidentalis Filiformis)

Thuya West FiliformisVo väčšine odrôd, thujy západných výhonkov silne vetvi, ale existujú výnimky. Patrí medzi ne dekoratívne thiya Filiformis s pôvodnými vláknami ako sú vetvy, vďaka čomu sa keňa stáva malým senárom. Svetlé zelené šupinaté ihly pevne obklopujú klesajúce výhonky a zdôrazňujú nezvyčajnú povahu rastliny.

Pomaly rastúca kultúra ihličnanov je slnkom milujúca, netoleruje dlhé a pravidelné obdobia sucha, ale nevyzerá utláčaná, keď sa pestuje vo vani alebo v meste. Vo veku 10 rokov dosahuje široký pyramídový thuya výšku 1,5-2 metra s takmer rovnakým priemerom koruny. Tui Foliformis je univerzálny a vzhľadom k svojej nezvyčajnej kráse sa stane jasnou hviezdou záhrady.

Thuja západný Wagneri (T. occidentalis Wagneri)

thu West WagneriTáto odroda tuja so šedozelenými ihlami je vhodná na pestovanie v regiónoch so studenými zimami. Vysoká mrazuvzdornosť zariadenia nie je jej jediná výhoda. Touya Wagneri je hustá, a to vďaka množstvu tenkých, hojne rozvetvených výhonkov, vévodovej koruny. Dokonale udržiava prirodzenú formu a nevyžaduje náročnú starostlivosť.

Pri výsadbe kríkov je potrebné vziať do úvahy, že dospelý exemplár dosahuje výšku 3,5 metra a jeho koruna rastie na šírku 1,5 metra.

Že takáto objemná rastlina nestráca svoju výzvu na jar, na jeseň je viazaná. Tým ušetríte výhonky tuy z trhlín a kohútikov.

Thuya západný malý obrie (T. occidentalis Little Giant)

Thuya západný malý obrieTrochu obra. Je názov odrody Arborvitae je úplne oprávnené, pretože guľovitý koruna Malý obor Arborvitae výška nepresahuje pol metra, ale to je tak krásna rastlina nemožno prehliadnuť, dokonca aj medzi najkrajších kvetov a stromov.

Trpasličí druh ihličnatých stromov je jedným z najmenších. Dokonale drží prirodzenú formu hustého sféra. V lete je thuja oblečená do jasne zelených ihličiek, ktoré v chladnom počasí mení farbu na hnedú.

Thuya západná Fastigiata (T. occidentalis Fastigiata)

Thuja západná FastigiataReminiscence Cypress Thuya Fastigiata kvôli vzostupným výhonom má formu hustého stĺpca. Silná rastlina so zelenými voňavými ihličkami nikdy nezmení farbu, bez zjavnej straty, toleruje mrazy a môže rásť až do výšky 6 metrov.

Podľa opisu odrody je thuya ideálny pre živé ploty, ktoré úspešne skryjú miesto z nezaujímavých očí, ale nezabezpečia veľa priestoru.

Thuja západ slnka (T. occidentalis Sunkist)

západný SankistTui so zlatými ihličkami je jedným z najoriginálnejších ozdôb na záhrade. V zime strácajú svoju krásu, vyzerajú skvele vedľa svojich zelených. Západné Sunkist Tui má veľmi jasné letné ihly citrónovo-žlté. V zime sa hustá korunka kešu stáva tmavšou, takmer bronzovou.

V dôsledku pomalého rastu a dobrej prispôsobivosti nepotrebuje krík časté hlboké rezanie. Vo veku 10 rokov rastie kultúra ihličnatých rastlín na 2 metre. Maximálna výška tejto tui je 3 metre, čo umožňuje používať Sunkist pre živé steny a veľkolepé zelené plastiky.

Thuya zložené Can-Can (T. plicata Can-Can)

thuya zložené Kan-kanKužeľovitá tuja Kankan, podobne ako iné typy tuja zložené, dokazuje vysokú zimnú odolnosť a extrémnu nenáročnosť. Výška kefka asi jeden a pol metra pokryté hustými lesklými ihlami, tmavo zelené na trvalom dreve a svetle, jasnejšie – na koncoch výhonkov. Odroda je zriedkavá pre schopnosť Tui. Zachováva farbu počas celého roka, pričom priemerný ročný rast kríkov nepresahuje 10 cm.

Thuja zložený Cornicum (T. plicata Kornik)

thuja zložené CornicePoľskí chovatelia dostali originálnu formu thuja zloženú z kónickej koruny pozostávajúcej zo širokých zelenožltých výhonkov. Tui Kornik je dosť veľký. So správnym umiestnením na výsadbu a trochou starostlivosti sa trojmetrové kríky stávajú hustými živými plotmi s vôňami z borovicových vôní.

Thuya zložil Wipcord (T. plicata Whipcord)

náhodne zložený WipordNázov Thuya Vippord je spôsobený tvarom výhonkov pripomínajúcich závesný kábel. Vetvy rastliny sú mierne rozvetvené, pokryté špicatými šupinatými borovicovými ihličkami po celej dĺžke malej hrúbky a klesajúcej formy. S týmto dospelý ephedra má tvar pologule vo výške od 50 do 100 cm a priemerom 150 cm. Bush udržuje vynikajúcu zaťaženia vetrom, zažíva studené zimy, nestráca dekoratívnym na plnom slnku. Sucho môže spôsobiť nenapraviteľné škody na Bush a jeho kráse.

Originálnosť odrody priťahuje nielen obyčajných letných obyvateľov, ale aj majstrov topiary umenia, ktoré za pomoci starostlivej účesnosti dávajú rastliny najzábavnejšie formy.

Video o odrodách tuja pre záhradu