Hippeastrum kvety domaVo voľnej prírode, Hippeastrum nájdený v Južnej Amerike, s radom druhov obývajú trópoch a sub-tropické podnebie, zatiaľ čo iní dávajú prednosť skalnatých svahoch, kde sú pomerne závažné rastové podmienky. V Európe, prvé žiarovky boli v druhej polovici XVI storočia, a Hippeastrum kvet urobilo obrovský dojem v krajinách starého sveta, ktorý získal na sile v baňaté módnej kultúry.

Postupne sa študovala rastlina, Európania sa naučili pestovať hippeastrum a starať sa o kvet. Za sto rokov boli odstránené prvé hybridné rastliny. A ak v prírode existuje niekoľko desiatok druhov týchto cibuľovitých rastlín, potom počet odrôd už presahuje dvetisíc. Dnes, akýkoľvek kvetinár, ktorý kedy videl veľkolepý kvitnúci hippeastrum, určite nezanechá myšlienku zdobiť vlastný okenný parapet luxusnou rastlinou.

Hippeastrum: črty rastliny

V závislosti od typu a veku žiarovka hippeastramu má priemer 5 až 10 cm a pozostáva z krátkej časti stonky a okolitých uzavretých váh.

Kvetenstvo HippeastrumV dutine každého štvrtého stupnice sa tvoria základy:

 • stonček s rastom dosahujúcim 40-80 cm;
 • budúce veľké, zhromaždené v kvetenstve 2-6 kvetov.

Hippeastrum listy usporiadané protiľahlo voči sebe navzájom na šírku, v závislosti od druhu, nepresahuje 4-5 cm a dĺžkou 50-70 cm. Kvetinárstvo, bude trvať pestovanie Hippeastrum by malo vedieť, že rok tejto rastliny je rozdelený do troch rôznych obdobie:

 • kvete;
 • vegetácie;
 • Zvyšok.

Keď príde dlho očakávaný čas kvitnutia, na vrcholoch dutých stoniek sedí červené, biele, ružové, pruhované a bodkované kvety.

Veľké žiarovky môžu tvoriť dva alebo tri stopky, ale vzorky s menej ako štyrmi listami alebo nedosahujúcim priemer 6-7 cm v tejto sezóne, pravdepodobne nebudú potešovať kvitnutím.

Kvety najprv vypúšťajú pupeny a potom opúšťajúListy sa objavujú jeden po druhom asi raz za mesiac, kedy po rozkvete rastlina opustí na odpočinok trvajúci 2 až 3 mesiace, neexistujú žiadne vonkajšie známky vývoja žiarovky, ale aktívne sa hromadí sily. Šípky s jasnými farbami sa objavujú raz za rok, ale s náležitou starostlivosťou, ako na fotografii, gippeastrum doma dvakrát poteší s kvitnutím. Načasovanie a trvanie tohto obdobia závisí od zvolenej odrody, charakteristiky starostlivosti, najmä od teploty v miestnosti. V priemere kvitnutie trvá asi tri týždne.

Pri správne vytvorených podmienkach hippeastrum potuluje s kvitnutímAvšak niekedy pestovatelia kvetov nemôžu dosiahnuť vzhľad kvetinových šípok z rastliny. Ako sa starať o hippeastrum, okrem listov, žiarovka pravidelne tvoril stopky? Dôvodom neprítomnosti kvetov sú často nesprávne zvolené podmienky na pestovanie hippeastrumu alebo vlastnosti banky:

 • Odmietnuť kvitnúť môže žiarovka, dlho zostať na stinnom mieste alebo na severných oknách, kde svetlo nestačí po celý rok.
 • Ak je hrniec príliš veľký alebo príliš strnulý, hippeastrum niekedy nekvasne.
 • Nesprávne na kvalitu kvitnutia nesprávne zvolený režim zalievanie, hnojenie a dokonca aj zloženie pôdy.
 • Nezabudnite na to, čo je potrebné pre odpočinok žiarovky 2,5-3 mesiacov, kedy musí byť gippeastrum zaslaný na chladné tmavé miesto.

Related  Nenáročná, užitočná a nádherná vŕba biela

Žiarovky gippeastrumAk neexistujú žiadne viditeľné dôvody odmietnutia kvitnutia, žiarovka je zdravá a dobre vyživená, môže byť nútená vyradiť stonku kvetu tým, že sa uchýli k jednej z ich osvedčených metód:

 1. V polovici leta sú všetky listy vyrezané z žiaroviek a zastavené zalievanie. O mesiac neskôr sa obnoví zavlažovanie a vykoná sa jedno komplexné podávanie raz. Na začiatku jesene sa na hippeastrum objavujú púčiky a kvety.
 2. Zaznamená sa súbor púčikov a po 20-25 dňoch po trojhodinovom ošetrení žiarovky vodou ohriata na 43-45 ° C.
 3. Pre jarné kvitnutie gippeastramu v auguste už rastlina nie je napojená a až do januára sa temnota prenesie do temného chladného miesta. Po 5 až 6 týždňoch od obnovenia zavlažovania vydá žiarovka púčiky.

Zariadenie musí byť transplantovanéPre dobrý kvitnutie je dôležité, aby počas vegetácie a odpočinku sa žiarovka mohla zotaviť a vytvoriť kvetinovú stonku. Ak cibuľu chýba výživa, môže to byť čas, kedy je potrebná transplantácia hippeastramu. To dokazuje opletenie koreňov celej zemskej kómy. Nezabudnite na kŕmenie hippeastrumu.

Dlhšie zotavenie počas vegetatívnej fázy a počas pokoja si vyžiada žiarovky malej veľkosti a tiež trpí niektorými chorobami alebo útokmi škodcov.

Doba odpočinku zabezpečuje odstránenie zdravých, dobre pripravených žiaroviek na chladnom tmavom mieste. Najčastejšie žiarovky gippeastrums “zaspávajú” od septembra do januára. Ako sa starať o kvet, aby gippeastrum kvetol včas? Zvláštna starostlivosť v tejto dobe nie je potrebná, ale pre žiarovky vytvárajú špeciálne podmienky:

 • Optimálna teplota je 12-14 ° C.
 • Úplné zatemnenie.
 • Vzduch je suchý, vlhkosť nepresahuje 50-60%.
 • Zavlažovanie a kŕmenie úplne prestali.

Ako a kedy má byť gippeastrum transplantovaný?

Hippeastrums rýchlo asimilujú hlinené hrudku v hrnci a doslova vysávajú všetky živiny z pôdy.

Výsadba mladých rastlínPreto sa rastlina môže transplantovať takmer každý rok. Kedy nahradiť gippeastrum pohodlnejšie a bezbolestne pre rastlinu? Najlepším obdobím pre transplantáciu žiarovky je čas:

 • pred odoslaním na uskladnenie v pokoji;
 • po uvoľnení ich “hibernácie”;
 • pred kvitnutím;
 • po ukončení kvitnutia, ak je to nedávno získaná rastlina umiestnená v prepravnom hrnci a podklade.

Related  Špeciálny kúzlo pridá do záhrady thuya Tini Tim

Pred transplantáciou gippeastrum:

 • z žiaroviek úhľadne odstrániť mŕtve váhy;
 • skúmajte koreňový systém, ak je to potrebné, oddeľte zhnité alebo poškodené korene a ošetrujte rezané miesta fungicídom.

Podklad pre gippeastrum by mal byť ľahký, voľný, s nízkou kyslosťou a vysokým obsahom živín a minerálnych solí.

Veľký hrniec rastie veľa žiaroviekAk chcete kúpiť hotovú zmes, rastúci hippeastrum, je lepšie vybrať základný náter pre kultúry a potom dať drobivosť, mala by byť presunutá vermikulitom alebo pieskom.

Kvitnúce gippeastrum na otvorenom teréneKeď sa zemná zmes vyrába nezávisle, použite tri časti listovej pôdy a prísadu z jednej časti humusu, v prípade potreby sa do pôdy premieša piesková a dolomitová múka:

 • Na kultiváciu hippeastramu postačuje hrniec, ktorého steny sú 3 cm od žiarovky. Viac priestranných jedál poškodzuje iba kvet.
 • Na dne nevyhnutne zariaďte drenážnu vrstvu.
 • Žiarovka je zasadená tak, že väčšina zostáva nad zemou.

V letných mesiacoch môžu byť vysadené žiarovky na otvorenom priestranstve, kde pokračuje rovnaká starostlivosť o hippeastrum na fotografii, ako aj doma. A pred zmrazením sú žiarovky vykopané a prenesené do miestnosti.

Osvetlenie pri kultivácii gippeastrums

Hippeastrums sú fotofilné a cítia sa najlepšie na najviac osvetlených miestach, dokonca aj pri priamom slnečnom svetle.

Kvetol gippeastrum na parapeteAle v tieni rastlina kvitne zle, cibuľa sa pomalšie obnovuje a rastie. Nedostatok svetla možno posúdiť bledými, predĺženými listami a stopkami. V tieni môže vaša rastlina vôbec nedávať púčiky. Ak chcete vidieť na okne krásne kvitnúce kvetenstvo, vyberte okná na južnej strane domu.

Teplota vzduchu a vlastnosti zalievania pri pestovaní gippeastrumu

Správne kvitnutie vyžaduje náležitú starostlivosťNa zabezpečenie toho, aby kvetiny boli čo najdlhšie na rastline, doma hypeastrum starostlivosti umožňuje vytvorenie optimálnych podmienok teploty a vlhkosti.

 • Denná teplota vzduchu je 20-22 ° C;
 • V noci by mal byť vzduch o niečo chladnejší, okolo 18 ° C.

Hippeastrums nemajú radi zmeny teploty, pri skladovaní je dôležité, aby sa neznížil pokles teploty pod +5 ° C, čo môže poškodiť kvetné puky. Ale na záhrade môžu krátkodobé mrazy na -1 ° C rastlín, ak sú pokryté netkaným materiálom odolávať.

Related  Ako rozmnožiť čučoriedky v záhrade plot

Optimálna vlhkosť pre tento typ cibule je 75-80%.

Rastlina kvitne s miernym napájanímPolievanie pri pestovaní hippeastrum má tiež svoje vlastné špecifiká. Kým strelec neklesne o 10-15 cm, zariadenie sa mierne zvlhčí a dbá na to, aby vrchná vrstva pôdy vysušila medzi zalievaním.

Ako sa kvety začínajú otvárať, zvyšuje sa množstvo vlhkosti, snažiac sa nepovoliť nebezpečný prepad pre korene.

Najvyššie obliekanie hippeastrumu

Hnojivá sa pridávajú každé dva týždnePrvé hnojenie hippeastramu sa vykonáva najskôr štyri až šesť týždňov po tom, ako sa rastlina “prebudí”. Potom by mala kvetina dostávať podporu vo forme hnojív každé dva týždne a posledné vrchné obväzy sa vykonáva mesiac pred odoslaním žiarovky do pokoja.

Hnojivá sa vždy kombinujú so zavlažovaním, takže hnojivá padajú do vlhkej pôdy.

Hippa Astrum vyvíja dieťaNajdôležitejšie vo výžive prvkov gippeastrum sú draslík. Keď hippeastrum kvety, je oplodnené zmesou fosforu a draslíka s malým prídavkom dusíka. Ako sa objavujú listy, zvyšuje sa podiel dusíka, čím sa dosiahne množstvo fosforu. Od mája do konca leta môžete striedať hnojenie s organickými a minerálnymi hnojivami. Ak sa používa komplexná formulácia, je lepšie vybrať zmes pre cibuľu, kde pomer dusíka, fosforu a draslíka je 1: 3: 4,5.

Ako by som sa mal starať o hippeastrum, ak sa rastlina pestuje bez pôdy, na riešenie živín? V tomto prípade bude 10 litrov vody vyžadovať:

 • 3 gramy síranu horečnatého;
 • 9 gramov draselných hnojív;
 • 3 gramy dusičnanu amónneho;
 • 7 gramov superfosfátu,
 • ako aj zmesou mikroelementov.

Pri pestovaní hippeastramu treba pamätať, že nadmerné množstvo dusíka ohrozuje choroby. Takéto žiarovky môžu hnilobu a tolerovať čas odpočinku.

Video o kvitnúce hippeastrum