Nízko rastúci lesný vresPri zmienke o Heather obyvateľov Škótska, Nórska a ďalších severských krajinách sú malé trvalky kríky na výšku od 15 do 50 cm zo stoniek pevne usadená šupinaté listy a drobné kvety, zvončeky alebo ružovo fialovej farby.

Lesný vres – symbol vytrvalosti a šťastia

Lesné vresyPri prírodných podmienkach mierneho podnebia rastie vresy na rozsiahlych pustatinách a lesných požiaroch, na rašeliniskách a na kamienkových svahoch. Rastlina je veľmi nenáročná.

V jednom okamihu môže byť až 40-50 rokov a dochádza aj tam, kde ostatní trvalé kultúry jednoducho neprežijú: močiare a chudobné piesčité pôdy ihličnatých lesov.

Nízko rastúce druhy lesných vresov sú tiež zdobené nekvalitným rastlinným svetom v tundry. Pre jednoduchosť a trvanlivosť Nory v staroveku ctení les vresoviská cti, aby sa stal symbolom krajiny, a tu v záhradách Európy obyvateľa náveterných kopca sa začali objavovať až v XVIII storočia. V Rusku, kde sa vo voľnej prírode vyskytuje až 50 druhov patriacich k tejto rodine, sa záhradná záhrada objavila pred dvadsiatimi rokmi na základe botanickej záhrady v Moskve.

V Škótsku je pravdepodobné, že šťastný človek videl biely vetrový kvet.

Biely divoký vresNa rozľahlých vresoviskách, ktoré sú tradičným orientačným bodom krajiny, je takmer nemožné vidieť divoké biele vresy. Ale dnes, keď rastlina spôsobila zaslúžený záujem od pestovateľov, nie je nezvyčajné, a to nielen kríky so strapcami bielych zvončekov, ale aj odroda s rude, purpurovej, žltej a oranžovej jednoduché a dvojité kvety.

Záhradný vres a blízke druhy

Obyčajný vresZa posledných 200 rokov chovatelia dostali niekoľko stoviek nápadné okrasné odrody vresu, ktoré možno rozdeliť do nízko rastúce, stredných a vysokých rastlín. Navyše, na rozdiel od nich, v úprave sú aktívne využívané ďalších členov rodiny Ericaceae, napríklad Eric a Labrador čaj, jahodové kríky, ako sú brusnice, čučoriedky a holubica a rododendrony.

Najviac úzko súvisí s obyčajným vresom, ktoré sú rôzne typy erica, ktoré v prírode žijú od atlantického pobrežia Ameriky až po krajiny severnej Afriky. Divoké vresy možno vidieť v ázijskom regióne, na Kaukaze a v Alpách.

Ak výhonky lesných a dekoratívnych vresov nie sú dlhšie ako 70 cm, potom niektoré druhy erica, napríklad stromové, sú skutočné stromy až do výšky 5-7 metrov.

vresĎalším rozdielom medzi Ericou a Heatherom sú ihličnaté malé listy a predĺžené šálky kvetov. Pravý vres z príbuzných druhov sa vyznačuje nielen vonkajšími znakmi, ale aj vzhľad púčikov. Keď kvitnú venez, väčšina okrasných výsadieb na záhrade už dokončuje vegetačnú sezónu a pripravuje sa na zimu. V stredných zónach sa v druhej polovici leta a častejšie v auguste odkrývajú kvetiny na kroviach, ktoré sa môžu v závislosti od odrody udržiavať až po vytvorení snehu.

V niekoľkých európskych krajinách a v Amerike je záhradná vresová kvetina stále zelená. Zariadenie nestráca dekoratívnosť a dokonale toleruje mierne zimy s teplotou až + 8 ° С.

Po hmote kvitnutia vres je stále jasný a možno aj jediný ornament záhrady. Mnoho druhov klíčkov rozžiari všetky farby dúhy a žltej, gaštanové purpurovej alebo striebornej listy dekoratívnych vresu na odfarbené oblasti v neskorom jesene jasne viditeľné.

Reprodukcia a výsadba okrasného a lesného vresu

Dekoratívny vresRozmnožovanie rozmanitosti froté, bordeaux alebo bieleho vresu, ktoré sa vám páči, môže byť rovnako dobré ako semená a vegetatívne:

 • s pomocou koreňa v lete alebo na jeseň, po dobu 1-1,5 mesiaca v ľahkej pieskovej pôde poskytujúcej vhodný koreňový systém na výsadbu;
 • pomocou odrezkov z dospelých výhonkov lesa alebo dekoratívnych vresov.

Related  Popis jedlých a dekoratívnych odrôd zimolezu

Na získanie materiálu na výsadbu v mieste dotyku s pôdou je vetva rezaná, ošetrená rastovým stimulátorom, pichaná a posypaná živnou pôdou. Na jeseň je mladý vresný krov pripravený na pestovanie.

Rýchle dedičné stromčeky vresov, ktorých koreňový systém je v kontajneri s rašelinovou pôdou.

Kvetina HeatherOdporúčania špecialistov na chov a výsadbu:

 • Ak sa kríže záhradnej vresovice nepremiestnia do konca septembra, je lepšie odložiť ich premiestnenie na trvalé miesto na apríl.
 • Pre kríky je lepšie vyzdvihnúť chránené pred vetrom a osvetlenými plochami.
 • Ako vres roste s vekom, z jednej rastliny do druhej nechať vzdialenosť 40 až 50 cm.
 • Hĺbka jamy na vresenie nepresahuje 25 – 30 cm, ale je o niečo širšia, asi 40 cm na vyrovnanie koreňov.
 • Na dne umiestnite drenážnu vrstvu.
 • Pri dopĺňaní jamy je dôležité, aby ste nepoškodili koreňový krk.

Príprava pôdy na výsadbu dekoratívnych vresov

Pestovanie v lese vresuHlavnou úlohou záhradkárky, ktorá plánovala na mieste umiestniť dekoračné vresy, je príprava pôdy pre túto rastlinu. Napriek nenáročnej kultúre, v mnohých prípadoch sa skúsenosť s rastúcim vresom končí v neúspechu. Príčina smrti často spočíva v tom, že les, vres a dekoratívne žijúci v symbióze s pôdou primitívne húb, ktoré tvoria na koreňoch rastlín alebo tvorbu plaku belavý. Ak mycelium huby uhynie alebo úplne chýba v záhradnej pôde, ker oslabuje a môže zomrieť.

Jemné kvetinové vetvičkyTakže bez toho, aby ste podnikli naliehavé opatrenia, záhradník nebude čakať, kým vrese kvitne na mieste:

 • Na udržanie mykoríza treba okyslí hodnoty pH na 4 až 5 jednotiek, pôda, umelé okyslenie z ktorých meter záhrady je 40 gramov síry, boritej alebo kyseliny citrónovej.
 • Pôdna zmes je vyrobená z dvoch častí rašeliníka, jednej časti piesku a rovnakého objemu hnilobných borovicových ihličiek alebo lístia.
 • Ako hnojivo počas výsadby je možné pridať komplexnú minerálnu kompozíciu bez vápnika a organických látok.

Ak sa v blízkosti nachádzajú ihličnaté plantáže s modrými čerešňami, je vhodné pridávať piesočnatú pôdu z takejto vegetácie do zmesi na vysádzanie dekoratívnych vresov.

Starostlivosť o záhradu

Záhradný vresUložiť úroveň vlhkosti v pôde, bráni ho pred prehriatím, a zabrániť buriny umožňuje aktívne rozvíjať silnú mulčovanie pôdy pod kríkmi dokonale reagovať na pôde mulčovanie. Ak sú výhonky buriny stále tam, aby nedošlo k poškodeniu povrchových koreňov záhradného vresovia, je lepšie vykonať pliesňovanie iba rukami. V predvečer sady púčikov vresovec sa môže oplodniť granulovaným komplexným hnojivom v množstve 10-15 gramov na rastlinu.

Pre udržanie kyslosť pôdy a aby sa zamedzilo prieniku mykorhízne korene nebezpečný chlór a vápnik, dažďovej vody pre zavlažovanie, filtruje sa a okyslenou vodou, v ktorej je vedro 10 pridá 3,4 g kyseliny citrónovej, kyseliny boritej alebo kyseliny šťaveľovej.

Vresajte v miskáchV prvých dvoch rokoch života dekoratívnym vresu nepotrebuje prerezávanie na dospelých kríky prerezávajú na jar, a to nielen minuloročných pukov, ale aj všetky zelené tohto odvetvia do dreva, rovnako ako podmerzshie a suché výhonky.

Related  Sejačka: od lacných po drahé

Ak výsadba berie do úvahy všetky vlastnosti tohto zaujímavého kultúry odrody sú volené s ohľadom na načasovanie kvitnutia, otužilosť a rast, neskorá jeseň, kedy sa vres kvitne stala najjasnejšie ročnom období v záhrade. Extrémne odolný a vytrvalý Bush sa prejaví vo svojej celej sláve a všetko úsilie záhradníka sa nevyhnutne vyplatí.

Videá o vresu