kozie vrbaVrba rakytová, inak to je volané Botany Bredin (Selix Carrey), a obyčajní ľudia jednoducho Rakitje, rastlina patriaca do čeľade Willow. To je považované za miesto narodenia Európe, ale rastie aj v západnej Ázii, na Kaukaze av strednej Ázii. Priemerná dĺžka života je 150 rokov. Počas tejto doby, výška rastlín až 10 m a 0,75 m v priemere sude.

Mnohí záhradníci sa pýtajú, Isva koza je strom alebo ker? Každý ho nazýva inak, ale vo všeobecnej klasifikácii ide o listnatý strom, niekedy o kerovitý strom. Na základe názvu môžeme dospieť k záveru, že ovce a kozy radi jedia s rastlinou.

Stručný popis

sadová záhradná dekoráciaRastlina miluje svetlo, ale má tiez tolerantné vlastnosti. Obľúbené miesta rastu: úrodné, bohaté, piesčité alebo štrkovité pôdy. V tomto prípade by nemali byť silne navlhčené – môže zničiť strom. Na záver – zavlažovanie by malo byť mierne. K dispozícii je rakita pozdĺž ciest, domov, dreva, výrub. Vytvorené sadenice sa používajú na výsadbu. Ak potrebujete vynásobiť, potom pre tento prístup odrezky, semená alebo spôsob očkovania.

Charakteristické vlastnosti zariadenia sú:

  1. vetvy. Sú husté a rozširujú sa. U mladých jedincov majú mierne šedivú farbu a miernu bohatosť. Vo vzorkách pestovaných a dobre vyvinutých môže byť farba vetviť nazeleno-šedá alebo žltohnedá. Ak je strom starý, jeho vetvy nadobudnú šedú farbu a navyše sa stanú krehkými.
  2. Kôra. Spočiatku je zelená-šedá a celkom hladká. Ako sa “rastúca” farba zmení na hnedú a na spodku kmeňa vzniknú trhliny. Pokiaľ ide o drevo, je hladké, ale keď príde do styku so vzduchom, zmení sa na červenú.
  3. Zeleň. Má eliptický tvar s dĺžkou / šírkou 11-18 / 5-8 cm. Vonkajšia strana je natretá v tmavozelenej farbe a spodná strana je sivá. Výraznou črtou je nerovný okraj. V axilách listov sú obličky skryté. Sú dosť veľké (dĺžka-šírka 5/3 cm, v danom poradí). Kvetné puky majú červenavú farbu a vajcovitý, nie sploštený tvar s dĺžkou / šírkou 15 / 3-6 mm.
  4. Kvety v podobe náuškov. Kvitnúca krava sa vyskytuje v apríli, až kým sa lístia nerozvinú a trvá 10 až 13 dní. K dispozícii sú samice a samčeky. Prvé široké, podlhovasté oválne sú až 6 cm dlhé, druhé sú husté, valcovité a dosahujú dĺžku 10 cm, viackveté.kvetinové vŕby kozy
  5. Ovocie. V dôsledku opeľovania v máji vzniká ovocie vo forme krabice s priemerom približne 7-8 cm, umiestneného na načechraných stopkách. Každé ovocie obsahuje asi 18 semien s nadýchanými výrastkami, v dôsledku ktorých sa semená prepravujú na diaľku. Bohužiaľ, semená veľmi rýchlo strácajú svoje klíčenie.

Krása a tvar

vŕba koza v krajineKozie vrba v krajinnom dizajne (foto je vidieť nižšie) je veľmi bežné. A to všetko kvôli svojej kráse a forme. A vzhľad rastliny silne závisí od pôdy, v ktorej rastú, a od osvetlenia.

Najčastejšie sa vyskytuje rakita so zlepšením súkromných domov a pozemkov. Na prvý pohľad sa zdá, že vrba je bezvýznamná, ale vďaka svojim plávajúcim formám, nasadeným na stonku, nadobúda veľmi atraktívny vzhľad.

Vŕba vyzerá krásne v kamenných záhradách, ako aj na okraji nádrží. Stojí za to zhodnotiť ďalšiu výhodu rastliny – schopnosť viazať korene pôdy, takže nie je prekvapujúce, že sa často vysádza na svahoch.

druh

Vo väčšine záhradkárov venovať pozornosť na tieto odrody vŕby ako «Silberglanz», ktorá má výšku 8 m a šírenie korunu, «Pendula», hlavná výhoda, ktorá je plač Kroon a Stam forma a «Mas», ktoré majú shirokoraskidistoy korunu a dosahujúce výšku až 10 m.

Vŕbová koza Pendula

vŕba kozia PendulaTento listnatý strom, dosahuje výšku a dĺžku až 2-3 m. Zvyčajne žije viac ako 30 rokov na pôde akejkoľvek vlhkosti. Druh odtieň-tolerantný a svetlo-milujúci. Pre normálny rast vyžaduje veľké zavlažovanie. Aby sa však predišlo pretečeniu, je potrebné položiť pomerne vysokú drenážnu vrstvu. Zariadenie je mrazuvzdorné, ale na zimu sa odporúča zakryť stonku.

Dôstojnosť rastlín, opäť, shatrovidnaya plač koruny. Kozí vrba vyzerá perfektne na stonke. Z mnohých druhov Pendula dá určiť pomocou tmavo zelená podlhovasto elipsovité listy s dĺžkou 8-10 cm. Jesenné farby zožltne.

V apríli až máji začína kvitnutie (trvajúca 15 dní) s vyhadzovaním plochých zlatožltých náušníc. V budúcnosti sa plod tvorí vo forme kapsuly.

V krajinnom dizajne je pendulka vysadená ako jeden strom a v dekoratívnych skupinách. Vyzerá skvele v skalných záhradách a v blízkosti vodných plôch. Je perfektne kombinovaný s trpasličími ihličnatými odrodami, mladistvými, rastlinami milujúcimi vlhkosť a pôdnym pokrytím. Pokiaľ ide o rozmnožovanie, postup sa vykonáva štepením na stonke.

Najťažšie sa starať o prerezávanie kozieho husca Pendula. Ak počas prvého roka koruna nie je správne vytvorená, pobočky sa usadia na zem a dekoratívna hodnota sa stratí.

prerezávanie vrbovej kozyU mladých zvierat sa prerezávanie uskutočňuje na všetkých vetiev, pričom dĺžka ostáva len 15 cm. Obdobne musí oblička zostať pozerať hore alebo dolu. Ale nie vo vnútri koruny. Takýto strih sa dosiahne vytvorením tvaru, ktorý vyzerá ako otvorený dáždnik.

Ak sa rastlina pestuje, prerezávanie sa vykonáva po kvitnutí, čo skracuje vetvy 2/3 celej dĺžky. Dosahuje to husté rozvetvenie koruny.

Iva Kozya Kilmarnock (Kilmarnock)

vrba kozy KilmarnockTáto odroda sa vyznačuje svojou miniatúrou (maximálne 1,5 m na výšku). Strom je razený, ako otvorený dáždnik s pobočkami, ktoré sa dostali na zem. Rastlina je mrazuvzdorná a odolná proti vetru, fotofilná. Nevyžaduje žiadne požiadavky na pôdu, rastie dobre na malomoderných, hlinených pôdach. Jediná nevýhoda – citlivosť na vlhkosť, takže musíte byť opatrní pri napájaní.

Rozmanitosť môžete identifikovať podľa listov. Je to zelená, podlhovastá eliptická, mierne vráskavá, žltkavá na jeseň.

V apríli kvitnutie začína uvoľnením mnohých náušníc so striebornými a voňavými kvetmi.

Vŕba kôz: výsadba a starostlivosť

miesto na pristátie vŕbovej kozyVýsadba sa vykonáva s nástupom jari. Rezy sú umiestnené vopred vo vode a čakajú na vzhľad koreňa. Potom, čo by mali byť transplantované do otvorenej zeme, predtým, než vykopali plytký otvor. Vyťažená pôda sa zmieša s kompostom a po výsadbe sú odrezky pochované v jamke a mierne rozdrvené. Potom je dobré vodu naplniť vodou. Následne sa zavlažovanie vykoná 2-3 krát týždenne. U dospelých vzoriek nie je potrebné pravidelné zavlažovanie. Ak sa počas leta pozoruje suché a horúce počasie, stromky by mali byť napojené častejšie.

vŕba koza v záhradeČo sa týka kŕmenia, jarno-jesenné obdobie sa vykonáva dvakrát zložitými prostriedkami. Na jeseň uprednostňujte draselný alebo superfosfát sírový. V prítomnosti veľkého počtu burín okolo stromu, strávi mulčovací s pilín, rašeliny, keramzitu, papier, drveného kameniva.

V prípade rýchleho vysychania pôdy v blízkosti vrbovej kozy by sa mala uvoľniť, a ak trhliny ísť, potom najprv voda na zemi, a potom uvoľniť.

Nezabudnite na včasné a pravidelné rezanie stromov.

Riadne vykonaná pristátie, kontrola zavlažovanie a prerezávanie vŕby vám pomôže vytvoriť krásny závod, ktorý prinesie eleganciu do svojho domáceho krajinnej architektúry.

Zoznámenie sa s kozím kozom – video