rybník pred domomUmelé nádrže v krajinnom dizajne prímestskej oblasti vytvárajú úžasnú atmosféru priaznivú pre pohodlný oddych. Rybník dodáva pocit sviežosti a slúži ako nenahraditeľný dekoratívny prvok lokality.

Čo je rybník?

Rybník je umelá rezervoár statického typu, prvok krajinného dizajnu parku, krajinný pozemok, záhrada. Je považovaná za najbežnejšiu a najoptimálnejšiu voľbu pre stránky akejkoľvek veľkosti a konfigurácie.

Rybníček z kameňov

Môžu byť usporiadané samostatne alebo kombinované do harmonického zloženia s umelými vodnými nádržami dynamického typu: prúdy, vodopády, fontány.

rybníka s fontánou

Rybník je povinným prvkom lokality v japonskom štýle, skalka. Voda je umelo ošetrená, dno a brehy zdobené rastlinami a kameňmi. Niekedy v umelom rybníku v krajine chovajú ryby.

kamenný rybník s rybami

Druhy rybníkov

Umelé rybníky v záhrade môžu byť vyrobené v prírodných alebo formálnych štýloch. Každý z nich môže byť štrukturálne hlboký alebo zvýšený. Sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sa používajú na hydroizoláciu dna – betón, hlina, špeciálna tuhá forma, tehla, špeciálny film.

rybník

Kritériom klasifikácie rybníkov môže byť geometrická forma. Existujú umelé rybníky pravidelného a nepravidelného tvaru.

 1. Prvou skupinou sú okrúhle, obdĺžnikové, štvorcové, diamantové nádrže.
 2. Druhou skupinou sú rybníky, ktorých konfigurácia je blízka prirodzenému. Voľba formy závisí od štýlu krajinného dizajnu chaty.

okrúhly umelý rybník

Etapy výstavby jazierok v krajine

Pri výstavbe jazierka v krajine je potrebné vyriešiť niekoľko organizačných problémov. Najprv musíte vybrať materiály a miesto na vybudovanie rybníka.

rybník pit

Miesto rybníka by malo byť zvolené na základe špecifických vlastností dizajnu lokality – odporúča sa vziať do úvahy jeho veľkosť, tvar a usporiadanie. Je lepšie umiestniť rybník na miesto chránené pred vetrom a nadmerným slnečným žiarením – čo môže poškodiť harmonický rozvoj vegetácie. Rybník by mal byť osvetlený slnkom nie viac ako 10 hodín denne, ale nie menej ako 6 hodín.

Ak sa rozhodnete vybudovať jazierko s čerpadlom, musíte premýšľať o prístupe k napájaciemu systému. Ak je statické vodné teleso spojené s dynamickým jazierkom, je potrebné čerpadlo.

Najrozšírenejší typ rybníka je pochovaný. Aby ste zabezpečili trvalú odolnosť nádrže, je potrebné kvalitné vodotesné dno.

hydroizolácia pre rybník

Zvážte bežné materiály pre hydroizoláciu:

 • Sklolaminát. Z neho sa vyrábajú hotové tuhé formy rôznych konfigurácií. Najčastejšie malé rybníky s rozlohou do 3-4 m2 sú konštruované z prefabrikovaných foriem. Neodporúča sa používať obyčajný plast – nebude to trvať dlho. Formy sklolaminátu sú spoľahlivé a odolné. Nevýhodou sú pomerne vysoké náklady.
 • Film vyrobený z PVC alebo butylkaučuku. To je dobrý materiál pre usporiadanie rybníka vo voľnej forme. Materiál sa vyznačuje pružnosťou, pevnosťou, odolnosťou, odolnosťou voči agresívnym látkam, nízkymi a vysokými teplotami. PVC fólie bude trvať asi 15 rokov, butylkaučuk – až 50. Použitie filmu umožňuje zmeniť tvar dna v budúcnosti, s ľahkosťou opravy. Odborníci varujú, že polyetylén nemožno použiť – nie je dostatočne silný. Aj v zime je potrebné vyčerpať vodu z jazierka tak, aby pri zamrznutí fóliu nepoškodila.
 • Železobetón – spoľahlivý materiál na výstavbu umelého rybníka v krajine s vlastnými rukami. Hlavnou výhodou železobetónu je pevnosť, je veľmi ťažké poškodiť. Nevýhodou je, že s týmto materiálom je ťažké pracovať, vyžadujú sa určité zručnosti. Pri konštrukcii kvalitného dna pre rybníček so železobetonom je potrebné dodržiavať technológiu, používať betón určitej značky. Železobetón je nevyhnutný, ak sa rozhodnete vybudovať sochu alebo most.

pripravený rybník

Etapy výstavby rybníka v krajine, používame tuhú formu:

 1. Na vyrovnanie konfigurácie vybranej nádrže je potrebná jamka. Najskôr je potrebné obrysy tuhého tvaru s lopatou načrtnúť.
 2. Jamy by mali byť o niečo hlbšie ako hĺbka samotnej nádrže – asi 4-5 cm.
 3. V dolnej časti je potrebné pískovať piesok.
 4. Po nainštalovaní kúpeľa do jamy je potrebné sa uistiť, že nikde nie sú žiadne dutiny – musia byť naplnené pieskom. Zvlášť pozorné by malo byť, ak je jamka komplexný tvar – napríklad terasovitý.

Konštrukcia rybníka s izolačnou fóliou:

 1. Najprv musíte vybudovať jamy. Použitie filmu umožňuje vytvoriť rezervoár všetkých druhov konfigurácií. Na fotografii sa nachádza rybníka v krajine, vytvorená s použitím fólie z PVC.
  Výber filmu závisí od plánovanej životnosti rybníka: PVC a butylkaučuk umožnia vytvoriť odolný povlak dna, polyetylén je lacnejší, bude trvať 2-4 roky. Polyetylén je voľbou tých, ktorí radi často menia dizajn záhradnej plochy.
  Dôležitým faktorom výberu je farba filmu:
  • Modrá, šedá: rybníček bude vyzerať ako bazén.
  • Krém: spodná časť bude svetlá, a na takom pozadí krásne rastliny, exotické ryby vyzerajú.
  • Hnedý: napodobňuje prirodzenú pôdu. V kombinácii s prirodzenou formou rybníka bude takéto dno vyzerať maximálne prirodzene.
  • Čierna: rybníček bude pripomínať zrkadlo. Rybník vyzerá fantasticky, báječne – sú potrebné vhodné dekoratívne prvky.
 1. Pripravte materiály: piesok, úroveň stavby, povrazy a kolíky na značenie, lopatka, hadica.
 2. Kopať základovú jamku bez ostrých rohov, banky musia mať svah. Odstráňte kamene a korene z výkopu.
 3. Minimálna hĺbka centrálnej misy je 60 cm.
 4. Umiestnite drenážnu vrstvu piesku.
 5. Nad vrstvou piesku ležala geotextília. To je potrebné na ochranu filmu pred mechanickým poškodením.
 6. Na pobrežie sa musí zaobchádzať. Ak to chcete urobiť, vykopať lištu – je to potrebné pre dekoráciu s obkladačkami, dekoratívnymi kameňmi, tehálmi.
 7. Film sa položí voľne na spodku jamy tak, aby ležal bez napätia a pripevnil sa na okraji kamene.
 8. Poslednou etapou je inštalácia slepého priestoru.

Pokyny na prípravu zvýšeného rybníka v krajine:

 • Hlavná vec pre inštaláciu takého rybníka je základom. Musí sa nalievať a nechať sa vytvrdnúť. Môžete vytvoriť polovicu pohřbeného rybníka – na to musíte kopať malú jamu. Na dne položte piesočný vankúš.
 • Je potrebné vybudovať oporné múry a umožniť im posilnenie.
 • Keď sú základy a steny pripravené, musíte vytvoriť spoľahlivú hydroizoláciu položením špeciálneho filmu.
 • Postupne naplňte nádrž vodou.

Ak chcete urobiť rybníček v krajine, to bude trvať niekoľko dní.

rybníka v krajine

Keď je rybník pripravený, je potrebná správna starostlivosť:

 • Odstráňte zvyšky, ktoré sa dostávajú do rybníka.
 • Raz za sezónu sa odporúča vyčistiť dno špeciálnym okom. Na čistenie vody môžete použiť špeciálny vysávač.
 • Vyberte si správne rastliny – budú tiež “starať” o rybníček. Generátory kyslíka (napríklad elodea) pomôžu naplniť vodu kyslíkom – v lete sa nezmení.
 • Raz za rok, hlavne na jar, môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky. Neobchádzajte s nimi – sú škodlivé pre ľudské zdravie.

umelý rybník z plochých kameňov

rybník s mostom

Video lekcia vám pomôže pochopiť komplikovanosť práce.

Video: ako urobiť rybníček v krajine vlastnými rukami