korkové oplotenieExistuje starý anglický výraz: “Záhrada začína plotom,” no, to dáva zmysel. A je to úplne možné povedať o lôžok k, ktorého okraje sú hranice medzi výsadby a chodníky, trávniky a ďalšie prvky záhradné krajiny plastiky, fontány, okrasných jazierok a priľahlých záhonov.

Ploty pre postele majú zložitú a dôležitú úlohu:

 • Rámované kvetinové záhony vyzerajú čistejšie a upratané;
 • Pomocou plotov je možné dosiahnuť jednotnosť štýlu v celej lokalite;
 • Dekoratívne ploty na kvetinové záhony udržujú výsadbu z nekontrolovaného rozširovania;
 • Pomáhajú rozložiť územie na zóny;
 • Chrániť pristátie pred náhodným poškodením zvierat a ľudí;
 • Je oveľa jednoduchšie postarať sa o oplotené kvetinové záhony: burinu, uvoľnite a vodu.

A nezáleží na tom, kedy sú kvetináče vyrobené. Napriek odporúčaniam dizajnérov, začať zdobenie záhonov z jeho fringing, veľa záhradníkov premýšľajú o inštalácii ploty, kedy je záhrada už rozbitá. A tento prístup sa ukázal byť horší, pretože dizajn plotu určite zapadá do štýlu celej záhrady a jej obrysy sú už známe a časovo overené.

Presný dizajn kvetinových záhonov ovplyvňuje vnímanie celého priestoru okolo, a ak si vytvoríte ploty na kvetinové záhony s vlastnými rukami, celá záhrada bude štýlovejšia a originálna.

Hlavná vec je vybrať si možnosť, ktorá je vhodná pre štýl a rozpočet. A je tu niečo na výber. Dnes má záhradník príležitosť využiť svoje improvizované prostriedky, ukazovať svoju predstavivosť a vynaliezavosť, je možné brať tradičné materiály pre ploty. Existujú tiež pripravené, jednoduché a efektívne riešenia.

Tehlový plot pre kvetinové záhony

kamenný plotKlasické ploty z tehál vyzerajú striktne a veľmi úhľadne. Konštrukcia závisí od fantázie záhradníka a vlastností lokality. Okrem samotných tehál sa bude vyžadovať riešenie pre murivo alebo lepidlo, izolačný materiál a nástroj dostupný v každej domácnosti. Na obvode kvetinových záhonov sa prehĺbenie, rezanie trávnika a vyňatie pôdy za účelom zatvorenie tehly. Výkop je zhutnený a obložený filmom a naň sú kladené tehly podľa zvolenej schémy. Ak sa rozhodne urobiť vysoký plot, riadky sú zapečatené roztokom.

Related  Domáca starostlivosť o spathiphyllum

Rovnakým princípom sú aj ploty z chodníkových a kamenných dosiek.

Výhody dekoračných plôch pre kvetinové záhony z tehál:

 • Vyrobené z masívneho a najmä z farebných tehál, obrubníky vyzerajú veľmi atraktívne.
 • Sú dostatočne pevné aj bez betonovania;
 • Dodatočná drenáž pôdy počas zrážok;
 • Blokuje rast rastlín mimo hraníc kvetinového záhonu.

Avšak takéto ploty majú nevýhody. Pod vplyvom vlhkosti a teploty gradient, tehla stráca decorativeness a pevnosť. Rozpadá sa a stane sa pokrytý machom a plesňou, ktorá môže ohromiť a pestovať výsadbu.

tehlový plot

Konzol z betónu

Betón lemovanie oddeľujúce záhon alebo trávnik od trati je nemožné, samozrejme s názvom plot na záhonoch, ale teraz čoraz častejšie používajú práve taký vizuálny oplotenie kvetinové záhrady, ktoré ju oddeľujú od divákov, ale len tlačiť. Hoci toto riešenie je trochu formálne, hranice dopadá extrémne silný a neodolateľná mnohých druhov burín.

Betónový okraj však umožňuje kosenie a zakrivený tvar je možné použiť na vytvorenie krásnych záhradných chodníkov.

Plot na posteľ stenových blokov

Betónové bloky určené na výstavbu môžu slúžiť ako základ pre trvalý a vysoko dekoratívny plot pre záhonové záhony. Upevnite navzájom také bloky mono so špeciálnym lepidlom, a pri organizácii ďalšie nádoby pre rastliny v dutinách ako dno si kovovú sieťovinu. V každej takej improvizovanej nádobe sa pridá drenáž a potom sa naleje živná pôda. Výška krytu z blokov musí byť najmenej vo výške dvoch prvkov.

plot pre kvetinové závesy stenových blokov

Ploty z kameňa

Prírodné kamene všetkých tvarov a veľkostí sa môžu stať základom originálnych plôch voľných obrysov, vhodných pre návrh takmer každej záhrady.

prírodný kamenný plot

Oplotenie z obrubníkov

Teraz sú v predaji všetky druhy špeciálnych obrubníkov, navrhnuté špeciálne pre diferenciáciu trate a kvetinovú záhradu.

Je k dispozícii v kotúčoch rôznych šírok a dĺžky, môže byť hladká a vlnitá, jednofarebná a so vzorom. Okrem pásky s rovnomerným horným okrajom existujú aj druhy s dierou.

Related  Hlavná vec o liečivých vlastnosti hrabového stromu

Montáž tohto dekoračného plotu pre kvetinovú záhradu je veľmi jednoduchá. To vyžaduje len pásku, nožnice, zošívačku na zaistenie hran a lopatu.

Analogicky s páskou pracujú aj s inštaláciou hotových umelohmotných plôch pre záhonovú dosku napodobňujúcu drevený plot, svetlé farby alebo plot.

zberač pásov

Spolu s nepopierateľnými výhodami tohto riešenia majú plastové konštrukcie svoje nevýhody:

 • Sila tohto oplotenia závisí od kvality materiálu, z ktorého je vyrobený.
 • Neštandardný plast rýchlo stráca svoje vlastnosti, stáva sa matný a krehký a tiež pravdepodobne toxický.
 • Nie je to prekážka šírenia buriny.
 • Nezabráňte šíreniu trvalých plodín.
 • Vhodné pre každoročné sezónne plantáže.
 • Má neprirodzený vzhľad a vyzerá umelo.

Drevený plot pre záhon

Drevo je vždy tradičným materiálom a dopytom. Najjednoduchšia verzia tohto oplotenia je konštrukcia niekoľkých kolíkov a kostra vyrazená z tyčí na veľkosť záhonu.

Strom je najviac ekologická verzia plotu pre záhradu a záhradu. Tento materiál nevyžaruje toxíny a neškodí prírode.

Existuje veľa možností pre drevené oplotenie. Ide o doskové štruktúry, obrubníky zo spracovaných a opustených guľatiny, vertikálne a horizontálne, vysoké a nízke.

drevený plot

Spravidla sa všetky harmonicky zapadajú do konštrukcie záhrady, ale treba mať na pamäti, že akákoľvek drevená konštrukcia je vystavená vlhkosti a škodcom. Preto, aby sa zabránilo hnilobe, vývoj na oplotení lišajníkov a drevorubačiek, je dôležité chrániť strom pred týmito nebezpečenstvami pred stavbou plotu.

plot z dreva

Prútený kvetinový záhon

Tento typ oplotenia je veľmi populárny, a to aj napriek zdanlivej prácnosti, je to len natoľko, aby pliesť prútie alebo iné ploché pružné vetvy. Vysoké prútené ploty pre postele, fotka, ktoré sa vyskytujú v sieti, a sú úspešne používané pre dekoráciu vysoké hrebene, zjazdovky a posilniť organizáciu vertikálne zahradničení.

Prútený plot

Ploty na kvetinové záhony a kvetinové záhony z bridlice

Plotový plotV každej domácnosti bude s najväčšou pravdepodobnosťou zbytočný bridlicový šrot, ktorý často ostáva po opravách strechy. Z tohto odolného materiálu môžete získať praktický plot pre postele alebo záhony.

Related  Ako vytvoriť viacúrovňové kvetinové záhony s vlastnými rukami?

Na obvode miesta urobte úzky plytký výkop a riadte silnými prútikmi. Dosky vhodnej veľkosti rozprestierajú okraje kvetinového záhonu, výkop je pokrytý zemou a zhutnený.

Analogicky s týmto typom oplotenia, výroba a konštrukcia vlnitej lepenky. V tomto prípade je materiál pripevnený k tyčiam vyčnievajúcim z pôdy.

Orezávanie živými rastlinami

Plot z živých rastlínNízka škála tvrdých rastlín sa môže stať fantasticky dekoratívnym plotom pre záhon. Vybrať pre takéto výsadby rastliny by mali byť obzvlášť opatrní: mali by byť dobre vhodné pre tvorbu koruny, poskytujú husté povlaky a odolávajú buriny.

Výhody živého plotu pre záhon:

 • Vytvára jemný a veľmi atraktívny prírodný okraj;
 • Jednoduchá údržba od okamihu, keď plot úplne stúpol.

Plot fliaš

Je chybou myslieť si, že plot pre posteľ fliaš je druh ekonomickej možnosti.

Pri dizajne krajiny nie sú zakázané žiadne materiály, len aby kompozícia vyzerala mimoriadne a harmonicky. Ploty môžu byť vyrobené z plastu, ako aj z ekologickejších sklenených fliaš.

Aby sa zabezpečilo, že nádoby nie sú ovplyvnené zmenami vlhkosti a teploty, je lepšie ich dopĺňať suchým pieskom vopred a tesne uzavrieť.

Paletové oplotenie

Z bežnej drevené palety možno vykonať originálny plot na vyvýšených zeleninové záhrady a na chate záhrady, skalky a mnoho ďalších stavieb v neformálnom štýle.

Na fotografii plôch pre kvetinové záhony vyrobené z palet je aj pozemná verzia konštrukcie a vysoký hrebeň, vyvýšený nad úroveň pôdy.

Plot z drevených paliet

Mnohí, dokonca aj začínajúci záhradníci robia originálny plot pre kvetinový záhon s vlastnými rukami je celkom možné. Akýkoľvek materiál v rukách majstra môže byť témou kreativity.

Najdôležitejšou vecou nie je upadnúť do rúk, dať sa do vašej fantázie a dať trochu práce. A výsledok, samozrejme, poteší majiteľov záhrady i svojich hostí.

Video: ploty na kvetinové záhony vlastnými rukami