gabióny v dizajne lokalityGabióny sú multifunkčné a všestranné štruktúry. Sú to kontajnery z pevného drôtu alebo silnej kovovej siete, plnené kameňom, sutinami alebo inými materiálmi. Slovo “gabión” je cudzieho pôvodu. V preklade z talianskeho jazyka znamená “gabbione” veľkú klietku.

Spočiatku boli tkaničky gabionov tkané a pripomínali kôš bez dna. Používali sa už od 16. storočia vo vojenských záležitostiach pri budovaní opevnení. Od konca 19. storočia sa tieto prefabrikované stavby začali používať v stavebníctve. Bez nich výstavba priehrad, mostov a oporných stien nebola úplná, posilňovanie svahov, svahov a opevnenie bane s gabionmi sa široko používalo.gabión na posilnenie pobrežia

Odrody gabiónov a ich aplikácie

mini-rybník z gabiónuNeskôr boli prútené koše nahradené kovovými rámami a samotné štruktúry dostali nové funkcie. Dnes sa gabióny používajú nielen v stavebníctve, ale aj v dizajne krajiny. Vďaka použitiu rôznych plnív môžu plniť svoju priamu funkciu, napríklad zosilnenie pobrežia gabionmi a dekoratívnu funkciu, alebo kombinovať obe tieto úlohy.

Pre skelet gabiónu sa zvyčajne používa silný pozinkovaný drôt s priemerom 2 až 6 mm. Jednotlivé produkty sú upevnené spoločne v jednej štruktúre. Aby sa zabezpečila stabilita konštrukcie, aby sa zabránilo jeho deformácii a predčasnému zlyhaniu, rovnaký silný drôt sa používa na montáž gabiónov. Podľa tvaru rámu sú tieto výrobky rozdelené na:

 • plochý;
 • valcový;
 • box gabiony.

box kontajneraVo veľkých konštrukciách musia byť vytvorené deliace steny (membrány). V tomto prípade môžu byť krabicové konštrukcie v závislosti od spôsobu ich výroby aj sieťované a zvárané gabiony.

Ploché gabióny, ktorých hrúbka nepresahuje 30 cm, sú vynikajúcou možnosťou na posilnenie brehov potokov a riek, svahov v svahoch, kladenie plytkých nádrží na dne.

Vďaka flexibilite tieto výrobky s malou hrúbkou opakujú všetky ohyby povrchu a akékoľvek nepravidelnosti v reliéfe. plochý gabiónTaké gabióny, ako na fotografii, môžu byť tiež položené ako základ pre konštrukcie boxov.

Gabióny – výber špecialistov

Ozdobíme lokalitu gabionmiVýrobcovia pozornosti, majitelia domácich pozemkov a dizajnéri krajinnej architektúry nie sú nápomocní náhodou. Majú viaceré výhody, ktoré treba podrobnejšie diskutovať:

 1. Mriežka pre gabiony je flexibilná, čo umožňuje štruktúre mať formu akejkoľvek plochy. Nebojí pohyby pôdy: kvôli svojej pružnosti sa štruktúra môže deformovať, ale jej ničenie sa nestane.gabionová sieť sa dobre ohýba
 2. Gabióny s kamenným plnivom majú dobrú priepustnosť pre vlhkosť. Z tohto dôvodu nebude mať štruktúra prídavnú hydrostatickú záťaž a nepotrebuje drenážny systém na vypúšťanie vody.gabión naplnený kameňom
 3. Inštalácia gabionov šetrí čas, peniaze, zdroje a znižuje náklady na prácu v porovnaní s výstavbou železobetónových konštrukcií.
 4. Štruktúry majú pevnosť a stabilitu, ktorá sa v čase môže iba zvýšiť. Je to spôsobené vstupom pôdy medzi fragmenty plniva a klíčením koreňov rastlín v ňom.gabiónový plot
 5. S výnimkou realizácie rozsiahlych projektov na posilnenie a rekonštrukciu gabiónov pobrežia a svahov, nevykonávanie takých prác nevyžaduje zapojenie ťažkých stavebných zariadení.spevnenie svahov s gabionmi
 6. Budovy gabionov sú odolné. Táto kvalita je spôsobená vlastnosťami prírodného kameňa a pevnosťou pozinkovaného drôtu. Životnosť týchto štruktúr sa odhaduje za desaťročia. Zároveň ich vzhľad zostáva takmer nezmenený.gabióny fontány trvanlivé stavby
 7. Použitie gabionov v reliéfnych priestoroch umožňuje zachovať prírodnú krajinu a minimalizovať rušenie ľudí v prostredí.oporná stena gabiónu
 8. Kvalitne vykonávané gabiony nevyžadujú opravu a nepotrebujú starostlivosť po celú dobu prevádzky.

Tieto štruktúry sú bezpečné a dokonale zapadajú do okolitej krajiny.

Ako urobiť gabióny na záhrade plot sám

V krajinách a prímestských oblastiach sa gabióny môžu používať na:

 • vytváranie a posilňovanie terás;
 • Usporiadanie postelí, kvetinových záhonov a záhonov;gabióny kvetov
 • zónovanie oblasti infiltrácie;
 • tvorba malých architektonických foriem;gabion korytnačka
 • spevnenie dna a brehov dekoratívnych nádrží;posilnenie steny bazéna
 • výstavba oporných stien a spevnenie svahov;
 • výstavba dekoratívnych plotov a obrubníkov;dekoratívne oplotenie
 • výroba základne záhradného nábytku (lavičky, stoličky, stoly);záhradná lavica z gabiónu
 • výstavba plôch, ako len z gabiónov a v kombinácii s drevenými sekciami;kombinovaný plot
 • výstavba záhradných sôch, figúr a ďalších prvkov dizajnu krajiny.

Related  Výsadba a starostlivosť o červenohnedú čučoriedku na záhrade

Pri stavbe gabiónov na lokalite môžete pozvať kvalifikovaných špecialistov na stavbu. Avšak, takýto dizajn je celkom možné zostaviť samostatne, stačí použiť kvalitné materiály. Tu sú niektoré pokyny krok za krokom, ako vytvoriť gabiony vlastnými rukami. Existujú dve možnosti:

 1. Získanie rámca priemyselnej výroby, výber dizajnu požadovanej veľkosti a požadovaného množstva. Môžu byť použité ako na posilnenie gabionov svahov, tak aj na dekoratívne účely. Dnes výrobcovia ponúkajú pripravené sieťové kontajnery širokej škály tvarov a veľkostí. Konštrukcie by mali byť inštalované v priestore vyhradenom pre nich a naplnené vybraným materiálom.montáž priemyselných gabiónov
 2. Vytvorte skelet pre gabión svojimi vlastnými rukami, drôtom, kovovou tyčou alebo sieťkou a potom, ako už bolo opísané vyššie, nastavte na zvolenom mieste. Potom začína najkreatívnejšia časť práce: vyplnenie štruktúry. Použitím fantázie a tvorivých talentov môžete gabión premeniť na skutočnú dekoráciu miesta, za ktorou bude ťažké prejsť bez toho, aby ste jej venovali pozornosť.nezávislá výroba gabiónov

Na stavbu gabionov budete potrebovať silnú kovovú sieť, špeciálne kovové špirály, oceľové kolíky, silné drôtené spinky, závesy, geotextílie (pre sypké materiály), plnivo. proces vybudovania plotu gabiónovPripojenie častí krabice pomocou sponiek a kovových špirálov a pomocou čapov je dizajn pevne pripevnený k zemi. Uprostred nádoby je možné naplniť jemné plnivo (na to sa používa geotextília) a predné steny – s väčšími kameňmi.

Plniace frakcie by mali byť väčšie ako bunky nádoby gabiónu. Čím väčšia je bunka, tým väčšia je veľkosť plnív.

Pri vytváraní povrchových štruktúr musí byť veľkosť plniacich frakcií o tretinu väčšia ako veľkosť buniek škatule alebo oka. Ak je výrobok určený na prevádzku pod vodou, takáto konštrukcia by mala byť naplnená ešte väčším kameňom, mala by byť jeden a pol krát väčšia ako veľkosť buniek kovovej nádoby.proces budovania kvetinového záhonu kochle

Related  Ako na vašom webe vyrastie nádherný cedr

Montáž gabionov

Filler pre gabióny: ktorý z nich si vyberiete?

rôzne výplne pre gabiónyAk na vašich stránkach tieto stavby vykonávajú funkciu oporných stien, posilňujú svahy alebo ste sa rozhodli postaviť plot gabiónov, je pre tieto účely potrebné použiť trvanlivé plnidlo. Tuhé kamene prírodných kameňov sú dokonalé: čadič, kremeň, žula.

Je tiež možné použiť iné odrody, ktoré sú charakteristické mrazuvzdornosťou, pevnosťou, odolnosťou voči vode, odolnosťou voči teplotným zmenám. Kameň pre gabióny môže mať rôzne tvary a veľkosti, v závislosti od veľkosti článkov kovového rámu. gabióny v rekreačnej oblastiMôžu to byť okrúhle balvany, “divoký kameň”, veľké kamienky alebo štiepané drviny – každý z týchto materiálov bude nielen silný, ale bude tiež dať celú štruktúru odvolania, aby to potešilo oko.

Na vyplnenie gabiónov, ktoré vykonávajú dekoratívnu funkciu, použite materiály so zaujímavou štruktúrou alebo ich rôzne kombinácie.

Ako dekoratívna výplň pre zariadenie gabionov môžete použiť všetky druhy materiálov a vybrať ich podľa štýlu dizajnu webu a farebnej palety. gibión naplnený kužeľmiMôžu to byť kúsky skla, orezové rúry a kovové konštrukcie, rozbité dlaždice, dlažobné kamene, tehlové frakcie, spreje stromov, hrubé kôry a iné prírodné alebo umelé materiály.

Video návod na zostavenie konštrukcie gabiónu

Dekoratívne gabióny v dizajne krajiny

gabióny v dizajne krajinyDnes môžete čoraz viac vidieť gabióny v krajinnom dizajne ako prvky dekorácie. Niet pochýb o tom, že použitie týchto návrhov na dekoratívne účely dýchalo do nich nový život. Táto oblasť umožňuje používať výrobky, ktoré predtým nesl výlučne funkčné zaťaženie, ako jednu z hlavných dekorácií lokality. A pre vyhotovenie fantazií dizajnérov táto oblasť naozaj poskytuje neobmedzený priestor.

dekoratívne steny v miestnostiDekoratívnu úlohu týchto návrhov možno úspešne kombinovať s ich funkčným účelom. Dnes sa steny vyrobené z gabiónov vyrobených vlastnými rukami môžu vidieť nielen na osobných pozemkoch ako ploty, oporné múry, priečky pre zónovanie a vonkajšie budovy, ale aj vo vnútri.rozdelenie lokality na zóny s vysokým gabionom

Vyzerá krásne osvetlené dekoratívne gabióny na mieste vo večerných hodinách. Preto pri stavbe týchto štruktúr stojí za to starostlivosť o ich osvetlenie.

gabióny ako lavice na odpočinokGabióny budú najlepším riešením na usporiadanie grilovacej plochy a altánkov, ktoré sú obrátené k brehom malých okrasných rybníkov a fontánok, oplotenia záhonov, záhradné nábytky a podhľady pre záhradné plastiky. gabión ako vodopádPlnivá týchto vzorov sú harmonicky kombinované s kovanými dielmi, prírodným drevom, kovom a inými materiálmi.

Related  Ibištek Sýrsky v strednom pásme Ruska a Ukrajiny

Gabióny vyzerajú skvelo na webe v štýle high-tech alebo minimalistického štýlu. Askeizmus týchto štruktúr je krásne odrazený zeleným trávnikom, kvitnúcimi rastlinami a okrasnými kríkmi. Na stránkach s rozdielmi v teréne bude zaujímavým riešením vytvorenie terás gabionových štruktúr. Zvyšnú zónu je možné oddeliť obrazovkou z gabiónu a usporiadať útulný roh s pôvodným dizajnom.

Pri inštalácii “ulíc” krbu alebo grilovania z gabiónu je potrebné venovať osobitnú pozornosť ploche. Je lepšie, ak je to ohňovzdorný materiál: kameň alebo tehla. Strom na tieto účely nebude fungovať.

gabióny lavice v blízkosti krbuGabióny v krajinnom dizajne, fotografie ktorých sú uvedené nižšie, prekvapujú rôznymi materiálmi, tvarmi a farbami. gabionový stôl s krbomVďaka týmto návrhom môže každá stránka získať jedinečný vzhľad a premeniť sa na pohodlné miesto na rekreáciu, kde je príjemné spájať sa s celou rodinou a prijímať hostí.