Šparagų lapai pradeda geltonos spalvosTarp namų apatinių palangių auginamų dekoratyvinių ir lapuočių pasėlių, šparagai užima ypatingą vietą. Šie atsparūs, sparčiai augantys augalai stebina ne tik ažūrinius žalumynus, bet ir jų nuostabų nepretenciškumą. Ir dar, patalpų augintojų mėgėjai turi pamatyti, kaip neseniai žalia sparna tapo geltona, jei phyllocladia nudegimo ir kritimo.

Kokia yra šio augalo elgesio priežastis ir kas rūpinsis ligos augalų šparagais atkurs savo buvusį grožį?

Priežiūra dėl šparagų, pradedant gelsvaisiais arba susmulkinti

Sparagai skubiai reikalinga pagalbaVisų pirma, nesvarbu, kokia yra apgailėtinama situacija, neturėtumėte dalyvauti su savo mėgstamu augintoju. Jei iš karto sužinosite, kodėl sunaikinti ir koreguojamos priežiūros priemonės, galite atgaivinti beveik beviltišką augalą, kuris prarado visus žalius.

Kaip rodo praktika, daugeliu atvejų kaltinama nesėkmių, susijusių su šparagų priežiūra arba savininko pamiršimu. Net labiausiai atsparus augalas, pripratęs gyventi buto sausame ore, nereguliarus ar pernelyg girdimas, griežtas puodai ir kitos nepatogumų, anksti arba reikalauja žmogaus dėmesio. Šparagai nėra išimtis, paciento kultūra nėra iš karto, bet reaguoja į diskomfortą, stabdant augimą ir pagelsėjimą.

Ką daryti, jei šparagai išdžiūtų? Tik sudarant jiems patogias sąlygas, galima būti tikri dėl sveikatos ir nematomo gyvūno grožio. Ir net augalas, kuris vėl pradėjo išdžiūti, augs. Todėl būtina ištaisyti padėtį analizuojant augalų priežiūros sąlygas.

Priežastys, kodėl šparagai tampa geltoni, ir jo “lapai” ar “phyllocladia” sunaikinti, galbūt keli.

Vėl atgaivinus tinkamą laistymą mes išsaugosime mėgstamą augaląJei šparagai yra apipūsta dėl lėto drėgmės trūkumo, džiovinti stiebai yra supjaustyti ir pradeda palaipsniui drėkinti dirvožemį. Sausas dirvožemis yra prastai įmirkytas vandeniu, todėl geriau pasirinkti keletą būdų. Antrą kartą pagrindas įsiurbia giliau, kol drėgmė įsiurbia visą puodo tūrį, o jo perteklius nepateks į indą.

Gavęs pageidaujamą drėgmę, augalas netrukus duos naujų stiebų, o čia, svarbiausia, nepažeisti laistymo grafiko.

Geriausias iš visų, jei tarp dirvožemio laistymo pagal šparagus išdžius, bet nebus paversti akmeniu. Augalinės šaknies sistema sutvarkyta tokiu būdu, kad mazgeliuose kaupiasi pakankamai “rezervo” maistingųjų medžiagų, tačiau tokie kaupikliai taip pat pasibaigs. Be to, jų išsekimas veda prie augimo nutraukimo, o tai reiškia, kad negalima tikėtis naujų lapų.

Pernelyg dirvožemio drėkinimas taip pat neigiamai veikia šparagus. Visiškai drėgnoje šiltoje aplinkoje vabzdžiai, bakterijos ir grybai lengvai suskaidomi, o tai kelia grėsmę skrandžio ir žarnyno ligų įsiskverbimui. Jo galinga šaknų sistema yra pūtimas, o tai, kad šparagai tampa geltonai, pasireiškia kaip ligos pasekmė.

Viena iš šparagų sunaikinimo priežasčių yra šaknų žlugimasTodėl palikdami labai svarbu atsižvelgti į dirvos drėgmę laistymo metu, oro temperatūrą patalpoje, nes augalas mažiau “gėrė” vėsioje ir sezono metu. Paprastai, paleidžiant naujus ūgliai, žydintys ir vaisių auginamieji egzemplioriai turi didelę drėgmės ir mitybos poreikį.

Nepalikite vandens į keptuvę, nes jo sąlytis su šaknimis yra viena iš priežasčių, dėl kurių šparagų ligos ir jo nutekėjimas.

Sausas oras patalpoje kenkia daugeliui kambarinių augalų, įskaitant visų tipų šparagus. Net gamtos sausros periodai ne taip griauna augalui, kaip eksploatuojami šildymo prietaisai bute. Todėl šparagai, stovintys ant lentynų ar šalia baterijų, netgi likusiai priežiūrai ir laistymui tampa geltoni.

Sausas oras taip pat gali sukelti augalo mirtįGalite sustabdyti procesą, perkeldami puodą nuo augančio karšto oro srauto, taip pat visomis improvizacinėmis priemonėmis, sudrėkinant kambario orą. Tai bus naudinga ne tik gėlėms, bet ir žmonėms, kurių kvėpavimo sistema ir gleivinės taip pat išdžiūvo ir nustoja atsispirti virusinėms ir šaltų ligų.

Ieškodamas šparagų vietos, verta prisiminti, kad šis augalas yra kenksmingas ne tik karštu oru, bet ir traukiniu. Todėl, norint sužinoti, kodėl šparagai tampa geltoni, reikia patikrinti, ar jis nuo jo išpūsta.

Optimali vieta šparagams bute yra pilna ar saulėta palangė, kurioje gėlė yra apsaugota nuo tiesioginio šviesos smūgio. Jei sukurtos sąlygos tinka augalui, jos klodos yra kompaktiškos, sultingos. Šešėlyje pailgėję ūgliai ir jie atskiedžiami. Pavyzdžiui, kai žibintai trūksta, puodas yra toli nuo lango, net tinkamai prižiūrint, šparagai tampa geltoni ir praranda žalumyną.

Pusiau tamsioje vietoje šparagai jaučiasi patogiaiTačiau ryškios saulės nėra geriausias augalo draugas. Jis palieka nudegimus ant žalios spalvos, tampa priežastimi, dėl kurios šparagai trunka keletą dienų. Padėtis koreguojama pertvarkant puodą ir sureguliuojant, jei reikia išleisti savo žalią augintinį.

Daugeliu atvejų, stebėdami augalą, galite lengvai nustatyti, kodėl jo sveikatos būklė keičiasi, ir ką daryti, jei šparagas išdžiūtų prieš gėlių augintojų akis.

Šėrimo šparagų maitinimas ir naujas gruntas

Sergant augalu reikia šviežio dirvožemio ir skysčio viršutinio padažuBet kartais ligos priežastis nėra tokia akivaizdi. Galų gale, net patyrę gėlių augintojai ne visada galvoja, kad šparagai turi tręšti, o visiškai laiku užmiršti kultūros transplantacija – todėl augalas yra atsparus ir nepretenzingas.

Šparagų šaknų sistema yra tūrinė ir sparčiai plečiasi, todėl ankstyvą pavasarį augalai persodinami į šviežią dirvą. Tuo pačiu metu geriau kasdien imti jaunų egzempliorių procedūrą, o suaugusius šparagus per 2-3 metus perkelti į naują konteinerį. Jei floristikas pamiršo apie gyvūno transplantaciją, šaknys ir gumbai ateina į paviršių, augalas pradeda patirti didelį maistinių medžiagų ir drėgmės trūkumą. Šparagai netrukus nebus geltonos ir trupės, tačiau geriausiu būdu jis nepaveiks gėlių išvaizdos ir būklės.

Transplantacija taip pat naudinga, nes ji padeda nustatyti ligas ir kenkėjus šparagų šaknyse, kurios dar nepranešė apie save arba jau sukėlė stiebų sausumą.

Taigi atrodo kaip prieskoniai šparagaiMaitinimas atliekamas pavasarį ir vasarą, čia būtina atsižvelgti į tai, kad šparagai yra panašūs į organinius ir azotą turinčius mišinius, tačiau šio elemento perteklius gali būti blogas pokštas. Augimo stimuliatorius žaliams augalams šešėlyje sukelia stiebo ūglių, o kartais ir iš perteklių trąšų šparagai tampa geltoni. Todėl naminiams gyvūnėliams yra naudinga pasirinkti trąšas, turinčias harmoningą visų maisto komponentų ir mikroelementų turinį.

Ką daryti su šparagų džiūvimu?

Laiko transplantacija ir pašalintų sergančių šaknų padės išsaugoti augaląKai geltona šparagai nėra stiprios, gali pakakti atkurti girdymą, pašalinti augalą iš šešėlio arba, kitaip, jį perkelti iš saulės, sudrėkinti orą ar pašarą. Tačiau rimtai reikia augalų šparagų priežiūra yra reikalinga ypatinga, sudėtinga. Su džiovinimo šparagais iškirskite visus negyvinus stiebus, o po to gerai nusileidžiančią žemę, augalas yra naudingas išeiti iš puodo ir nuodugniai ištirti.

Jei šaknis yra paveiktas puvinio, džiovintas ir nebeveikia, tokie plotai turi būti pašalinti, paliekant tik šviesiai tankus mazgai, vis dar gali suteikti naujų daigų. Jei reikia, šaknies sistemą galima atidžiai padalyti ir gauti iš karto kelis jaunus sodinukus, kurie per trumpą laiką augs ir tampa namo ornamentu. Išauginta maistingame, laisvame substratyje, šparagai yra laistomi, o dirvožemis – iš viršaus. Šaknų gyvybingumas, laikantis šparagų priežiūros taisyklių, greitai pasireikš ir sukelia augimą.

Šparagų ligos ir kenkėjai

Skirtingų šparagų stiebų nugriovimas gali pakenkti augaluiDažnai šparagų ligos priežastis yra kenkėjai, išardantys augalą. Nors vabzdžių, sugebančių susidoroti su tankiais augalų stiebučiais ir jo mažais filoloklidais, skaičius nėra toks didelis, o masyvus pažeidimas šparagas tampa geltonas ir gali prarasti dekoratyvinį poveikį.

Šparagų spyglių skydai atrodo kaip mažos išgaubtos rudos arba rusvos atspalvinės plokštelės. Valgydami sulčių augalus, jie naikina šparagus, o tai veda prie geltonos filoladijos. Norėdami susidoroti su nekviestuoju nuomininku, galite rankiniu būdu pašalinti skiautes arba švelniai tvarkyti akumuliaciją su actiniko tirpalu, litrui vandens, praskiestų apie 1-2 ml medžiagos. Ateityje, rūpinantis šparagais, yra naudinga purkšti stiebus standuoju vandeniu.

Tas pats gydymo būdas yra efektyvus nuo retų spenelių erkių, bet tai daro poveikį šparagams, kurie ilgai yra sausoje patalpoje. Šie kenkėjai gali pereiti iš kitų augalų, tačiau dažniau jie būna atsitvirtinę prie kamieno ar šaknų zonoje. Silpnas šparagas tampa geltonas, o jei trūksta priežiūros, jis gali išdžiūti. Gera prevencinė priemonė bus reguliarus vainiko laistymas šiltu vandeniu ir filolloidų dušai. Tiesa, dirva su šia procedūra geriau paslėpti.

Užsikrėtusius augalus gydydamas fitofitmu, galite išsaugoti šparagusTačiau pernelyg didelė dirvožemio drėgmė sausame ore sukelia trypių ir grybelių uodų vystymąsi. Šiuo atveju, kaip niekada anksčiau, svarbu tvarkyti šparagus ir atlikti jo gydymą fitofitmu ar kitais insekticidais. Panaši priemonė yra būtina, jei šparagas yra dušas, paimtas į sodą vasaros metu. Šiame augale galite rasti laputinių lapų, taip pat kraujuoja jauni stiebai.

Priežiūra ir šparagų reprodukcija – video