Úľ zo stromu s vlastnými rukamiV prírode sú voľne žijúce včely spokojné so životom v prírodných úkrytoch, ktoré sa najčastejšie stávajú prasklinami a dutinami v kmeni stromov. V včelínstve je život oveľa pohodlnejší, pretože tu každá rodina má vlastné úly na včely.

Ako sa človek z domu líši od primitívnej paluby? Aká je štruktúra úlu pre včely a môže byť postavená vlastnými rukami?

Bežné druhy úľov pre včely

Včelárstvo je jedným z najstarších ľudských činností. Niet divu, že v priebehu času po celom svete, rad druhov a odrôd úľov, ktoré sú konvenčne rozdelený do horizontálnych alebo lôžka a zvislé alebo stúpačiek:

 1. Vertikálne štruktúry vďaka rozšíreniam sa zvyšujú. Medzi najčastejšie možnosti – multi-dom dom a úľa pre včely Dadan.
 2. Horizontálne žihľavka vybudoval rámcovú rovnobežne so zemou. Tieto druhy sú postele, ktoré sú určené pre 16-24 rámy a žihľavky ukrajinských štruktúr, ktoré sa líšia od štandardného kolmého usporiadania snímok.

Úle sú vyrobené z expandovaného polystyrénuDnes majú včelári veľa druhov úľov, ale najpopulárnejšie sú lehátka, štruktúry s viacerými trupmi a žihľavka pre 12 snímok. Cena úľov pre včely závisí od veľkosti domu, jeho dizajnu a použitých materiálov. Okrem tradičného dreva a preglejky sa v usporiadaní úľov často používajú všetky druhy plastov a textílií.Preťahovanie preglejky

Zariadenie úľov pre včely

Štruktúru sa štandardné úly skladajú z tela, veka, dna, predĺženia skladov, rámy pre včely.

Hlavným prvkom úľového ústrojenstva pre včely je telo, v ktorom sú uložené rámčeky pre plástve a samotnú rodinu včiel. Vzhľad prípadu je veľmi jednoduchý. Toto je krabica, ktorá nemá hornú a spodnú časť a je vybavená držiakmi na rámy.

Pre let a návrat včiel na prednú stenu krytu úlu je vytvorený otvor – žľab, ktorý môže mať tvar kruhu alebo štrbiny. Pre väčšie pohodlie je zásobník uzavretý špeciálnou západkou. Jeho veľkosť sa dá ľahko upraviť pomocou špeciálnych vložiek. A z vonkajšej strany, pod kohútikom, je nainštalovaná pristávacia doska.

Úľová chata na 20 snímkachNa vrchole tela je pokrytá veko, ktoré je často ploché. Účelom tohto konštruktívneho detailu je chrániť vnútorný priestor dôkazov pre včely pred počasím, prenikaním zvierat alebo parazitmi hmyzu. Pod plochou strechou sa niekedy vyžaduje dlažba, čo je potrebné pre pohodlie pri preprave úľov a tiež pre ich otepľovanie.

Preprava úľov na včelárstvoZospodu telo pokrýva spodok úlu pre včely. Táto časť konštrukcie môže byť buď odnímateľná alebo tesne pripojená k hlavnej časti. Vonkajšie, dno úľa vyzerá ako štít s okrajmi pozdĺž okraja.

Na pripevnenie polovičných rámov je k dispozícii rozšírenie zásobníka. Je to o polovicu nižšia ako telo úlu a môže byť použitá pri masovom zbere medu. Ak je to potrebné, na prípad nie je umiestnená jedna, ale niekoľko obchodov.

Začiatočníci včelárov sa správne zaoberajú otázkou: “Koľko stojí včelí včelí?” Náklady na taký dôležitý nákup sa môžu značne líšiť. V tomto prípade závisí výber konkrétneho úľového zariadenia pre včely od individuálnych preferencií včelára, množstva získaného medu a veľkosti rodín.

Výkres jedného z odrôd úľaAk hotová žihľavka náklady zdať príliš zaťažujúce, včelár prijme rozhodnutie o výstavbe úľov pre včely vlastnými rukami, výkresy pre taký užitočný domáce možno nájsť v otvorených zdrojoch, ako aj využívať skúseností svojich kolegov.

Púzdra pre včely s vlastnými rukami: materiálové a montážne prvky

Drevo pre úľAký druh úľového zariadenia pre včely nebol zvolený, mali by ste vedieť, že na vybudovanie domu potrebujete iba materiály s bezpečnosťou proti hmyzu.

Ak sa ako základ rozhoduje drevo, je lepšie uprednostniť skaly, ktoré nevypúšťajú viskóznu vonnú živicu.

Dosky a tyče musia byť dôkladne vysušiť, alebo už v prevádzke je nevyhnutná deformácie a von z úľa dole, stratí svoju tesnosť, rámy pre včely prestanú zapadne na svoje miesto. Z rovnakých dôvodov je potrebné sa vyhnúť s množstvom dreva hrče, ktoré v suchom stave majú tendenciu klesať.

Na lepenie úľov sa vyrábajú prírodné kompozície odolné voči vlhkosti, ktoré majú nielen vysokú pevnosť, ale tiež pomáhajú utesniť kĺby.

Pri pripojení spodné diely, kryty, kryty a iné časti vyrobené s rukami dôkazy pre včely, je dôležité, aby sa zabránilo medzery a zabrániť deformácii každej z častí použitých pre dosky 2-3 fragmentu.

Rámy pre včelyPovrchová úprava pre úľa by mali poskytovať nielen farebné zdobenie, ale dvakrát spracovanie a väzby lak, ktorý poskytuje odolnosť voči vlhkosti dreva, teplotných zmien a penetrácia škodcami. Farebný náter sa s výhodou vykonáva v bielej, žltej alebo modré zafarbenie, dobre vnímaná hmyzom. Veko úľa užitočné kovového krytu, vyznačujúci sa tým, že okraje plechov obrátiť tak, aby chránil strih a konca.

Požiadavky na dôkazy pre včely

Schematický obraz úľaNavrhovanie výroby úľov pre včely s vlastnými rukami, konštrukčné výkresy sú vybrané takým spôsobom, že nový dom je úplne pohodlné:

 1. Kvalitný dom úplne chráni hmyz pred sezónnymi zmenami teploty a vlhkosti za všetkých poveternostných podmienok. Za akým účelom je úľ vybavený stropnými a bočnými ochrannými prvkami, ktoré sú účinné v zime aj v lete.
 2. Rodina v úľe úľa sa môže rozširovať neobmedzene, pričom sa predpokladá systém na zvýšenie objemu domu.
 3. Zariadenie úľu pre včely by malo byť vhodné nielen pre hmyz, ale aj pre včelára. To znamená, že dizajn by mal byť ľahko čistený, dezinfikovaný, vetraný a podrobený revízii.
 4. Treba pamätať na to, že úle musia byť prenášané, zbierané a rozobraté.

Predtým ako vytvoríte úľ pre včely, musíte určiť jej veľkosť. Hoci mnohí skúsení včelári majú svoje preferencie a možnosti prispôsobené tréningu, začiatočníci by sa mali lepšie orientovať na prijaté univerzálne dimenzie.

Zameriavajúc sa na výkres úlu pre včely, robia s rukami prvky tela, dna a veko, rámy a ostatné časti stavby:

 1. Na výrobu tela vysušte suché dosky s hrúbkou 20 mm. Súčasne pri rámcoch by sa tie isté dosky nemali brať z ihličnatých druhov dreva, ale z listnatých, napríklad brezových alebo hustých osí.
 2. Vzdialenosť medzi rámami pre včely pri štandardnom roztoku je 37,5 mm a medzi spodkom rámu hniezda zostáva vzdialenosť 20 mm.
 3. Pásy pre hmyz v šírke sú 12,5 mm.
 4. Zo spodnej strany do spodnej časti rámu sa urobí zarážka 20 mm.
 5. Z prednej alebo zadnej plochy krytu včelieho úlu k rámu je 7,5 mm.

Pri vytváraní úľa nezabudnite na izoláciu. Na tento účel pripravte vankúš s vankúšmi 455 mm, ktoré sú plnené dobre vyschnutou trávou a machom.

Montáž úľa pre včely s vlastnými rukamiOplotenie obytného priestoru úľa z oblasti, ktoré ešte nie je obsadené, je bránica. Tento odnímateľný prvok včelieho zariadenia pre včely je tiež vyrobený ručne zo silnej 10 mm preglejky.

Zostavenie domáceho úlu začína s detailmi trupu, potom príde čas na pripojenie rámov k včelám. Po skontrolovaní súladu rozmerov sa úľa dostane dole. Posledná je nahradená strechou. Montáž sa vykonáva na rovnom povrchu, takže štruktúra je stabilná a silná.

Ako urobiť úľ vlastnými rukami – video

Časť 1

Časť 2