Ovce pasúce saAko domáce hospodárske zviera boli ovce pestované už tisíce rokov. V tomto prípade sa chovajú ovce v závislosti od plemena na účely získania mäsa, mlieka, ovčej kože a vlny z horúcej kvality.

V podmienkach osobného hospodárstva nebude udržiavanie oviec ťažké. Hardy, nenáročné zvieratá zriedkavo ochorejú, sú dostatočne plodné a veľmi skoro v porovnaní s dobytkom. Súčasne pre ovce nie je potrebná úplne vybudovaná budova:

  1. V lete sú spokojní s perami a pasienkami.
  2. Zima je obsiahnutá v stádach, kde je teplota mierne nad nulou.

Zvieratá dobre rastú v krmivách, čo ostatné druhy zjavne nepostačia na uspokojenie fyziologických potrieb. Ovce dokonca majú nedostatočnú vegetáciu, aby mohli rásť, dať vlnu a získať váhu.Ovce na statku v zime

S náležitou pozornosťou na zvieratá, chov oviec doma a začínajúci chovatelia oviec sa nezdá ťažké zaťaženie. Dobrá starostlivosť, dodržiavanie pravidiel chovu a kŕmenia určite prinesie vysokú produktivitu mäsa v prvom roku, získanie chutného tučného mlieka a domácej vlny.

Biologické vlastnosti oviec

Ovce sú chované na mäso, vlnu, mliekoModerné plemená oviec na pestovanie doma môžu vykazovať vysokú produktivitu v mäse, mlieku a vlne. Najčastejšie sa pozornosť chovateľov oviec priťahuje k odrodám s vysokou plodnosťou, rýchlou telesnou hmotnosťou, výraznou nepríjemnosťou a dobrým zdravotným stavom. Aby však zvieratá mohli preukázať očakávané výsledky, musia sa vziať do úvahy ich potreby a biologické vlastnosti oviec.

Medzi zvieratami na dvore dobytka sú ovce známe svojou stádou a zábudlivosťou. Často chovatelia oviec čelia skutočnosti, že pastvina pre pasúce sa zvieratá nemôže nájsť svoj domov. Preto sa chôdze oblastí oviec a baranov berú s chytrými kozami alebo krávami. V tomto prípade jedna ovce pôjde za “vodcu” a po ňom bude vytiahnuté všetko stádo.

Ovce s jahňatamiPriemerná dĺžka oviec je 20 rokov. Avšak pri držaní oviec v súkromnom hospodárstve môžu iba producenti a rodokmenová maternica žiť až 8 rokov. Mladé zvieratá pestované na mäso sú porážané až do veku jedného roka a osoby s vlnou orientáciou sa chovajú na farme o niečo dlhšie.

Jedným z ukazovateľov na posudzovanie zásluh plemena alebo jednotlivca je počet jahniat ročne a počet jahniat.

Najčastejšie ovce, ktoré sa chovajú, chovajú iba raz ročne na konci zimy alebo v prvých jarných dňoch. Tehotenstvo trvá asi päť mesiacov, u väčšiny plemien je normou len jedno jahňacie. Ale existujú výnimky.

Napríklad Romanovovo plemeno oviec, obľúbené medzi ruskými chovateľmi oviec z dôvodu častého zrodenia niekoľkých jahniat naraz a možnosti zabíjania dvakrát do roka. Táto vlastnosť plemena a ranná zrelosť druhov ako celku umožňuje vytvoriť celkom úspešný a rýchlo splatený podnikateľský plán pre chov oviec.

Aké podmienky údržby sú potrebné pre zviera? Ako zabezpečiť ich kŕmenie? Ako začať chov oviec doma pre začiatočníkov?

Pestovanie oviec doma v lete

Mladé ovceObsah pasienkov oviec – základ pre ich vysokú produktivitu. Keď chýba zvieratá možnosť ísť na prechádzku, môže chovateľ oviec vážne znížiť svoje zisky. V tomto prípade sa zvýšenie nákladov:

  • kŕmenie, zber a príprava, ktoré odteraz – ľudský záujem;
  • na vybavenie priestorov a pier pre ovce.

Ak v blízkosti statku nie sú žiadne vhodné pastviny, ovce sú usporiadané s chôdzou a obkolesujú štíty. Po vyčerpaní trávneho porastu sa kŕdeľ presunie na susedné územie. Vzhľadom na to, že ovce môžu kŕmiť trávu nižšie ako kozy alebo kravy, dokonca aj na tých najchudobnejších miestach nájdu obľúbené jedlo pre seba. Okrem toho prenos pasenia na inú časť pasienky pomáha zabrániť infekcii zvierat hlístmi.

Doma, keď chovajú ovce bez chôdze, dostanú zvieratá svahovité pastviny.

Odporúča sa tiež organizovať malé stádo joggingu, ktoré ich vynúti z obmedzeného priestoru na prechádzku. Ovce je možné držať na vodítku s pravidelným prechodom na nové miesto.

Jahňatá sukuje mliekoNa pasienku je uvoľnená ovca s príchodom jari a výskytom prvej vegetácie s výškou asi 8 cm. Ak je dvor chladný, zvieratá by mali byť chránené pred nadmernou vlhkosťou, či už ide o dážď alebo rosu. Vlhké vlasy nevysušia a spôsobujú rôzne choroby zvierat. Toto pravidlo sa riadi nástupom jesenného chladu. V horúcom letnom období naopak skorý prístup na lúku pomôže ovci nájsť najviac šťavnatú vegetáciu.

Napriek pastoračnej údržbe je ovce nutne ponúkaná voda. Nápoje sa doplňujú denne dvakrát, a najmä v horúcom období – trikrát denne.

Toto opatrenie pomôže chrániť pred dehydratáciou a oslabením zvierat. Na ten istý účel vybavujú markízy, kde môže kŕdeľ čakať na zúfalé hodiny. Tu sa pre ovce kladú nielen pijatelia a kŕmidlá, ale aj kúsky soľného lýka.

Ovce v prenosnom perePastvinová tráva je najžiadanejšia a najužitočnejšia pre ovčie krmivo. Chov oviec však zabezpečuje ich údržbu a v chladnej sezóne. Preto musí chovateľ oviec pripraviť seno včas, a v jesennom čase budú padlé listy dobrou pomôckou v prípade nedostatku trávy.

V lete môžu ovce trpieť hmyzom, ktorý nie je ovplyvnený krvou, ktorý používa nielen ovce ako zdroj výživy, ale aj vajcia na poškodených miestach pokožky. Aby sa zabránilo súvisiacim chorobám a uľahčila sa existencia oddelení, zvieratá skúmajú, čistia a dezinfikujú rany, pre oslabené ovce vytvárajú špeciálny dohľad.

Ovce v chladnej sezóne

V zime sú ovce držané vo vnútriPríchod jesene na ovčie plemeno znamená, že stádo sa čoskoro premiestni na zimné ovce a ovce. Je mimoriadne dôležité chrániť oddelenia pred prievanmi, nadmernou vlhkosťou a preplneným obsahom. Z tohto dôvodu:

  1. Izby sú vybavené vetraním.
  2. Usporiadajte zvieratá suchým hlbokým podstielkom.
  3. Jedna osoba je odobratá z 2,5 až 3 metre plochy.
  4. Vo vnútri ošípaných sa počas stabilného obdobia udržiava teplota 6 až 8 ° C. To stačí na to, aby sa zdravé zdravé zvieratá cítili dobre a mali správne zvolenú stravu a rástli.
  5. Počas najkritickejšieho obdobia chovu oviec – počas jahňacieho obdobia by sa mal ohrievať ovocný vzduch na 15 ° C.

V zime sa kŕmna dávka ovocia skladá zo sena zberanej v lete, kukurice a malého objemu koncentrovaného krmiva. Na 500 kg sena trávy a rovnaký počet koreňových plodín musí zodpovedať len 100 kg zmiešaného krmiva. Takáto miera je dostatočná na to, aby mohla kŕmiť jedného dospelého počas obdobia státia.

Podávajte ovce vonkuV chladnej sezóne kŕmiť dobytka najlepšie vo voľnej prírode v otvorenom pere pre ovce. Za nepriaznivého počasia sa jedlo pod ochranným krytom. Vykonajte to 3-4 krát denne. Prvé ovce získajú seno. Na zvýšenie telesnej hmotnosti a rast je užitočné dať seno z obilných plodín a kŕmnych strukovín.

Potom sa ovciam ponúka šťavnaté krmivo. Môže to byť zmes nakrájaných koreňových plodín, napríklad repy, mrkva, okrúhlice, zemiaky s otrubami. Ďalšou možnosťou je siláž. Po takom jedle je stádo podávané nápojom a potom prichádza obrat koncentrovaného a hrubého krmiva. Ovce, ktoré sa pestujú doma, si rýchlo zvyknú na jeden rozvrh krmív. Vo večerných hodinách sú v kŕmnych žľaboch položené seno a letné kefy.

Chov oviec – video