neprenosných chorôb kôzDomáce kozy sú najprestížnejšie zvieratá. Príznaky kozieho ochorenia a ich liečba závisia od fyzického stavu zvierat. Čím silnejšie je telo, tým ľahšie je choroba, je ťažšie diagnostikovať. Avšak chýba v akútnom štádiu ochorenia prechádza do chronickej formy a čaká na svoj čas.

Druhy chorôb kozieho stáda

kozy sú neaktívneIba majiteľ stáda, ktorý neustále sleduje správanie zvierat, pochopí bezvýznamnými znakmi, že koza ochorela. Ale doktor môže určite diagnostikovať a predpisovať lieky. Všetky choroby je možné rozdeliť do niekoľkých kategórií:

 • non-nákazlivý;
 • infekčné;
 • parazitné;
 • parazitické ochorenia krvi.

Často sú príznaky ochorenia kôz nejasné a liečba predpisuje špecialista. V prípade neinfekčnej choroby nie je zviera oddelené od stáda, v iných prípadoch sa prijímajú opatrenia na zabránenie šírenia choroby.

Neinfekčné choroby vznikajú z nesprávneho kŕmenia a údržby. Koza je nepokojné zviera a často túžba po bariére končí traumou. Neprenosné choroby zahŕňajú zápalové procesy súvisiace s prechladnutím, najmä u kôz po koži. Ak neexistuje žiadny bakteriálny alebo mikrobiálny proces, môže byť zviera ponechané v stádach.

koza má chladVšetky choroby bakteriálnej, vírusovej, mikrobiálnej povahy sa prenášajú prostredníctvom bežných jedál, stolice, čuchania a mlieka. Ak existujú takéto príznaky a kozie choroby sú liečené antibiotikami, zviera by malo byť izolované.

Parazitické ochorenia súvisia s vývojom orgánov živočíšnych cudzorodých organizmov, ktoré sa živia telom darcu. Nastáva infekcia:

 • počas prechádzky,
 • cez kliešte – nosiče,
 • požitie hlísových útvarov s jedlom a vodou.

Existuje veľa takýchto chorôb, parazity žijú v krvi, pečeni, žalúdku a iných častiach tela. Jedia živé mäso, množia sa a koza sa postupne mení na chôdzu. Ak sa objaví problém, vykoná sa dezinfekcia miest chorých kôz a ich ošetrenie špeciálnymi prípravkami.

Klíšťatá a vši sa usadia na koži zvierat, infikujú kyticu chorôb, vedú k počtu a neustálemu vzrušeniu. Stádo je podrobené opakovanému ošetreniu až do odstránenia všetkých parazitov.

Related  Ako udržať sliepky doma?

Choroby dojníc

zdravá kozaAkákoľvek liečivá liečba, vírusy a baktérie obsiahnuté v tele, parazity, ktoré sa samy reprodukujú, sa stávajú dvojitým nebezpečenstvom. Je vyčerpaný, zápasí s chorobou, prenáša infekcie mliekom k dieťaťu, mačke, ľuďom. Z tohto dôvodu sa musia v čase jahňacieho chovu vykonať všetky preventívne opatrenia.

Koza, z ktorej pijeme mlieko, by mala byť zdravá. Ale je to silná imunita a trpezlivosť kôz, že keď neexistujú žiadne viditeľné dôvody na vykonanie testov, zavádza jed namiesto liečebného produktu.

Dokonca ešte pred začiatkom jahňacieho chovu by sa malá panička uistiť, že uvádza na trh zdravú kozu. Zastavte dojenie kozy 4-6 týždňov pred kožou. Niekoľko dní pred začiatkom narodenia sú vylúčené šťavnaté potraviny, zmiešané krmivo sa nahradí otrubami. Koza minulý mesiac je chránená pred prechladnutím a zraneniami. Tuk kozie bude ťažké si odpočinúť, takže dávajú hrubé krmivá a šťavnaté nie sú.

maternica vypadlaAby nedošlo k vytvrdzovaniu vemena, dokonca pred dodaním sa nadbytočné kolostrum odovzdá a uchováva v chladničke, aby piť narodeným deťom. Choroby kôz po koži sa spájajú s pretrhnutím, nedostatkom pôrodu alebo stratou maternice. To všetko sú študované dôsledky a za pomoci veterinárneho lekára je všetko vyliečené. Hlavnou vecou v tejto dobe nie je uviesť infekciu do vnútra.

Okot by sa mal uchovávať na čistom suchom mieste.

Infekcia po pôrode sa vyskytuje kolonizáciou mikróbov v pôrodnom kanáli. Teplota stúpne na 41 a koza sa stáva pomalá. Nedá sa vyliečiť – zviera zomrie.

Choroby vemena

ochorenie vemenaA teraz si pamätajte na neúplné infekcie. Oslabeným zvieraťom s nízkou imunitou je ich kořist. V tomto okamihu začínajú ochorenia vemena u kôz. Ak sa nedodržia hygienické a klimatické podmienky, ľahko uvoľnite mlieko. Zápal vemene môže byť primárny, infekcia prenikne z špinavých postelí alebo uterákov cez otvorené bradavky.

Related  Bolesti pilića i njihovo liječenje

Na vemene kozy sa môže objaviť pauza. Je to výsledok stafylokokovej infekcie, ktorá sa dostala cez vlasové folikuly a spôsobila absces. Toto je veľmi bolestivý prejav, podobný ľudskému varu.

hrbole na vemeneAk sa hnisanie začalo, zrýchľuje sa aplikáciou ichtyolu, vazelíny a nechtíka. Otvorené rany sa dezinfikujú jódom alebo alkoholom. Roztok penicilínu, streptocídov ošetruje jadro abscesu a uzdravuje ranu pomocou lekárskych a ľudových liekov.

Trhliny na bradavke sa vyskytujú pri dojení, keď sa nedodáva hygiena a pokožka sa vysuší. Trhliny sa o krvi ohlásia.

Starostlivosť, dezinfekcia, mazanie detským krémom napraví situáciu. Koza môže poškodiť vemena s rohmi, ak sa točí. Pozrite, neexistuje žiadny hmyz.

Víno, naplnené mliekom, sa skladá z jemného tkaniva, ktoré je ľahko traumatizované hrubým zaobchádzaním. Zdurené vemeno je bolestivé, môže sa objaviť krv, ochorenie pripomína mastitídu. Použitie len masívnej masáže, kompresie a otepľovanie masti uloží situáciu.

So všetkými týmito chorobami môže byť mlieko podané na kozu, jesť, ak nie je z prostriedkov starostlivosti cudzí zápach.

Pri mastitíde, ochorení vemena u kôz sa mlieko stáva nevhodným. V mliečnych kanáloch sa vyvíjajú baktérie, ktoré spôsobujú zápal, a spolu s mliekom môžu infikovať kozy a ľudí.

Mastitída sa vyznačuje:

 • streptokoková;
 • serózna;
 • Snětivý;
 • katarálnej.

Bez ohľadu na typ baktérií, ktoré sa rýchlo množia v priaznivých podmienkach, a viditeľné príznaky ochorenia je výskyt krvi v mlieku, tŕne, hlienu hrudky, premostenie mliečne kanáliky.

masáž vemenaĽudové lieky môžu zmierniť stav mokrej sestry, ale špeciálne vybrané antibiotiká môžu zabiť infekciu. Na zachovanie mikroflóry žalúdka v tomto čase lekár predpisuje ďalšie lieky a vitamíny.

Video o žalúdočných ochoreniach kôz