Kauzálnym faktorom kokcidiózy je rod najjednoduchších organizmov EimerieChoroby spojené s patogénnou aktivitou baktérií a prvokov u kurčiat – veľmi bežný jav. Jedným zo závažných problémov v hydinárňach je kokcidióza u brojlerov, symptómy a liečba tejto choroby musia byť známe všetkým chovatelom hydiny. Kauzálnym faktorom kokcidiózy je rod najjednoduchších organizmov Eimeria, ktoré vstupujú do tela vtáka kontaminovanou vodou alebo jedlom.

Na začiatku kokcidiózy majú brojlery pomerne málo aktívnych patogénov. V rovnakej dobe sa niekoľko odrôd mikroorganizmov môže usadiť v čreve vtáka naraz.

Číslo hydiny je ovplyvnené kokcidiózouVšetci v procese životnej činnosti zničia epiteliálnu membránu tráviacich orgánov, čo vedie k:

 • na stratu krvi;
 • na nekrózu tkanivových miest;
 • na intoxikáciu;
 • na riziko šírenia sekundárnych infekcií.

Obzvlášť veľké poškodenie choroby spôsobujú mladé zvieratá. Vzhľadom na tráviace poruchy, kurčatá trpia vyčerpaním. Ak neberiete do úvahy príznaky choroby, bez liečby môžu kurčatá brojlery zomrieť.

Symptómy kokcidiózy u brojlerov

Podstielka vtáka s kokcidiózouNebezpečným znakom tohto ochorenia u vtákov je to, že v počiatočnom štádiu, dokonca aj poznať všetky príznaky kokcidiózy, je prakticky nemožné ho rozpoznať. Choroba prebieha bez viditeľných symptómov:

 1. Ak však starostlivo sledujete kurčatá, ukáže sa, že majú zníženú chuť do jedla, perie sa rozčuľujú a rozcestujú.
 2. V ďalšej etape chovateľ hydiny objaví zmenu druhu vrhu. Stáva sa kvapalinou s prímesou krvi a nepríjemnou vôňou peny.
 3. Bruch v vtáku je nafúknutý, pozoruje sa neobvyklá smäd.
 4. Mladé brojlery sa zastavia v raste, ich hmotnosť sa nezvyšuje.

Po identifikácii charakteristických symptómov, ako na fotografii, choroby sa brojlery okamžite ošetrujú. Pracovník hydiny má asi štyri dni, aby prijal naliehavé opatrenia, inak mladé kurčatá zomrú piaty deň.

Na potvrdenie diagnózy sa otvorí mŕtvy vtákV prípadoch, keď sa ešte nešťastie stalo, sú mŕtve kurčatá otvorené. Stanoviť sa v diagnostike kokcidiózy u brojlerov umožňuje:

 • cyanotický vzhľad odtrhnutého jatočného tela;
 • zdurené črevo, často naplnené špinavými tekutými stoličkami;
 • červené bodky v podstielke uchované v jatočnom tele;
 • zväčšená pečeň s nezvyčajnými škvrnami po celom povrchu.

Related  Kako napraviti kaveze za kuniće s vlastitim rukama u predgrađu

Liečba kokcidiózy u brojlerov

Pri prvých príznakoch ochorenia brojlerov na liečbu kurčiat používajte špecializované lieky aktívne proti kokcidióznym patogénom.

Dnes, k dispozícii pre chovateľov hydiny niekoľko prostriedkov, ktoré pri pridávaní kŕmenie vtákov rýchlo zastaviť reprodukciu kokcidia. Pri predpisovaní liečby dodržiava skutočnosť, že liečivo vybrané na liečbu, prevenciu a prevenciu úmrtia brojlerov:

 • by sa nemali hromadiť v tele vtákov;
 • nemôže byť toxický pre vtáky a ľudí;
 • nemá negatívny vplyv na vývoj a rast mladých zvierat;
 • nespôsobuje závislosť na vtáctve;
 • môže byť podávaná s jedlom, pričom nemení jeho chuťové vlastnosti a nestráca účinok.

Brojleri v kokcidióze predpisujú koktsiprodín, ničí štruktúru pôvodcu a zastavujú vývoj kokcidie. Tento prípravok sa zriedi vo vode podľa dávky uvedenej v anotácii. Liečivý nápoj pre vtáky sa podáva dva dni a v obzvlášť ťažkých situáciách sa po piatich dňoch opracujú brojlery s vodou s kokciprodínom.

Po liečbe ochorenia sa vták ošetrí špeciálnymi liekmiDo smrti patogénov vedie k spotrebe lieku Avatek 15% SS vtákov. Chemické zloženie sa neabsorbuje do čreva a vylučuje sa z tela a pôsobí iba na škodlivé prvoky. Preto sa Avatek podáva prakticky od prvých dní až do veku 4 mesiacov. Pri potvrdení symptómov kokcidiózy na liečbu brojlerov sa liek zmieša s jedlom v množstve 5 gramov na 10 kg kŕmnej zmesi.

Jedným z najpopulárnejších spôsobov boja proti kokcidióze a jej prevencie je Baykox. Tento liek je taktiež podávaný s pitnou vodou, pridaním 1 ml na liter tekutiny a pacientov s brojlerom sa spájajú dva dni. Kurz sa opakuje v prípade vážneho ochorenia.

K potravine pridať a účinný proti kokcidióze u brojlerov lieky ako Koktsidiovit a Madikoks. Amprolium 30% je všestrannejší a môže byť vstrekovaný do krmiva pre vodu a hydinu.

Včasná preventívna údržba pomôže predchádzať chorobám vtákovV niektorých prípadoch sa lieky so širokou škálou používajú na liečbu tejto hrozivej choroby. Príkladom je pridanie metronidazolu do krmív, jeho dávkovanie kurčatám brojlerov by malo byť predpísané veterinárnym lekárom, najmä v ranom veku, bezmyšlienkové užívanie lieku môže poškodiť vtáka. Podobný, široký účinok má trichopolum, ktorý sa vhodnejšie zavádza do pitia.

Bohužiaľ, pri opakovanom používaní prostriedkov v kokcidiách sa vytvára imunita voči účinným látkam. Na prekonanie tohto problému sa lieky striedajú osobitným spôsobom.

Prevencia kokcidiózy u brojlerových kurčiat

Spájkovanie brojlerov na prevenciu chorôbAby nedošlo k symptómom kokcidiózy u brojlerov a ich liečbe z nebezpečného, ​​niekedy smrteľného ochorenia, je dôležité vykonávať cielenú nepretržitú preventívnu prácu.

Zvyčajné dezinfekčné opatrenia a nízke teploty nemôžu usmrtiť pôvodcov choroby, takže pri spracovávaní kureniec sú všetky zásoby, steny, chodby a bunky spálené pomocou dúchadla.

Zvlášť pozorná hydina by mala byť v daždivom teplom počasí, čo prispieva k rýchlej reprodukcii a dozrievaniu príčinných činiteľov kokcidiózy. V prípade vysokej vlhkosti je užitočné častejšie meniť podstielku a začať preventívne používanie liekov.

Related  Карактеристике избора, састава и цијена хране за кокошке

Významnú úlohu v odolnosti infekcie zohráva stav imunitnej ochrany vtákov. Že kurčatá stále rastú rýchlo, ponúkajú sa vitamíny pre brojlery a tiež sa starajú o vyváženú stravu, kvalitu potravín a vodu.

Prevencia chorôb brojlerov – video