Novorodené teleV prvých dňoch života je teľa zraniteľná voči akýmkoľvek chorobám, pretože jeho krv obsahuje malý počet imunitných telies, ktoré môžu zničiť vírusy a baktérie. Preto závisí od kvality ošetrovateľských a kŕmnych teliat až do 3 mesiacov, ako rýchlo a zdravo budú rásť. Sú obsiahnuté iba v čistých, suchých a vetraných bunkách, ale bez trvalého prievanu. Krmivo pre teľatá by malo obsahovať veľké množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov.

Potraviny pre novorodené teľatá by mali mať vysokú energetickú hodnotu a mali by sa ľahko stráviť.

mledzivo

Krava s teľačkouPo narodení tela sa do pol hodiny alebo hodiny musí kŕmiť kolostrum. Vzhľadom k tomuto 70% zníži pravdepodobnosť ochorenia, pretože prvé mlieko po narodení obsahuje vysokú koncentráciu bielkovín, sacharidov, tukov, minerálov a vitamínov, rovnako ako protilátky a imunoglobulínov. Na rozdiel od bežného mlieka má kolostrum 2-krát viac tuhých látok, takže má vysokú energetickú hodnotu.

Pri kŕmení mledzivo teliat v dôsledku veľkého množstva horčíka v nej a prekyslenie soli črevo čistenie prebieha mekónia (pôvodné výkalmi).

Ak hodláte teľa do jednej hodiny po pôrode, potom začne nasávať okolité objekty. Z dôvodu toho, čo môže ochorieť s nebezpečnými chorobami, čo následne povedie k prípadu zvieraťa.

Prvá dávka sa vypočíta tak, aby bola od 4 do 6% z celkovej hmotnosti teľaťa. Ale nie viac ako 20% za deň a 24% v nasledujúcich dňoch. Nedávajte kolostrum príliš veľa, pretože to spôsobí črevnú poruchu. Ak je teľa slabá, potom je lepšie ho vyparovať v malých častiach (0,5-0,7 l), ale častejšie – až šesťkrát denne. Priemerná denná dávka kŕmenia je 8 litrov.

Teplota kolostra by mala byť približne + 37 ° C. Studené mlieko spôsobí vyčerpanosť žalúdka.

Pred dovŕšením troch týždňov sa teľatám odporúča podávať čajové lyžičky.

Kŕmenie teľaťa z fľašeMôžete tiež piť sladkou metódou. Má nasledujúce výhody:

  • mlieko sa dodáva v malých porciách, čo je mimoriadne dôležité pre pestovanie teliat so stále nevyvinutým žalúdkom;
  • jedlo je vždy čisté a teplé, prípadne sa lepšie absorbuje;
  • rýchlejšie hladiny imunoglobulínov;
  • významne znižuje riziko ochorenia;
  • 30% nárast prírastku hmotnosti.

Spôsob podávania môže byť až 5 dní.

Pred tým, ako budete teľať teľa týmto spôsobom, musíte dôkladne vyčistiť vemene kravy.

Čo robiť, ak nie je kolostrum

Teľatá pijú mliekoAk nie je kolostrum prítomné alebo ak sa pri ich kŕmení zvyšuje riziko ochorenia, teľa sa kŕmi podobným mliekom z inej kravy alebo ju robí vlastnými rukami. Za týmto účelom v 1 litri čerstvého mlieka odobratého z kravy pridajte 15 ml vitamínovaného rybieho tuku, 5 g soli a 3 čerstvé vajcia. Všetko dôkladne premiešajte, až kým nebude hladké. Novorodenému teľatému sa podáva 1 liter zmesi a pre nasledujúce krmivá sa varí 50% vriacou vodou.

Novorodené teľatá sa kŕmia každých 3-5 hodín 4-5 krát denne. V tomto prípade by časový interval po dojení kravy a kŕmenie mal byť minimálny, pretože s každou hodinou v mlieku existuje viac baktérií, ktoré potláčajú trávenie.

Keď potrebujete zvyknúť na vodu a iné jedlo

Dobre nakŕmené zdravé teľaPo 3 dňoch od okamihu narodenia teľa začína rozdávať vodu. Pre kŕmenie teliat do 3 mesiacov veku a starších by mala byť použitá len čistej vody od +20 ° C do + 25 ° C, a pre deti a až dva týždne sa varí, s teplotou +35 ° C do + 37 ° C. Výrazne zlepšuje stráviteľnosť krmiva a rýchlosť trávenia. Namiesto vody môžete použiť rôzne infúzie, ako je ihličnaté, seno alebo iné liečivé byliny. Zlepšujú chuť do jedla a to zasa urýchľuje rast zvieraťa.

V prvých dvoch týždňoch života sa teľatá postriekali 1 litrom konzumenta na brušinu, jeden a pol alebo dve hodiny po jedle. Staršie zvieratá sa podávajú v jednom vedre od 1 do 2 litrov. Materské mlieko sa podáva telom do dvoch týždňov veku. Ďalej sa počas najbližších dvoch týždňov, je lepšie kŕmiť zbernou mlieko od všetkých kráv, pričom občas vydal ďalšie potraviny, ako je napríklad odstredeného alebo náhrady mlieka pre teľatá.

Prechod na iný typ kŕmenia by mal byť hladký, inak by zviera vyvinulo intestinálnu poruchu.

Novorodené telá môžu byť kŕmené jogurtom. Na to, aby 1 liter kvasu vezme asi 38-40 litrov. Pred kŕmením sa uchováva najmenej pol dňa. Na výkrm teliat pre domáce mäso existuje veľa množstva mlieka, pretože prispieva k lepšej tvorbe a rastu svalovej hmoty.

seno

Teľa na umelom kŕmeníBližšie k týždenným teľatám začne zvyknúť na jesť sena, pretože podporuje rozvoj tráviaceho traktu, ako aj posilnenie žuvacích svalov. Sérum produkuje iba čisté, čerstvé, ale mierne vysušené, s malými stonkami a listami. To sú tí, ktorí najprv roztrhnu a jedia teľa.

Seno je buď zavesené v klietke na úrovni tesne nad chrbtom tela, asi 10 cm, alebo jednoducho umiestnené do žľabu. Zavedený spôsob kŕmenia je vhodnejší, pretože v tomto prípade sa teľa odchyľuje od absorpcie okolitých objektov. Postupne zvyšujte dávku, na kŕmenie teliat do 3 mesiacov je potrebné až 1,5 kg sena.

Koncentráty, šťavnaté potraviny a vitamínové doplnky

Krmivo pre pestovanie teliatKoncentrované krmivá sa podávajú teľatám, ktoré dosiahli vek dvoch týždňov. Najbežnejším používaním je konvenčné preosiate ovsené vločky, pretože je ľahko stráviteľné. Alebo kúpiť štartovacie zmesové krmivo, pretože v porovnaní s ovsenými vločkami, obsahuje všetky vitamíny, minerály a ďalšie užitočné prvky potrebné pre zdravý rast zvieraťa. Kombinovanú zmes môžete vytvoriť vlastnými rukami. Základom budú ovos, pšenica, kukurica a jačmeň. Dodáva tiež slnečnicovú múku, rybia múčku, krmné kvasnice, bylinnú múku, soľ, kriedu, fosfáty a vitamíny.

Soľ a krieda sa podávajú teľatám, ktoré dosiahli vek troch týždňov. V prvom mesiaci života môžu byť kŕmené celé zrná ovsa alebo jačmeňa. Z tohto dôvodu sa žalúdok a žuvacie svaly vyvíjajú rýchlejšie. Nezabudnite na šťavnaté krmivo. Môžu sa podávať teľatám s vekom od troch týždňov. Pridajte varené zemiaky (zemiaková kaša), strúhaná mrkva do mlieka a 4 týždne starí začnú rozdávať červenú repu.

Počas starostlivosti a kŕmenia teliat by ste mali vždy dodržiavať pravidlá hygieny a čistoty. Po každom kŕmení sa nádoby dôkladne umyjú a opaľujú vriacou vodou. Tým sa minimalizuje pravdepodobnosť výskytu črevných ochorení.

Minerálne lingo FelucenNajväčší počet ochorení sa vyskytuje v dôsledku nedostatku vitamínov, preto je vždy potrebné dať teliat vitamínové prípravky. Najdôležitejšie je, že pred pridaním do krmiva starostlivo preštudujte pokyny a dodržiavajte uvedené dávkovanie. Od 1 mesiaca môžete živiť zvieratá s Felucenom pre teľatá. Tento energetický doplnok sa uvoľňuje vo forme granúl, obsahuje aminokyseliny, minerály, komplex vitamínov, ako aj tuky a sacharidy.

Použitie jedného vitamínového doplnku v žiadnom prípade nemôže byť poskytnuté iným.

ZTsM a sušené mlieko

Suché výživné zmesi sa podávajú teľatám, ktoré dosiahli desaťdňový vek. 1 kg náhrady plnotučného mlieka môže nahradiť 9,5 kg bežného mlieka. Plemena ZMC pre teľatá podľa pokynov výrobcu, ale častejšie je to na 1 kg prášku bude vyžadovať 8,5 litra vody. Skladá sa zo zmesi reverznej látky, zŕn, srvátky a cmaru a tiež obsahuje antibiotikum z črevnej poruchy. Keď kŕmenie ZTSM vylučuje možnosť prenosu ochorení na teľa od matky. Okrem toho náhrady obsahujú viac vitamínov ako plnotučné mlieko.

Pre teľatá používajte sušené mliekoSuché mlieko pre teľatá platí aj pre ZMC. Vyrába sa z plnotučného mlieka metódou sušenia. Existujú dva druhy: bez obsahu tuku a celku. Hlavnými rozdielmi medzi nimi sú rozdielne množstvá živín a ich účel. Oba typy majú dlhú trvanlivosť. Predtým ako zdvihnite mlieko pre teľatá, musíte vypočítať časť. Mala by predstavovať 4,5% z celkovej hmotnosti zvieraťa. Ďalšou pozitívnou kvalitou mliečneho prášku je to, že jeho zloženie sa nikdy nezmení, skôr ako bežné mlieko (v závislosti od ročného obdobia). Tiež netoleruje infekčné choroby. Okrem toho, kŕmenie teliat ZTsM oveľa výnosnejšie ako plnotučné mlieko.

Nová technológia teľania telátok – video