Kŕmenie kôzOd chovateľov dobytka, ktorí sa rozhodli začať s domácimi kozami, sa vždy starali o veľa otázok. Medzi nimi je jedným z prvých miest problém: “Koľko mlieka dáva kozmu deň?” A existujú spôsoby, ako udržať vysoké výnosy mlieka čo najdlhšie? “

Pod vplyvom meniaceho sa hormonálneho zázemia u dospelých kôz, ktoré dali potomstvo, začína produkcia mlieka. Vo svojom zložení je všetko potrebné pre kŕmenie mladšej generácie zvierat a používanie kozieho mlieka prináša nielen deti, ale aj ľudí. Keďže je oveľa cennejší a ľahšie stráviteľný ako krava, záujem o plemená domácich kôz ročne narastá.

Koľko mlieka dáva koz za deň?

Koza s dieťaťomLaktácia u kôz začína hneď po narodení detí a trvá od 5 do 9 mesiacov. Trvanie tohto obdobia, ako aj koľko mlieka dáva kozu za deň, závisí od rôznych faktorov. Po prvé, toto je zviera patriace k jednému alebo druhému plemenu. Kozy orientujúce sa na mlieko, napríklad Zaanen, ruská biela alebo plemena Toggenburg dodávajú svojim majiteľom mlieko 8 až 11 mesiacov ročne. A otázka: “Koľko mlieka dáva kozmu deň?” Chovatelia dobytka, ktorí pestujú čistokrvný dobytok hovoria s istotou o 5-6 litroch.

Bohužiaľ majitelia väčšiny kôz, zvyčajne pasúcich sa v blízkosti vidieckych domov, sa nemôžu pochváliť takým mliekom. Ale ich obľúbené, s náležitým priebehom, dávajú 2-3 litre mlieka denne a netrvajú dlhšie ako šesť mesiacov.

Okrem kozy patriacej do mliečneho plemena je jeho výnos mlieka ovplyvnený vekom, stravou, metódami dojenia a počtom dojenia.

Kedy začne koza dať mlieko?

Kozy mliečnych plemien začínajú aktívne mlieko ihneď po narodení detí. Mladé zvieratá sa chovajú oddelene a mlieko sa prideľuje z bežného mlieka. Táto metóda je založená na skutočnosti, že výnosy mlieka zvierat viac než pokrývajú potreby detí a zostávajúce mlieko môže byť ihneď zaslané do ľudského stola.

Koza s dieťaťomZvyšok kôz žije s deťmi. Kedy začne koza začať mlieko pre ľudské potreby v tomto prípade? Do dojenia pokračovať až po dosiahnutí kozljatami vo veku 3-4 mesiacov, kedy zmizne požiadavka na materské mlieko. A to platí len pre dospelých, dobre kŕmených zdravých kráľovien.

Niektoré plemená kôz a kozie kozy dávajú tak málo mlieka, že len dosť mladých sú, takže nie sú dojené.

Koľkokrát denne mlieka koza?

Obvykle sú kozy dvakrát denne dojené a potom, keď sa objem začne znižovať, vykoná sa iba ranné dojenie. Maximálny výnos mlieka klesá v prvých 4-5 mesiacoch laktácie. V tejto dobe niektoré trénujú tri jedlá denne, čo len zvyšuje množstvo zozbieraného mlieka. Ak je odpoveď na pálčivú otázku: “Koľko mlieka dáva kozmu deň?” Nepáči sa, chovateľ by sa nemal vzdať.

Related  Známky chorôb moriek a spôsoby ich liečby

Hlavná vec nesmieme zabúdať, že okrem faktorov veku a plemena je množstvo produkovaného mlieka ovplyvnené kŕmením kôz, starostlivosťou o ne, a dokonca aj postojom majiteľa. Toto všetko v plnom rozsahu, aj tie najjednoduchšie kozy môžu konkurovať tým, ktoré sa nachádzajú v chovných farmách.

Ako kŕmiť kozu s cieľom zvýšiť výnosy mlieka?

Prvá vec, ktorá určuje výnos domáceho dobytka, jeho stav a zdravie, je kŕmenie. Ako kŕmiť kozu s cieľom zvýšiť výnosy mlieka? Počas laktácie je najdôležitejšie, aby strava bola plná, vyvážená a výživná. Preto je možné ponúknuť mliečne kozy v podmienkach osobného hospodárstva:

  • všetky rastlinné plodiny, hľuzy a koreňové plodiny zo záhrady, ktoré sú predtým umyté a rezané kvôli pohodliu zvierat;
  • mladé vetvy a predsušené suché kefy, pokiaľ ide o kŕmenie zvierat v chladnej sezóne;
  • plodov a kŕmnych plodín, ktoré zvyšujú produkciu mlieka;
  • obilniny, medzi ktorými môžu byť zrná jačmeňa, pšenice, ovsa;
  • hrubé seno s vložením harmančeka, ďateliny a iných strukovín, rezané počas kvitnutia.

Kozy musia nevyhnutne dostať dostatok čistej pitnej vody, ako aj minerálne a vitamínové doplnky, ktoré pokrývajú všetky náklady na telo.

Koza na pastveAk zvieratá trpia nedostatkom vlhkosti a nedostatkom dôležitých mikro- a makroekonomických prvkov, výnos mlieka nielenže klesne, ale zdravie hospodárskych zvierat bude znateľne otrasené. Ak kozy dostanú zmiešané krmivo, niektorí chovatelia, na zvýšenie výnosu mlieka, kŕmia kozu viac, pričom sústreďujú na výživovú hodnotu krmiva a nie na jeho rovnováhu. To môže mať opačný účinok. Kozy získavajú váhu a množstvo mlieka klesá.

Ako mlieka koza?

Vysoká produktivita mliečnych výrobkov z kôz je nielen genetickou predispozíciou, ale aj výsledkom namáhavej práce šľachtiteľa. Zvieratám sa preukázal najlepší možný výsledok, na začiatku laktácie zo squashu.

Dojenie kozy na špeciálnom strojiAko získať kozu? Podľa dohody chápete kombináciu:

  • plná výživa vedúca k produkcii mlieka;
  • masáž vemena, ktorá aktivuje krvný obeh v tkanivách;
  • dojenie až 3-4 krát denne, príprava kozy pre tento postup.

Related  Obsah králikov v klietke

Ako mlieka koza? Znalosť správnej odpovede na túto otázku do značnej miery závisí od počtu dobytka a kvality mlieka. Po prvé, je potrebné zvyknúť na kozu aj v štádiu expanzie, že kojenec prichádza súčasne.

Ale koľkokrát denne mlieka koza? Samotné zvieratá prinesú optimálny režim. V prípade mliečnych plemien sú tri jedlá denne prijateľné a niekedy je dostatočné na to, aby poskytli všetko nahromadené mlieko.

Pred začiatkom dojenia sa vemeno masíruje tak, aby proces nespôsobil žiadnemu znepokojeniu zvieraťa a potom sa umyje teplou vodou. Keď sa vemeno vysuší čistým uterákom, môžete začať pracovať.

Existuje niekoľko spôsobov, ako mliečne kozy. Video, ako mliečne kozie, poskytne neoceniteľnú pomoc začínajúcim kozmickým farmárom pripravujúcim sa na prvé dojenie.

Muž dojenie kôzKaždý chovateľ si pre seba zvolí vhodnú metódu, ale mali by ste si spomenúť na všeobecné pravidlá. Pohyby mlieka by mali byť dôverné, hladké a mäkké. Koza by sa mala cítiť dobre svojím postojom. Potrebujete mlieko na mlieko, na kvapku, inak existuje riziko nielen zníženia produkcie mlieka, ale aj vývoj mastitídy. Keď je práca ukončená, mlieko musí opäť masírovať vemeno, utrieť ju suchým uterákom a ošetriť vsuvky pomocou vazelíny.

Kŕmenie kôz – video