Kozy na pasienkuKozy sa považujú za jedno z prvých domestikovaných zvierat. Doteraz vylúčené plemená kôz majú mliečne, mäsové, vlnené a hubovité smerovanie. Aj vo svete existuje množstvo medzivrstiev, ktoré umožňujú chovateľom dobytka dosiahnuť stádo s vysokou produktivitou v dvoch alebo troch smeroch.

Najpopulárnejší medzi ruskými majiteľmi súkromných usadlostí a fariem sú plemeno mliečne výrobky, mäso a mlieko a mjasosherstnyh špecializáciu, a za účelom získania mlieka sa pestuje na viac ako polovicu všetkých zvierat.

Kozy rôznych plemienFotografie a popisy plemien kôz, ktoré získali najväčšiu obľubu v krajine, pomôže začiatočníkom by orientovali chovateľov hospodárskych zvierat v existujúcej rozmanitosti a vyváženejší prístup k formulovaniu vlastného kozieho stáda.

Zaanen plemeno kôz

Zaanen plemeno kôzEurópskym lídrom v oblasti popularity a produktivity je plemeno kôz Zaanen, pomenované podľa oblasti vo švajčiarskych Alpách, kde bolo chované. Švajčiarsko sa stalo rodiskom niekoľkých známych plemien kôz, čo nie je prekvapujúce. Región s priaznivou klímou a šťavnatou trávou sa vytvára pre chov mliečnych výrobkov, ale horský terén nie je vždy vhodný na pastvu hlavného dodávateľa mliečnych kráv. Preto rýchlo rastúci, nenáročný a pre veľa trávy, ľahko lezenie na najviac nedobytné strmé kozy sa stali bohatstvom mnohých švajčiarskych roľníkov.

Zaánen plemeno kôz sa narodilo v dôsledku ľudového výberu. Veľké zvieratá s hmotnosťou od 50 do 90 kg vykazujú vynikajúcu produktivitu mlieka. Samice sú mimoriadne plodné a kozy, ktoré vznikli, sú silné a prevažne životaschopné. Ak je priemerná hmotnosť dieťaťa pri narodení 1,5 až 3 kg, potom kozia alebo koza ročne vážia 10 krát viac.

V priebehu roka dospelá žena dá asi 650 litrov mlieka s obsahom tuku asi 4%. Laktácia trvá až 300 dní.

Zaanen koza na výstaveA Rusko kozy z plemena Zaanen dostali takmer sto rokov. Počas tejto doby zvieratá potvrdili svoju nenáročný charakter, ľahkú adaptabilitu na rôzne klimatické podmienky a najvyššiu produkciu mlieka. Na základe najlepších predstaviteľov tohto kozieho plemena sa získali početné plemená a nové plemená.

Related  Zašto kokoši nisu kokoši, što treba raditi, što hraniti?

Avšak aj tento druh, známy ľuďom už dlho, je schopný predstaviť prekvapenie. Biele kozy z plemena Zaanen majú niekedy šedé alebo hnedé kozy. Tento jav je spojený s prejavom recesívneho génu, ktorého nosičmi sú niektorí čistokrvný predstavitelia. Takéto kozy nie sú menej produktívne než ich biele matky, ale nie vždy sa chovajú.

Kozy plemena Toggenburg

Kozy plemena ToggenburgĎalšie staré švajčiarske kozie plemeno bolo pomenované podľa názvu kantónu Toggenburg, kde bol založený a udržiavaný historicky od 18. storočia. Kozie mliečne kozy Toggenburg odvtedy prinieslo niekoľko európskych plemien. A jej krv je v počte ruských, britských a českých kôz.

Mliečne kozy Toggenburg na výstaveAk porovnáme zvieratá tohto kozieho plemena s Zaanenským, tieto sú oveľa väčšie. Hmotnosť napríklad kozličky Toggenburg je 60 kg a jej príbuzní zo Zaanenthala sú o 15-30 kg ťažší. Farba kôz je prevažne hnedá v rôznych odtieňoch s bielymi znakmi na nohách, ušiach a hlave.

Popísané švajčiarske zvieratá sa týkajú plemien mliečnych kôz bez zápachu, čo je dôležité pre získanie nielen užitočných, ale naozaj lahodných produktov.

Kozie plemeno Toggenburg vykazuje slušnú produkciu mlieka. Koza po 260 až 300 dňoch laktácie ročne môže poskytnúť až 1000 litrov mlieka.

Ruské plemeno bieleho kozy

Ruské plemeno bieleho kozyJeden z najpopulárnejších plemien kôz v Rusku, získaný na základe zvierat Zaanen, bol ruský biely. Predstavitelia tejto odrody majú takmer vždy biely oblek, veľké veľkosti, výbornú plodnosť a vysoký výnos mlieka. Jeden rok trvá kozia až 300 dní, pričom dáva 500 litrov mlieka s obsahom tuku až 5%. Kozy sú väčšinou comola. Vlna zvierat je krátka, tuhá, takmer bez základného náteru.

Anglo-núbijské kozy

Anglo-núbijské kozyMäsový a mliečny priemysel možno zastupovať anglo-nubiánskymi kozami. Staroveké, historicky vytvorené na kamenných púšti severného Sudánu, plemeno bolo vždy používané miestnymi obyvateľmi ako univerzálne a veľmi nenáročné. Záujem Európanov po prvýkrát ukázal býk francúzski a anglickí kolonizátori.

Related  Plemená oviec pre domácu údržbu

Preto, keď vidíte popis alebo fotografiu nubianského plemena kôz, musíte vedieť, že reč je samozrejme o moderných anglo-nubianských zvieratách. V dôsledku prechodu nenáročných afrických kôz s produktívnymi britskými jedincami sa získala nová odroda. Anglo-núbijské kozy majú neobvyklý vzhľad, veľké rozmery a zaujímavé údaje o mäse a dojení.

Horn-nosed, s visí uši, ženy môžu rásť až 80 kg, a podobne veľké samce – až 130 kg. Rast dospelých kôz často dosahuje v kohútiku 90 cm.

Núbijské kozy nie sú náladové na jedloZvieratá sú nenáročné na druh a zloženie krmív, pričom dávajú až 800 litrov veľmi tučného mlieka ročne. Vhodný na konzumáciu a výrobu mliečneho, tvarohového a syrového výrobku surovina obsahuje až 8% tuku.

Kamerunské trpasličí kozy

Kamerunské trpasličí kozyMalé kozy z Kamerunu sa rozšírila nielen doma, ale aj v niektorých európskych krajinách kvôli menšej veľkosti, rekordné nenáročný a slušnú kvalitu mlieka a mäsa. Ak veríte legende, potom v Starom svete, trpasličí kozy sa dostali na lode rybárov a pirátov. Zvieratá boli tak nepredvídateľné, že ľahko prežili mesiace plavby a tiež poslali posádku mliekom a čerstvému ​​mäsu.

Dnes je popularita zvierat podporená skutočnosťou, že ide o plemeno mliečnych kôz bez zápachu. Nemá nepríjemnú pachuť a mäso z kôz tohto plemena.

Alpský kozie plemeno

Alpský kozie plemenoV alpských regiónoch európskych krajín historicky tvorili svoje vlastné odrody mliečnych a mäsových a mliečnych kôz. Všetky tieto zvieratá sú charakterizované rýchlym prispôsobením sa novým podmienkam, nenáročnému charakteru, vysokej produktivite a charakteristickému charakteru pre pôvabnosť. Na začiatku minulého storočia sa chovatelia Američanov snažili získať kozie plemeno, ktoré kombinuje všetky pozitívne aspekty alpskej populácie domácich kôz.

Podľa fotografií a opisov chovu alpského kozy sa zúčastnili zvieratá zo Švajčiarska, Francúzska, Talianska a ďalších krajín kontinentu. Výsledkom je, že kozy dostali rozsiahlu sadu génov, ktoré sa prejavujú napríklad pestrou farbou detí narodených v alpských kôz.

Boer kozy

Boer kozyDnes sa kozy pestujú nielen pre mlieko a vlnu, ale aj pre mäso. Takéto plemená sú ľahko rozpoznateľné rozvinutým svalstvom, silnejšou štruktúrou kostí. Príklad môže slúžiť ako kozy Boer, asi pred sto rokmi odobraté z južnej Afriky.

Related  Hrana za kokoši i piliće

Hmotnosť dospelého koza tohto plemena dosahuje 130 kg, žena je 30 až 35 kg ľahšia. Vo vzhľade má plemeno Boer veľa podobností s inou africkou odrodou – anglo-núbijskými kozami.Boer koza plemeno

Moderné kozy Boer sú skoré, majú vysoký rast a vytrvalosť. Zriedka sa ochorejú a čo je najdôležitejšie, majú mimoriadne chutné mäso bez toho, aby mali najmenší znak charakteristickej vône.

Hnedé české kozy

Hnedé české kozyHistória slovenského chovu kôz má takmer storočia, zatiaľ čo oficiálny status bol pridelený až v 70. rokoch minulého storočia. Pri vytváraní českých kôz sa zúčastnili výrobcovia najlepších alpských odrôd. Výsledok výberových prác prevýšil všetky očakávania. Zvieratá, ktorá vyberavá, skalných chovu kôz rýchlo prerobený z jednej diéty do druhej, môže byť dlhá doba na pastvine a ľahko vydržať dlhé pochody cez hornatý terén.

Muž českého plemenaČeská koza dosahuje hmotnosť 50 kg, muži sú 1,5-krát ťažší. Rok trvania výnosu takej kozy dosahuje 800 litrov. V tomto prípade má mlieko nepríjemný zápach alebo chuť a pri obsahu tuku asi 3,5% má hustú konzistenciu a vysoký obsah laktózy.

Angorské kozy

Angorské kozyHoci kozy Angora sú považované za jedného z najmenších predstaviteľov rodu, sú cenené rovnako ako iné populárne druhy. Toto starodávne plemeno pochádza z Blízkeho východu, z Turecka a Kurdistanu. Zvieratá, zvyknutí na hory dramaticky meniacej sa podnebie, sú pokryté tenkými dlhými vlasmi s vlnitými zvlňovacími vlasmi. Hmotnosť dospelých sa pohybuje od 35 do 55 kg, v závislosti od pohlavia. Kozy aj kozy majú rohy.

Vlna je známa svojimi trblietkami, pevnosťou vlákien a kvalitou. Hlavnou farbou sú plemená kôz – biela. Takáto vlna je najcennejšia, aj keď vidíte šedé, a dokonca aj čierne kozy Angoru.

Zaujímavé fakty o chove kôz Boer – video