Rodina kôz na statkuObsah mliečnych kôz poskytne sedem liečebný hypoalergénny nápoj. Chovné kozy doma pre začiatočníkov sa nezdajú ťažké. Zo všetkých domácich miláčikov je koza považovaná za najprestížnejšie. Avšak nepokojné zviera môže po dlhú dobu poškodiť vzťahy medzi susedmi, ak je to možné, aby ho ľahko udržali.

Ako začať obsah kozy v domácnosti

Koza s deťmiVäčšina plemenných plemien kôz. Ak je cieľom starostlivosti získať cennú chumáč Angora, musíte vybrať plemeno na chov. Na chov môžete zakúpiť tehotnú maternicu na demoláciách alebo dospelých. Lepšie je kúpiť potomok alebo kozu z maternice, ktorá už potvrdila svoje pozitívne vlastnosti – kvalitu mlieka alebo krásu rúna. Tieto vlastnosti sa prenášajú na potomstvo pozdĺž materskej línie.

Vybrali si budúcu zdravotnú sestru – zorganizujte jej pobyt. Obsah kôz doma pre začiatočníkov organizovať ľahko. Kozy sú zvyčajne polovicu v stánku a chôdze. Búda bude suchá a bez prievanu. Na podlahe by mala byť hrubá vrstva vrhu, lavičky alebo bloku, ležať na čistom suchom mieste. V kŕdle kôz sa chovajú bez vodítka.

Deti mliekajú kozouSérum v koryte a voda v nádrži je minimálna sada. Ak je koza na demoláciách, majiteľ by mal poznať čas jahňacieho. Ak sa kúpia mladí, samice sa chovajú oddelene a prvé párenie sa uskutoční vo veku jedného a pol roka.

Výťažok potomstva závisí priamo od pôvodu výrobcu. Ak sa narodil z mliečnej kozy, potomko bude mať aj veľa mlieka vo vemene.

Ak by sa novorodenec dostal do teplého domu hneď po beraní, jeho matka by to neprijala. Musí olizovať každé jahňacie.

Prvé párenie sa uskutočňuje u žien vo veku 1,5 rokaV lete kozy pasú na rampu alebo kŕmia čerstvo narezanú trávu. Ale neobmedzený rast kopytníkov prinúti aspoň 4 hodiny denne chodiť na zviera alebo pravidelne kopať kopytá. Ak neexistujú žiadne pasienky, používajú sa seno, zmiešané krmivo a koreňové plodiny. V zime sa nenahrádza neprítomnosť sena pri kŕmení kozieho zmiešaného krmiva. Teplota v kŕdle by nemala klesnúť pod 10 C, pre deti sú deti aspoň 12 stupňov.

Vzdialenosť, do ktorej bola koza umiestnená, musí byť silná. Vždy skúma všetky rohy a pokúša sa odísť. Ak bude ďalšia trasa kozy položená cez plot na susedov, dôjde k škandál. Stávajú zvieratá so stádom pod dohľadom kozelca alebo viazané na kolík. Porozprávajte sa so zvieratami laskavo, ošetrujte kôru chleba a soli.

Stádo kôz na pastveNenáročné zviera jesť:

  • burina po trávení;
  • kuchynský odpad;
  • rezané koreňové plodiny;
  • slama, seno, lúčna tráva.

Minimálne informácie o chovných kozách doma dávajú predstavu o kôz pre začiatočníka. V budúcnosti budete musieť získať zručnosti pre starostlivosť, zoznámiť sa s príčinou kŕmenia a chovu detí.

Chov, údržba, starostlivosť o kozy doma

Detské kozy na umelom kŕmeníDobrí silné potomstvo sa získava od kozy v skorom jarnom období. Aby ste to dosiahli, párenie by sa malo vykonať začiatkom jesene. Koza v love sa deje s mužom, ktorý nie je na príbuzenskej línii. Ak sa párenie nevyskytne, po 15-22 dňoch bude zviera opäť znepokojené. Potomstvo sa objaví za 147-150 dní. Vezmite deti by mali mať pravdu. Detské obrúsky, čistý hlienu z nosa a úst olizovať kozu, pripojiť k vemena a mlieko mledzivo v prvej hodine po pôrode. Ak je teplota pôrodná sála je menší ako 15 stupňov, kozy nosiť v teplej miestnosti a tam spracovaný šnúru a dezinfikovať jódom. Ak sú deti na jamke, zostanú s matkou v teplej miestnosti a potom mlieko ide do dojčenia. Keď chovajú kozy, sacie vzorky dávajú zdravšie a početnejšie potomstvo. Vytvorenie stáda, mlieko v prvom roku možno obetovať.

Pri umelom kŕmení kôz po narodení matke nepripusťte do vemena a krmivo z figuríny. Aby ste sa nestrácali v kŕmení kozy od prvých dní života, použite stôl.Kŕmenie kôz od prvých dní života

Za tri mesiace dieťa už rastie a dostáva potravu z inej stravy. Päť mesiacov staré kozy už lovia. Aby bolo mladšie telo silnejšie, párenie je povolené po jednom a pol roku.

Z tabuľky môžete vidieť, ako kŕmiť deti za 2 mesiace, ako postupne učíte deti na kašu, koncentráty a koreňové plodiny. Tri mesiace staré kozy by mali dostávať potraviny a doplnky:

  • Zelená tráva z trávy, vetvy kríkov;
  • hrubé seno, slama, suché břízy;
  • fermentovaná zelená hmota – siláž;
  • zmiešané krmivo;
  • zrno drvené;
  • vitamínov a minerálov.

Kozie je potrebné oddelene a časom kastritovať. Pri udržiavaní mliečnej kozy v blízkosti kôz bude mať mlieko nepríjemný zápach. Preto by sa kozie koža mala držať mimo stáda mliečnych výrobkov.

Kozy jedia svahovú trávuDospelé zvieratá by mali dostávať stravu vyváženú v ročných obdobiach. Letná tráva je na pastvinách nenahraditeľná. Ale zvieratá nemôžu byť spásané v bažinatom teréne, stonajú kopytá. Okrem kôz sa však nikto nedokáže vyrovnať so zarastenými kríkmi poľa, strmými horskými svahmi, nepríjemnosťami. Koza nájde jedlo tam, kde veľké zvieratá neprekročia. Radi jesť mladú pachuť po zbere polí. Dospelé zviera jestie v deň 6-7, deti 2-4 kg trávy. Ak je krmivo v poliach malé, zvieratá musia byť kŕmené vo večerných hodinách. S perom by mal byť vždy jeden lízatko a dva nápoje denne.

Koza v teplej izbe v zimeV zime kozy jedia suché jedlo, koreňovú zeleninu a zmiešané krmivo. Ale pochúťka pripravená v lete bude liekom a vitamínovým doplnkom. Smrekové a brezové vetvy, dub a lieska – všetko je vhodné na kŕmenie kozieho stáda. Pitie a jedlo v období štartu by malo byť teplé. Každé jedlo je doplnené zmesou kostnej múčky a soli ako minerálnych doplnkov. Chôdza na voľnom priestranstve je povinná.

Zvieratá v zime netrpia kožnými parazitmi, budete potrebovať deň vychosyvat kozu, týždenne čisté riešenie vlna sóda k ochrane proti vši. Kopytá v období štádia musia byť prerezané.

Chov kôz doma pre začiatočníkov bude prvým krokom pri poskytovaní prírodných liečebných prípravkov rodine.

Domovská kozí farma – video