Včely sú náchylné na rôzne chorobyVčely, rovnako ako iný hmyz, sú náchylné na rôzne choroby. Okrem negatívneho vplyvu prostredia, chladu, vysokej vlhkosti a ďalších faktorov existujú nebezpečné choroby infekčných včiel. Ak je príčinou neprenosných ochorení najčastejšie dohľad nad včelármi, zdrojom infekcií sú baktérie, vírusy, patogénne huby, protozoa, roztoče rôznych druhov a parazity hmyzu.

Je to z infekčných, šíriace sa od hmyzu k hmyzu chorôb, najväčší počet dospelých včiel a pôrod umrie. Aby bolo možné včas prijať opatrenia na liečbu a pokiaľ je to možné, aby sa predišlo tomuto problému, je dôležité poznať existujúce choroby včiel a ich znaky.

Varroatóza včiel

Včela zasiahnutá kliešťomPôvodcom je varroáze včiel parazitovanie hmyzu a roztočov v úli, na chov lariev a kukiel robotnice a drones, a potom potom, čo hmyz jesť a žiť na úkor včiel. Keď závažný stupeň napadnutia roztočov možno ľahko vidieť aj na obyvateľa úľa a plodu, rovnako ako na bunky u včiel odpadu.

Hmyz napadnutý kliešťmi oslabuje a zomrie, ale zdroj variatózy včiel sa najčastejšie stáva:

 • infikovaných jedincov zachytených v úrade, keď je hmyz vysadený v oslabenej rodine alebo keď sa včelí hniezdo premiestňuje v oblastiach, kde sa infekcia šíri;
 • Nosné larvy alebo samotné roztoče voštinové.

Ak chcete zabrániť rozvoju ochorenia u včelínov, že je dôležité, aby prevzali zodpovednosť za nákup nových rodín, kráľovnej a plodu sledovať situáciu epidémie v oblasti nálezu fariem a sledovať čistotu úľov a plástov.

Varroatóza včielVarroa včela – choroba, karanténa pri prvom náznaku, z ktorých si vyžaduje prijatie prísnych hygienických a reštriktívnych opatrení, rovnako ako držanie niekoľkých sedeniach vykurovaní s týmito prípravkami pre včely v predajniach folbeks a fenotiazíny. Ako terapeutické opatrenie sa úľ a ich obsah ošetria purifikovanou sírou a varroatínom.

Na liečbu včiel sa používajú akaricídne a antibakteriálne liečiváUžitočné pre vyhostenie škodlivých roztočov bude podľa pokynov ApiMaxu pre včely. Prírodný prípravok má nielen akaricídny, ale aj antibakteriálny, stimulujúci účinok. Po aplikácii sa rodina zbaví parazitov a dostane biologicky aktívne látky prirodzeným bezpečným krmivom.

Nosematóza včiel

Nosematóza včielCharakteristickým znakom choroby včiel je hnačka. Škvrny z tekutých výkalov s nosematózou sú ľahko viditeľné na všetkých miestach pobytu hmyzu. Navyše choroba spôsobená najjednoduchšími organizmami sa prejavuje v hojnom úpadku a dokonca v smrti kráľovien.

Hlavnou príčinou nosematózy včiel sa niekedy stáva chabá starostlivosť o hmyz neprijateľné nečistoty v krmivách, zlá kvalita zimovania alebo príliš málo mladých jedincov v úrade.

Všetky tieto faktory oslabujú rodinu a patogény penetrujúce vodu v úlu do úlu vstupujú do pôdy živín a začínajú ich deštruktívnu aktivitu. Pacient môže byť rozpoznaný výrazne zväčšeným bruchom. Pokiaľ nebudú prijaté naliehavé opatrenia, ochorenie včiel hrozí stratou väčšiny zo siedmich a oslabenie zostávajúceho hmyzu.

Nocematóza sa lieči cukromovým sirupom s fumagilínomAko spôsob liečenia choroby sa včelám ponúka cukrový sirup zmiešaný s fumagilínom. Na 25 litrov sirupu by malo zodpovedať 20 gramov lieku. Táto dávka lieku na včely stačí na päť rodín.

Nemenej dôležitá je liečba, prevencia chorôb. Čo sa týka Nosema starostlivosť musí stanoviť hmyzu a pri podozrení vykonala dôkladné mechanické čistenie úle, rámy, celkový súpis na dokončenie dezinfekcie všetko, čo včely majú kontakt.

Akarapidóza včiel

Akarapidóza včiel - porážka roztočmiĎalšou chorobou spôsobenou škodlivými roztočmi je akarapidóza včiel. Parazity ovplyvňujú dýchacie cesty hmyzu a z dôvodu postupného nárastu problému okamžitej detekcie chorôb včiel a jeho znakov je ťažké.

Prvé prejavy ochorenia možno vidieť počas očisťujúcej obchádzky jar, keď sa nachádza veľký počet hmyzu s neprirodzene otočenými krídlami na výtokovej ploche. Takéto včely sa len dotýkajú, nemôžu lietať. Rozširovanie choroby prispieva k vysokej vlhkosti a nedostatku systematickej starostlivosti o včelárstvo a zvláštne nebezpečenstvo pochádza z bludného alebo získaného na netestovanom mieste hmyzu.

Porážka dýchacích ciest včiel - akarapidózaAby včelárstvo netrpelo chorobou včiel, metódy jeho liečby by mali byť použité pri prvých príznakoch akarapidózy. Aby sa to stalo, dôrazne sa podporujú masové ohniská včiel. To sa dá dosiahnuť umiestnením úľov na juh. V dôsledku toho sa rodina zbaví starých a chorých jedincov. To isté povedie k hojnému hornému obliekaniu v okamihu objavenia sa mladých včiel pred zimou. Nemali by sme zabúdať na liečivé prípravky pre včely. Z akarapidózy včiel je efektívne používať folbekus a apiMax na základe výťažku borovíc pre včely.

Askoferóza včiel

Askoferóza včielRozširovanie varoatózy včiel vedie k tomu, že hmyz sa stáva ľahkou korisťou pre iné sekundárne infekcie. Jednou z týchto ochorení, ktorá sprevádza útok klíšťat, je ascospenza včiel spôsobená patogénnymi hubami. Výskyt ochorenia včiel a jeho znakov prispieva k vysokej vlhkosti, daždivému chladnému počasiu, kedy sa patogény rozptyľujú a množia sa najaktívnejšie.

Vyriešiť túto chorobu môže byť prísne dodržiavať odporúčania skúsených včelárov:

 • hmyz sa prenáša do čistých úľov, so silnou porážkou, necháva voskovať všetky rámy s príznakmi ochorenia včiel;
 • mŕtve mláďatá a hmyz sú spálené;
 • namiesto starých kráľovien sa vysadia mladí zdraví ľudia, ktorým sa vytvorí sezóna bez chovu, aby sa zabránilo šíreniu choroby;
 • včelám sa ponúka zdravé jedlo, čistá voda, sirup ako vrchný obväz;
 • úly sú izolované, vyčistené;
 • rodiny znižujú a slabé, naopak, snažia sa posilniť mladý rast a silné mláďatá.

Ascosan a Unisan sa používajú na liečbu askorbikózy včielNa liečbu použite také účinné prípravky pre včely ako askosan a unisan. Okrem týchto zlúčenín sa ApiMax používa pre včely podľa pokynov účinných pri napadaní kliešťov a pri riešení infekcií spôsobených inými druhmi parazitov. Profylaktické liečivo na báze prírodných rastlinných extraktov je užitočné a preventívne. V tomto prípade sa pridáva v kom na jar, bezprostredne po lete.

Keď sa spracúva úľ, vykoná sa triedenie a likvidácia včiel a rámcov nakazených asketickým poriadkom, je potrebné vyčistiť, vypláchnuť a dezinfikovať zásoby a pracovné odevy včelára.

Liahne a iné infekčné choroby včiel

Zoznam infekčných chorôb včiel sa neobmedzuje len na uvedené ochorenia. Hmyz a ich mláďatá na včelárniach sú postihnuté aspergilózou, zahynú paratyfidovou a vírusovou paralýzou. V druhom prípade včely strácajú schopnosť pohybu. Bez náležitého zaobchádzania a prevencie sú rodiny oslabené a môžu úplne zmiznúť.Porážka včiel včelieho mäsa

Závažné karanténne infekcie zahŕňajú niekoľko existujúcich druhov faulov, ktoré ovplyvňujú plod. Existujú európske a americké druhy ochorení. Ale v obidvoch prípadoch môžu mikroskopické patogény dlhodobo udržiavať svoju činnosť na zariadení, zásobách, v pôde na infikovanej včelí. Infekcia u plodov prichádza s jedlom získaným z voštinových plástov, v kontakte s chorým hmyzom, použitím špinavých vodových melónov a podávačov.

Vonkajšie príznaky tohto ochorenia včiel sú vyjadrené pestrou farbou plodu a v neskorších štádiách jej smrti sa mení na hnedo-sivú hnilobnú hmotu so zodpovedajúcim zápachom.

Ak veterinárni lekári potvrdia prítomnosť jediného alebo druhého druhu, veniec sa vyhlási za karanténnu zónu. Územie sa uzatvára s priemerom až 15 kilometrov. Včely sa prenesú do zdravých úľov. Ponúkajú sa cesto alebo sirup s jednou z účinných prípravkov na včely. Ovplyvnená plodina je zničená, rámy sa znovu zohrejú na technický vosk.

Pravidelné rodinné audity a dezinfekcia úľa - prevencia pstruhovAko preventívne opatrenie takejto nebezpečnej choroby sa navrhuje vykonávanie pravidelných auditov rodín, čistenie a dezinfekcia žihľavy, rámov a všetkého použitého zariadenia. V tomto prípade musia včely ponúknuť iba kvalitné zdravé jedlo, používať čistú vodu na pitie.

Prípravky pre včely

Z ochorení sú včely ošetrené rastlinamiPríkladom účinných prostriedkov boja možno považovať už spomínaný ApiMax. Nástroj kombinuje všetky blahodarné vlastnosti borovice ihly extraktu pre včely, rovnako ako výťažky z bylín, ako je cesnak, echinacea, korenie, eukalyptus a palina.

Pokúšajúc sa nepoužívať chemikálie, niektorí včelári sa uchýlia k pomoci prirodzených prípravkov, napríklad na infúziu kolandínu. Táto rastlina sa osvedčila ako účinná proti všetkým druhom chrobákov, varroatózy, nosematózy a ascospenózy. Liečba včiel s kandidánom sa vykonáva podľa potreby a preventívny úľ, rámy s hmyzom a plodom sa zavlažujú na jar a dvakrát v druhej polovici leta.

Zvýšiť imunitu použitých včiel LozewalDobrá antivírusová antibakteriálna ochrana je stratou pre včely. Jedná sa o ruskú drogu účinnú proti pôvodcom takýchto nebezpečných chorôb včiel ako:

 • znehybnenie pracovníkov hmyzu filamentoviroz;
 • fauly európskeho a amerického typu;
 • paratyfóza a iné ochorenia, ktorých znakom je silná hnačka;
 • paralýza včiel, zistená vtedy, keď je obsah úľov v nevhodnej forme, spolu s masovou smrťou a výskytom jedincov s nevyvinutými krídlami;
 • pytlovina, ktorá ohrozuje masovú smrť lariev.

Podľa návodu na použitie možno použiť lozewal pre včely ako terapeutické a preventívne činidlo, ktoré zvyšuje imunitu medu hmyzu.

Charakteristiky nekomunikovateľných chorôb včiel

Porušenie pravidiel vedenia včiel vedúcich k ich chorobeVčelín nemôže plne žiť, ak hmyz na ňom neposkytuje potrebné podmienky. Porušenie pravidiel vedenia včiel zahŕňa nielen oslabenie rodín, ale aj vývoj prvých neinfekčných a potom infekčných chorôb.

Príčiny ochorení neinfekčných včiel sú:

 • nezdravé jedlo a špinavé, nevhodné na spotrebu vody;
 • nedodržiavanie hygienických pravidiel, nedostatočná kontrola stavu úľov, rámcov a miery podkopávania;
 • zber v územiach ošetrených pesticídmi alebo inými chemikáliami;
 • Nedostatočné otepľovanie včelstiev alebo naopak ich vyparovanie;
 • nedostatok úplatku pri absencii dodatočného kŕmenia.

Toxické príčiny spôsobené padom a chemikáliami môžu viesť k smrti včielMedzi bežné choroby hmyzu spôsobené vonkajšími príčinami môžeme nazvať peľovou a nektárovou toxo-kózou. Tieto choroby včiel sú spôsobené skutočnosťou, že zber na území je vedený z nebezpečných rastlín. Hmyz s medom s príznakmi otravy je nepokojný, má kŕče a v ťažkých štádiách a smrti. Bez pomoci včelára môžu byť vážne postihnuté všetky rodiny. Toxické pre kultúrne včely sú zničené, ďalšie rastliny sú vysadené, ak to nie je možné, úly budú musieť byť prepravované na iné miesto.

Nebezpečné pre včelstvá sú toxózy spôsobené chemikáliami a kvapkou. V tomto prípade je potrebné prijať všetky opatrenia na zlepšenie stravy a ochranu včiel pred zdrojmi nebezpečenstva. Ako metódu liečenia ochorenia sa včelám ponúka čistý cukorný sirup a voda.

Maternica napĺňa bunky s drone vajíčkamiZačiatočníci sú často úzkostliví, keď maternica začne ležať neoplodnené vajíčka. Táto podmienka nie je známkou choroby, ale znamená to len to, že je čas objaviť sa v úľových drolách. Vďaka parthenogenéze včelám dochádza k vzniku mužských jedincov, ktoré následne oplodňujú maternicu. Avšak v niektorých prípadoch stojí za to byť pichnutý. Ak sa maternica naplní drinkovými vajíčkami určenými pre pracovníkov, môže to naznačovať potrebu nahradiť ju.

Choroby včiel a ich znaky – video