Ak chcete pestovať zdravé potomstvo moriek, je potrebné zistiť správnu výživuMorky v ruských domácnostiach sú najväčšou hydinou, ocenenou pre ich rýchly rast a vynikajúcu kvalitu dietetického mäsa. Ak však v priebehu šiestich mesiacov dosiahne vták 10 až 30 kg, bude to veľa práce a predovšetkým začať kŕmiť morky od prvého dňa ich života.

Rovnako ako akékoľvek novorodené telo, malý morčacie vyžaduje zvýšenú pozornosť a takmer konštantnú starostlivosť. Na začiatku života sa vták nielen rýchlo rozvíja, ale zároveň sa aklimatizuje v neznámej atmosfére.

Ak chcete urýchliť návyk, od okamihu narodenia pre dievčatá vytvoriť pohodlné podmienky a samozrejme ponúknuť rýchle občerstvenie, ktoré poskytujú všetky potreby morky.

Čo má krmiť kŕmiť v prvých dňoch života? Ako organizovať trochu dospelých a posilnených hydiny?

Prvý krmiva pre morčacie

Novo vyliahnuté morkyVyrastené morky majú zásobu živín, s ktorými bolo embryo dodané vo vnútri vajíčka. Takáto zvyšková podpora je platná asi dva dni, ale opatrný a pozorný chovateľa hydiny nebude čakať!

Čím rýchlejšie kura dostane prvé jedlo, tým väčší rast bude v budúcnosti. A hneď ako sa morky dostanú do svojho trvalého bydliska, ponúkajú sa:

 • diéta prispôsobená zvláštnosti trávenia v tomto veku;
 • benígne čerstvé potraviny, ktoré sa rýchlo trápi, bez pretrvávania v črevách a bez negatívneho vplyvu na vývoj kuriatka;
 • vyvážené menu s vysokým obsahom bielkovín do 25-30%.

Prvým návnadom pre malé morky je vaječné vajceAk od prvého dňa kŕmenie moriek nespĺňa potreby rýchlo sa rozvíjajúcej hydiny, nedá sa vyhnúť nevyriešeniu rastu, chorobám a dokonca smrti mladých zvierat. To je zvlášť zreteľné pri absencii proteínov. S dobrou chuťou, vták nezískava váhu, môže trpieť tráviacimi poruchami, vyčerpávajúcim a ďalším oslabením tela.

Ako podávať denné diéty doma? Ako vypočítať potrebu jedla za deň?

Zloženie a normy príjmu krmiva pre morky

Nasledujúca tabuľka uvádza približný denný príjem krmív zahrnutý do stravy moriek rôznych vekových skupín. Objemy sú uvedené v gramoch.

Tabuľka spotreby moriekAko jedlo pre morky, iba tí, ktorí prichádzajú na svet, ponúkajú mokrú kašu, s výnimkou 3-4 druhov obilia, vrátane:

 • tvaroh;
 • sušené jogurt alebo inak;
 • pšeničné otruby;
 • varené proso;
 • nakrájané, a pre veľmi mladé kurčatá, brúsené, varené vajcia;
 • mäso-kosti alebo rybej múčky.

Kŕmenie moriek s mačkamiOkrem toho sa do jedla pridáva nakrájaná mrkva a šťavnaté perie zelenej cibule. Tieto zložky sa stanú zdrojom vitamínov a podporia trávenie denných mláďat. S tým istým účelom sa odporúčajú morky prvého dňa života dať zmes šťavy z žihľavy, lucerny a mrkvy.

Od prvého dňa, keď kŕmenie morky, nemali chýbať jedlo, ale zároveň by mala byť všetka potravina čo najčerstvejšia.

Mokré zmesi sa pripravujú takým spôsobom, aby neboli konzumované viac ako pol hodiny. Pri zvýšenej teplote sa patogénna mikroflóra v živnom médiu vyvíja najrýchlejšie, takže zvyšky potravín v zadržiavacích oblastiach predstavujú vážne ohrozenie zdravia a života moriek. Preto v starostlivosti o morky doma, s výnimkou kŕmenia, patrí povinné čistenie miest pridelených k vtáctvu.

Na zjednodušenie prístupu k potravinám sa krmivo pre veľmi mladé kurčatá podáva na plochých paletách. Preto je potrebné neustále sledovať, že celý vták bol plný.

To sa dá dosiahnuť vyšetrením buriny po kŕmení. Na hladovom morku je prázdny. Ak neprijmeme naliehavé opatrenia, ako napríklad stanovenie kŕmenia slabých do týždňa veku, budú viditeľné rozdiely v hmotnosti a veľkosti kurčiat.Obsah malých mláďat

Kŕmenie moriek od veku 10 dní

Ak sa v prvých dňoch kŕmenia moriek vykonáva každé dve hodiny, potom od veku 10 dní sa frekvencia jedál postupne znižuje. Zároveň sa výrazne zvýšila výživa pre mladé zvieratá. Okrem mokrých zmesí sa v oddelených kŕmnych žľaboch ponúkajú kurčatám aj suché potraviny, z ktorých polovica pozostáva z obilnín a rovnakého množstva slnečnicovej múky a rozdrveného hrášku. Ako minerálna prísada sa do zmesi pridá malé množstvo kriedy.

Kŕmenie 10 dní moriekV ponuke 10-dňových vtákov vstavajte varené zemiaky. Na začiatku takéhoto kŕmenia na hlave by mala predstavovať asi 5-7 gramov, dva mesiace staré morky spotrebujú už 50-60 gramov koreňových plodín.

Neprestávajte, aby sa morské jedlá bohaté na bielkoviny:

 • Mäsokostná a rybia múčka alebo mleté ​​mäso;
 • pekárenské kvasnice;
 • fermentovaných mliečnych výrobkov.

Začnite postupný prechod na kŕmenie, ktoré nie je rozdrvené, a celé zrná nesmú byť skôr ako 40 dní po objavení sa mláďat na svetlo. V tomto prípade je žiaduce poskytnúť veľké zrno kukurice vo forme zeminy.

Minerálne a vitamínové krmivá pre morky

Minerálne prísady sú potrebné pre to, aby vták spĺňal požiadavky na mikroelementy, hlavne na vápnik. Tento prvok, ktorý je základom kostí a vtáčieho peria, je životne dôležitý pre aktívne pestovanie moriek. Preto už od veku 10 dní pri kŕmení moriek patria potraviny bohaté na vápnik a iné minerály.

Rozdrvená škrupina a tráviaci stimulujúci štrk sa nemiešajú so suchým pokrmom a nalejú sa do samostatných nádob.

Zvláštna pozornosť pri pestovaní moriek by mala byť venovaná vitamínom. Ako doma kŕmiť morky, takže nemajú nedostatok vitamínov?

Ak sa už od prvého dňa života vtákov zavádza do kŕmenia jarnej cibule, o niekoľko dní neskôr sa “vitaminový šalát” dopĺňa zeleňami kŕmnych tráv, napríklad ďateliny, lucerny. Morky sú dané drvené listy kapusty, vrcholy záhradných plodín: repy, repa, mrkva. Vzhľadom na to, že zelená cibuľka, ktorú milovali morky, spôsobuje smäd, je lepšie ju dať ráno.

V strave moriek musia byť prítomné zelené listySpotreba takéhoto užitočného krmiva u moriek by sa mala postupne zvyšovať. Ak je vo veku jedného mesiaca jeden vajcia pripravený na 50 gramov zelených, potom v polovici roka vták jes trikrát viac.

Použitie zmiešaných krmív pre morky

Použitie zmiešaných krmív prináša vynikajúce výsledky. Hotové špecializované zmesi nielenže zjednodušujú kŕmenie a starostlivosť o morky doma, ale umožňujú presnejšie vypočítať potrebu mladých zvierat vo výžive, aby sa zabránilo vzniku nebezpečných infekcií. Krmivo sa používa ako zmes suchých zŕn a na ňom sa pripravuje aj mokré jedlo.

Turecko v klietkePo 14 dňoch veku môže byť základom dávky hydiny špeciálny krmivo pre morčacie. Vo veku 4 mesiacov sa zvieratá, ktoré boli zvyknuté na suché krmivo, premiestňujú do zmiešaných krmív pre dospelých.

V tomto prípade nezabudnite na potreby vtákov vo vode. Čistá vlhkosť musí byť vždy k dispozícii. Čím je kuriatko menšie, tým ostrejšie cíti smäd. Najnebezpečnejší z nedostatku vody je kŕmenie suchými zmesami. Správne organizované od prvých dní kŕmenia moriek a pozornej starostlivosti o mladé zvieratá – sľub rýchleho rastu a zdravia vtáka.

Pozitívne skúsenosti s pestovaním moriek – video