Deti staré kurčatáKeď novorodené kurčatá vyparujú, je takmer nemožné odlíšiť sa od seba. Ale ako sa v tomto prípade vyrovnať s veľmi dôležitou úlohou, ako určiť pohlavie kurča?

Pre skúsených chovateľov hydiny je to otázka niekoľkých sekúnd, ale tí, ktorí práve začínajú chovať hydinu, budú musieť spravodlivo vyskúšať túto zručnosť.

Najpresnejší výsledok je získaný metódou určovania pohlavia DNA a štúdiom chromozómového súboru vtáka. Je však nepravdepodobné, že efektívne, ale extrémne drahé a technicky náročné metódy budú v blízkej budúcnosti k dispozícii bežným poľnohospodárom a vlastníkom pozemkov pre domácnosti. Preto sa vo svojej praxi väčšina z nich stará o staré, dokázané obrovským počtom generácií kurčiat a kohútov, ktoré sú založené na vonkajších rozdieloch a behaviorálnych charakteristikách kurčiat.

Už vo veku dvadsiatich rokov môžu skúsení chovatelia hydiny rozlíšiť pohlavie mláďatZískajte čo najpresnejšiu odpoveď na otázku: “Ako rozoznať kuracie kurča z kurčiat?” Je skutočne mimoriadne dôležité. Pri nákupe kurčiat alebo po narodení v inkubátore musí chovateľ hydiny presne reprezentovať zloženie stáda. Ak hovoríme o plemenách mäsa, kocúrny dom bude šťastný s kohúty a získať vajcia – nie je možné robiť bez zdravých, silných kurčiat.

Najjednoduchším spôsobom je rozdeliť mláďatá na majiteľov plemien, kohúty a kurčatá sa líšia farbou. V tomto prípade je ovplyvnená aj osoba, ktorá prvýkrát uvidí hydinu.

Ale ako rozlíšiť kohút od kurčiat, ak sú kurčatá “jedinou tvárou”?

Ako určiť pohlavie kurča podľa veľkosti?

Mnohí začínajúci chovatelia hydiny sa domnievajú, že väčšie kohúty ako kurčatá majú viac žien. Tento rozdiel skutočne existuje, ale je to len 1-2 gramy av niektorých prípadoch pravidlo nefunguje.

Keď chceme vedieť, ako určiť pohlavie kurčiat, je oveľa efektívnejšie sledovať nie svoju váhu, ale aj vonkajšie príznaky. U mužov, napríklad už vo veku 24 hodín, sú nohy silnejšie a širšie. Ale skúsení chovatelia hydiny majú väčšiu pravdepodobnosť, že dôverujú spôsobu, akým kurčatá vyzerajú ako lietajúce perie na krídlach.

Related  Aká je potreba jarného kŕmenia včiel?

Ako rozoznať kohút alebo sliepku na krídlach kurčiat?

Kuracie pohlavie môže byť určené chvostom krídlaTáto metóda je úspešná pre majiteľov malých súkromných fariem, ako aj pre špecialistov veľkých fariem. Rast peria a jeho rysy je viditeľný už v prvý deň po narodení, preto závery o sexe môžu byť vytvorené vzhľadom na krídla.

Ako rozlíšiť mláďatá od sexu touto metódou? Mužské perie sú u mužov dlhšie a rozpätie krídiel je širšie ako u budúcich sliepok rovnakého veku. Ženy na krídlach môžu vidieť perie rôznej dĺžky. Presnosť triedenia podľa týchto funkcií je od 60 do 80%, čo umožňuje použitie metódy aj v priemyselných podmienkach, podporujúce výsledky s inými možnosťami overovania.

Ako identifikovať kohút alebo kurča podľa reflexných reakcií kuracieho mäsa?

Kurča zdvihne nohy a kohút čerpáDlho sa uvádza, že kurčatá a kohúty reagujú rôznym spôsobom na rôzne zásahy. Pred určením pohlavia kurčiat týmto spôsobom sú kurčatá jemne zdvihnuté labkami, obrátené hore nohami alebo položené na chrbte. Cock dievčatá zvyčajne pretiahnu krk a budúce kurčatá, naopak, sú zoskupené.

Podobnú reakciu možno pozorovať aj vtedy, keď je niečo znepokojené, vystrašiť mladých. Kurochki sa okamžite posadí na vrh a mužovia chcú vybehnúť a pokúsiť sa vziať hrozivú pózu.

Japonský spôsob, ako rozlíšiť kurčatá podľa pohlavia

Medzi špecialistami pracujúcimi vo veľkých farmách je bežná tzv. Japonská metóda zisťovania pohlavia mláďat. Hoci presnosť definície dosiahne 95%, nebudete schopní túto techniku ​​používať bez dostatočných zručností.

Pred určením kohúta alebo kuracích kurčiat v rukách je potrebné pochopiť štruktúru pohlavných orgánov u mláďat a poznať ich rozdiely.

Japonský spôsob určovania kuracieho dnaMuži môžu byť oddelení od samíc tým, že v anuse odkryjú sexuálny kus, ktorý budúce sliepky nemajú:

  1. Najprv by ste mali vyčistiť dieťa z cloaca.
  2. Potom sa kuracie mäso prenesie do dlaní, otočí sa a labky sa chovajú tak, aby bol kuriatok plášťa v zornom poli výskumníka.
  3. Otvor by sa mal pohybovať od seba, kým sa stlačí brucho tak, aby sa vnútorné zariadenie stalo jasne viditeľné.

Related  Pojedinosti razvoja malih boginja u slučaju poraza ovaca i koza

Pokiaľ ide o výskyt kuracieho kloaka, kohút alebo kura je v rukách drůbeže:

  1. U kurčiat vyzerá cloaca ako čistý zväzok bez viditeľných výbežkov.
  2. U mužov vo väčšine prípadov sa nachádza sexuálny tuberkul.

Vzhľadom na to, že táto metóda hrozí zranením a infekciou pohlavných orgánov kurčiat s nedbanlivým alebo nešľachetným zaobchádzaním, môžu skúsiť iba skúsení chovatelia hydiny. V opačnom prípade sa chorobe nemožno vyhnúť a časť hospodárskych zvierat sa môže stratiť.

Ako rozlíšiť kurčatá dospievajúcich?

V druhej polovici prvého mesiaca života môže byť vták už rozlíšený vo vzhľade. Po prvé, môžete určiť pohlavie kurča peľom. U kurčiat sa tvorí skôr a aktívnejšie než v kohútikoch, ale veľkosť samcov už v takom mladom veku môže byť väčšia.

Kohútik mesačného vekuV druhom alebo treťom mesiaci sa dekorácia hlavy kohúta stáva zreteľným: hrebeň sa začína formovať, brada. V rovnakom veku sa objavujú ostrohy, ktoré mladé sliepky nemajú, zmenia sa tvar a dĺžka chvosta.

Napriek mnohým existujúcim spôsobom, ako rozoznať kurčatá na zemi, stopercentnú záruku presnosti nemôžu poskytnúť žiadne. Preto ľudia, ktorí vedia dobre v poľnohospodárstve na chov hydiny, sa nespoliehajú len na jednu metódu, ale podporujú voľbu s výsledkami niekoľkých testov.

Video, ako určiť pohlavie kurča, pomôže nájsť vhodné metódy pre seba, získať teoretické vedomosti v tejto záležitosti a vyhnúť sa chybám pri ich používaní v praxi.

Určenie pohlavia kurčiat v 24-hodinovom veku – video