V chate alebo vo vidieckych domoch sa často vyskytujú problémy s poklesom napätia v sieti. V tomto prípade existuje jedinečné riešenie – regulátor napätia pre dom.

Klasifikácia stabilizátorov. Ktorý regulátor napätia je lepší?

regulátory napätia
Vysoké alebo nízke napätie môže spôsobiť poruchu väčšiny elektrických spotrebičov. Kolísanie napätia sa vyskytuje v dôsledku centralizovaného regionálneho nastavenia priemerného napätia na celej dĺžke elektrického vedenia.

Napätie 220 V môže byť v strede linky. V závislosti od toho, ako ďaleko od tohto miesta je dom alebo chata, je možné určité kolísanie napätia. V dôsledku toho doma, ktorá sa nachádza bližšie k rozvodne, bude mať častejšie zvýšenie napätia v sieti. Domy, ktoré sú mimo rozvodne, trpia poklesom napätia.

Kvôli ochrane domu a elektrického zariadenia pred napäťovými rázmi existujú špeciálne zariadenia – stabilizátory napätia pre chaty.

Podstatou stabilizátora je regulácia vstupného napätia. Prepína otáčky transformátora, vyrovnáva prúd a poskytuje opravené napätie na výstupe.

Najbežnejšie typy stabilizátorov:

 • servo;
 • relé;
 • Elektronický alebo tyristor.

Stabilizátor riadenia servomotora

servopohon regulátora napätia
Tieto stabilizátory menia určitý počet závitov transformátora, čím regulujú výstupné napätie. Posuvník servomotora, pohybujúci sa pozdĺž závitov transformátora, mechanicky reguluje vstupné napätie. Zariadenia tohto typu nemajú spoľahlivú prevádzku.

 • Výhody: nízka cena;
 • Nevýhody: veľa mechanických uzlov, ktoré často zlyhávajú;
 • Najčastejšia porucha: odchýlky v činnosti servopohonu, lepenie rohovej grafitovej jednotky.

Regulátor napätia relé

regulátor relé
Má spínací mechanizmus, ktorý spína vinutia transformátora a pozostáva z bloku viacerých výkonových relé.

 • Výhody: má na trhu stabilizátorov priemernú cenu a má menej mechanických komponentov;
 • Nevýhody: obmedzená životnosť (od 1,5 do 2 rokov, v závislosti od frekvencie výpadkov prúdu v sieti);
 • Bežná porucha: lepenie kontaktov relé.

Elektronické (tyristorové) regulátory napätia

tyristorový regulátor napätia
Hlavným mechanizmom elektronických stabilizátorov sú elektronické obvody, siedmich reťazcov, tyristorové kľúče, kondenzátory. Jedná sa o najspoľahlivejšie typy stabilizátorov. Majú dlhú dobu prevádzky a budú najlepšou voľbou pri výbere regulátora napätia pre domácnosť.

 • Výhody: (. Spúšťacie reakciu vstupného napätia až do 20 ms) rýchlosťou, tichý chod (Dôležitou zložkou v obývacej izbe), neprerušovaný čas práce na dlhú dobu, nevyžaduje žiadnu údržbu, ľahko použiteľné rozhranie.
 • Nevýhody: cena (približne dvakrát drahšia ako regulátor relé a tiež takmer trikrát drahšie pre servopohon).

Related  Vlastnosti a typy posuvných brán s integrovaným zámkom

Ktorý regulátor napätia je lepší?
Najlepšie pre dacha alebo doma bude elektronický stabilizátor. Môže sa pripojiť hneď po meracom prístroji, aby sa zabezpečila bezpečnosť elektrických spotrebičov v celom dome.

Ako si vybrať regulátor napätia pre domácnosť

Ak chcete vybrať vhodný model stabilizátora napätia pre dom alebo dom, musíte určiť počet fáz vstupu napájacieho napätia.

S trojfázovým vstupným napätím si vyžaduje trojfázový stabilizátor. Niektorí vlastníci nainštalujú tri jednofázové stabilizátory a spájajú ich.

Väčšina prímestských vstupov má jednu fázu. Pre takéto siete sa vyžaduje jednofázový stabilizátor. Elektronický (tyristorový alebo sedemžilový) stabilizátor je najlepší a najspoľahlivejší typ jednofázových napäťových korektorov.

Jedným z dôležitých ukazovateľov pri výbere stabilizátora je jeho výkon, pretože niektoré modely majú negatívnu vlastnosť straty energie, keď napätie v sieti klesá.

Známi výrobcovia tyristorových stabilizátorov Lider PS (IPA Inteps spoločnosť), ako aj elektronické stabilizátory semistornyh Volter SMPTE (Company ChNPP Electro) majú k dispozícii širokú škálu produktov.

Stabilizátory majú výhodné vlastnosti a kvalitu napájania. Všetky modely firmy majú vynikajúce klimatické verziu (mrazuvzdornosť a odolnosť proti vode v rozmedzí od -40 ° C do +40 ° C) a impregnácia zvláštne vlaky zo všetkých komponentov a dosiek s plošnými spojmi vnútri náplne. Tieto vlastnosti bráni skratu, kedy kondenzátu vnútri stabilizátora.

Ak stabilizátor nemá podobnú úpravu proti vlhkosti a mrazu, neodporúča sa používať pri mínusových teplotách.

Stabilizátory Lider PS

Vedúci PS
Určený pre stabilizáciu napätia v prípade výkyvov v sieťové napájanie a ochranu rôznych domácich elektrospotrebičov AC. napájanie majú rozsah 100 VA 30 VA tisíc (jedna fáza), a 2,7 – .. 90 KW (tri fázy). Sú určené k ochrane funkčnej hodiny domácej siete z napäťové rázy v 125-275V rozsahu (W-30 Model), 110-320V (W-50 Model).

Najjednoduchšie – stabilizátory Lider PS série W. Ich elektronickej plniaci poskytuje presnosť stabilizácie (chyba nemôže byť viac ako 4,5%), a spínacie riadiace signály rýchlosti – 250 V / s. Prevádzka stabilizátor je riadený elektronickým mikroprocesorom (regulátora).

Related  Pripojenie kotla na chatu

Stabilizátory Volter SMPTO

Volter SMPTOUrčené na nastavenie napätia vo vnútorných sieťach, kde odchýlky od menovitých napätí sú približne 5%. Výrobca ponúka veľký výber výrobkov, ktoré majú inú presnosť stabilizácie 0,7 – 10%, ako aj korekciu najnižšieho vstupného napätia od 85V. Plniace a stabilizačné systémy sú riadené inteligentným systémom, ktorého činnosť je regulovaná centrálnym procesorom.

Podľa preskúmania napäťových regulátorov pre domácnosť sú najlepšou voľbou volt SMMPO a Lider PS. Jedná sa o tichých, kompaktných a spoľahlivých asistentov pri riešení problémov so zvýšeným napätím v domácich alebo domácich sieťach.

Ako si vybrať regulátor napätia pre dacha – video