Nastaviteľný kľúčTáto publikácia neberie do úvahy možnosti nesprávnej inštalácie (to je možné prečítať v inom článku) a operáciu (popísanú v návodoch) ohrievača vody. Povieme vám len o prípadoch, kedy je potrebné opraviť kotol. Takisto stanovujeme, že vnútorné usporiadanie ohrievačov vody od rôznych výrobcov sa mierne líši. Preto sa obrázky nemusia zhodovať s modelom, ale napriek tomu dávajú predstavu o tom, ako opraviť kotol.

Vnútorné usporiadanie ohrievača vody podľa príkladu jedného z modelov Thermex.

Usporiadanie kotla

Poruchy a ich príčiny

Elektrický ohrievač vody – prístroj je relatívne jednoduchý, takže existujú iba 3 typy porúch, ale môžu mať rôzne príčiny.

1) Kotol neohrieva vodu alebo je výrazne pomalšie ako predtým:

  • Spálené alebo pokryté špinou TEN;
  • termostat zlyhal;
  • ovládacia doska nefunguje.

2) Ohrievač vody je šokovaný:

  • TES burst;
  • elektronický ovládací panel alebo doska je chybná.

2) Zariadenie uniká:

  • defektný ohrievač;
  • Tesnenie O-krúžku je zastarané;
  • koróziu vnútornej nádrže.

Príprava na opravu kotlov

skrutkaNa identifikáciu príčiny väčšiny poškodenia, odpojiť ohrievač od siete a vypustiť vodu z nej (to v samostatnom článku) a odstrániť zo steny. Potom odskrutkujte a odoberte kryt, skrývajte prístup k ohrievaču a ostatným pracovným uzlami. Do kotlov, ktoré sa nachádzajú vertikálne, ide o spodný kryt, horizontálne – ľavé, kompaktné modely – predné. Pri opravách kotlov Thermex by ste mali venovať pozornosť skrutke v strede krytu, často pokrytej nálepkami.

Najskôr odstráňte fúzy z jedného alebo dvoch ohrievačov a bezpečnostného termostatu, odskrutkujte upevňovacie matice a skrutky.

Červené šípky označujú fágy, zelená šípka označuje skrutku, modré matice. Žltý ovál má ochranný termostat.

Schéma analýzy kotlov

Bezpečnostný termostat sa demontuje, tepelné senzory sa vyberajú z vykurovacieho telesa.

Nerozrezávajte termosenzorovú rúrku! Vo vnútri je špeciálna kvapalina, ktorá vytečie a zariadenie sa musí úplne zmeniť. Navinutím poškodenej trubice elektrickou páskou to nepovedie k ničomu.

Teplotné snímače sú označené modrým oválom.

Schéma opravy

Teraz je možné diagnostikovať časti, ktoré môžu byť chybné.

Ako opraviť kotol s chybným termostatom?

Najjednoduchší spôsob testovania účinnosti bezpečnostného termostatu pomocou zapaľovača. Po stlačení tlačidla stlačte medené hroty snímača teploty. Servisná časť bude čoskoro spustená ochranným mechanizmom, ktorý odpojí okruh a tlačidlo. Vadný termostat sa musí vymeniť – nedá sa opraviť.

Zelené kruhy označujú tlačidlá v rôznych modeloch termostatov.

kotlový termostat

Ako môžem meniť alebo vyčistiť ohrievač vo ohrievači vody?

Najčastejšie v týchto zariadeniach je sieť TEN mimo prevádzky. Ak chcete skontrolovať jeho použiteľnosť, budete potrebovať tester. Na to musíte vybrať stupnicu odporu (Ohm) a vykonať merania na kontaktoch ohrievača. Ak zariadenie nezobrazuje nič, potom vykurovacie teleso nefunguje. Oprava kotla v tomto prípade má nahradiť poškodenú časť, nedá sa opraviť.

Odskrutkujeme matice, ktoré držia ohrievač, vybereme a nahradíme ho podobným.

Matice na zaistenie vykurovacieho telesa sú označené červenými šípkami.

Prístup k ohrievaču

V prípade, že kotol začal pomaly ohrievať vodu, hluk na pracovisku, a tester znamená, že vykurovacie teleso je v poriadku, je potrebné vyčistiť ohrievač od vodného kameňa. Ak to chcete, odstráňte ho z ohrievača a vyčistite ho od zarastenej vrstvy. Môžete použiť špeciálne chemikálie alebo použiť bežný nôž. Je nevyhnutné opláchnuť nádrž potom, pretože niektoré stupnice zrážajú do neho.

Oprava kotla pre úniky

Na určenie príčiny úniku je potrebné zistiť, odkiaľ voda pochádza. Ak sa vyčerpá bočný šev, pod horným krytom alebo ovládacou doskou, korózia je poškodená. Keď je voda pod spodným krytom, je potrebné ju odstrániť. Ak sa netesnosť nachádza v blízkosti príruby, potom je problém s tesnením alebo ohrievačom. Ak nie, je to korózia nádrže.

Čierne šípky označujú miesta, kde voda môže prúdiť s zastaraným tesnením alebo popraskaným ohrievačom. Červená indikuje únik vnútornej nádrže.

Schéma demontáže kotla

Problémy s tým, ako opraviť samotný kotol, ktorý má tesniace tesnenie, nevzniknú. Stačí vytiahnuť vykurovacie teleso a vložiť nový.

Kotol nepodlieha opravám s vnútorným únikom nádrže. Je potrebné nájsť dokumenty a skontrolovať záručnú dobu prístroja. A buď kontaktujte servisné stredisko, alebo budete musieť kúpiť nový ohrievač vody. Príklady úspešného zvárania nádrží sú veľmi zriedkavé a zariadenie po nich netrvá dlho.

Chybný ovládací panel alebo doska

Elektronické alebo dotykové ovládacie panely môžu tiež zlyhať. Ak kotol nefunguje po kontrole a výmene iných častí, problém môže byť v nich. Je to takmer nemožné ich opraviť sami, pretože potrebujete hlbokú znalosť elektroniky. Nie sú žiadne schémy týchto tabuliek na internete. Nové sú k dispozícii iba v špecializovaných servisných strediskách, kde sa budete musieť obrátiť.

Užitočné tipy

Nákup náhradných dielov na opravu kotlov vlastnými rukami, je lepšie ich vziať so sebou. Existuje veľký počet typov vykurovacích telies, tesnení a termostatov, takže je ľahké urobiť chybu a nakúpiť nevhodnú časť.

Po odstránení spodného krytu počas opravy kotla Thermex nemôžete striebornú nálepku poškodiť sériovým číslom. Ak to narúša, produkt môžete opatrne odstrániť a ponechať v pase. Tento štítok môže byť potrebný, keď zavoláte sprievodcu zo strediska služieb.

Pravidelné čistenie nádrže a ohrievača, používanie a včasná výmena magnéziových anód a povinné odvodnenie vody počas dlhého prestoja kotla môže značne predĺžiť jeho životnosť.

Video: opravy kotlov vlastnými rukami