Vykurovací prvok pre ohrievač vodyNa ohrev vody v každom okruhu je potrebné dodať energiu drevu, plynu alebo elektrickej energii. Tan na ohrievač vody je uzol, v ktorom elektrická energia prechádza cez nichromové špirály, ohrieva ich a teplo sa prenáša do vody prostredníctvom kovu alebo keramiky. Vďaka činnosti sú vykurovacie teleso a vnútorný vodný okruh funkčnými časťami ohrievača vody. Všetky ostatné zariadenia sú potrebné na zabezpečenie procesu v zadaných parametroch.

Odrody vodných elektrických vykurovacích prvkov

Typy elektrických vykurovacích prvkovPripomeňme si staré elektrické varné dosky s otvorenou špirálou, ktoré sa používali v polovici minulého storočia. Ak je takáto špirála pokrytá vrstvou čistého jemného piesku a umiestnená v kovovej rúrke, konce sú uzavreté izolačnou zátkou, získa sa vykurovací prvok pre ohrievač vody. Špirálové drôty neprichádzajú do styku s vodou a kovom, ale ohrievajú rúrku z medi alebo ocele. V dôsledku toho nevzniká nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom a voda sa zahrieva z mokrej alebo otvorenej elektródy.

Na čistenie TEN od škálovania musí byť ponorená do horúcej vody s antinakipínom alebo držaná v roztoku kyseliny citrónovej. Po potvrdení integrity prípadu.

Ďalším typom vykurovacieho telesa je konštrukcia, keď je vodič umiestnený do banky, ktorý nie je v kontakte s vodou. Takéto zariadenie sa považuje za “suchý” vykurovací článok alebo uzatvorené. Každý z prvkov má svoje výhody a nevýhody.

Zariadenie a aplikácia termočlánkov

Zariadenie termoelementuVýslednú ohrevnú rúrku možno ohýbať a vykonať tak, aby mohla byť inštalovaná v nádobe. V tomto prípade je horný kovový kryt vyrobený z vodiča s dobrým prenosom tepla – ocele, medi, zliatin. Na upevnenie v nádobe TEN pre ohrievač vody je možné prírubové alebo obidve konce prvku samostatnými maticami. V akejkoľvek vode, okrem destilovanej, sú soli. Niektoré z nich sa po zahriatí stanú nerozpustnými a usadia sa na kovových rúrach. Proces sa taktiež stáva, pretože medené rúrky sú katalyzátorom zrážok.

Ak je tyč umiestnená vedľa aktívneho kovu, potom s ním budú kontaktované agresívne ióny. Potom sa elektróda s anódou horčíka zhroutí, je pokrytá voľnou kôrkou, na TEN nie je dostatok iónov na vytvorenie zrazeniny. Preto je životnosť hlavných prvkov predĺžená a magnéziové elektródy sú pri opotrebovaní nahradené novými. Preto sú všetky zásobníky na ohrievač vody doplnené horčíkovou anódou.

Zariadenie na vykurovanieSuché vykurovacie telesá sú usporiadané inak. Neodpovedajú na usadzovanie, nevstupujú do elektrochemickej interakcie s vodou, nepreháňajú ani v nepriaznivom prostredí. Preto nie je potrebné s nimi inštalovať anódový prvok. Nie je to ohrievač, pretože zariadenie sa nedá nazvať trubkovým elektrickým ohrievačom. Takéto prvky sú pripravené pre konkrétny model ohrievača vody.

Ktoré ohrievače sú inštalované v kotloch Thermex

Ohrievače pre kotly ThermexSpoločnosť využíva ohrievače pre ohrievač Thermex od rôznych výrobcov. Okrem talianskej lokality je výroba elektród v Číne otvorená. Na výstupe je kontrolné laboratórium. Prvky s nízkym odporom sa posielajú do manželstva.

Pre lepšiu záruku doma pred inštaláciou ohrievačov je potrebné, aby boli vo vode niekoľko hodín držané a skontrolovať, či odpor zodpovedá odporu uvedenému v pasu.

Pre ohrievače vody Thermex sa vyrábajú tieto typy vykurovacích telies:

 • pre prietokové kohútiky, ohrievače 3,3 2,5, 5,5 kW;
 • na lisovanú prírubu D 64 mm – 2,0 1,5 kW, D 82 mm – 1,5 kW, D 92 mm – 1,5, 2,0 kW;
 • bez prírub, s upevnením na matice – 0,7, 1,3, 2,0 kW;
 • magnéziové anódy špeciálneho zloženia len v Taliansku.

Spoločnosť vyvinula špeciálnu kompozíciu na výrobu anód zo zliatiny AZ63 plus, ktorá je dvakrát účinnejšia ako konvenčné anódy.

Vykurovacie telesá kotlov Ariston

Vykurovacie telesá kotlov AristonFirma Ariston využíva vykurovacie prvky vlastnej výroby alebo objednávky v továrni Thermowatt v Taliansku. Ohrievače v medenej a oceľovej konštrukcii, pre vertikálne nádoby rovné a ohnuté, ležiace na ich bokoch.

Kombinácia a použité pre ohrievače vody príruba opaľuje Aristo, s priemerom príruby značky – 42, 48, 63, 72 mm a vybavené metrickým závitom. Najmä sa používajú siete TEN a existujú modely s uzavretou štruktúrou prvkov. Všetky ohrievače majú výkon od 1 do 4 kW. Šesť rad elektrických ohrievačov používajú v 80 druhoch bojlerov, modelov ARI Steam Titom a ABS SLV sú suché bunky v prevádzke po dobu 7-10 rokov bez nároku na náhradu.

Aristonové ohrievače vody majú termostaticky regulovanú teplotu v rozmedzí od 20 do 80 stupňov, čo predlžuje životnosť ohrievačov. V prípade potreby dochádza k nahradeniu magnéziových elektród.

Päť sérií elektród sa vyrába s použitím medenej rúrky a iba jednej s použitím nehrdzavejúcej ocele. Vykurovacie články radu RNCA sú určené pre malé kotly s objemom 30 a 50 litrov.

Profesionálny postoj k ohrievaču Ariston, použitie špeciálne navrhnutých ohrievačov pre neho, prinieslo výsledky:

 • striebro napratenia kontaktov umožnilo zvýšenie prúdu na 25 ampérov oproti 18 konkurentom;
 • rýchle ohrievanie vody kvôli vysokému prenosu tepla;
 • jednoduchá montáž vykurovacích telies a dlhodobá prevádzka bez opravy.

Vykurovacie prvky švédskej spoločnosti Electrolux

Vykurovacie prvky švédskej spoločnosti ElectroluxŠvédska spoločnosť Electrolux používa elektrické ohrievače vlastnej výroby a produkty talianskej továrne Thermowatt. Kvalitné výrobky sa vyrábajú vo veľkom sortimente, spoľahlivé a nie príliš zarastené. Elektrické ohrievače pre ohrievače Electrolux sa stávajú nepoužiteľnými z dôvodov:

 • roztrhnutie kovovej trubice z prehriatia alebo vysokého napätia;
 • korózne upevňovacie body;
 • nie je žiadna horčíková anóda;
 • Ohrievač nie je úplne ponorený do vody.

Všetky prípady poruchy vykurovacích prvkov sú spojené s porušením prevádzkových pravidiel prístroja.

Vplyv termostatu na životnosť ohrievača

Vplyv termostatu na životnosť vykurovacieho telesaOhrievače vody majú povinnú ochranu pred prehriatím. Po dosiahnutí kritickej teploty sa prístroj vypne. Teplota ohrievača vody je regulovaná termostatom. V tomto prípade je snímač teploty;

 • tyč, ktorá je spúšťaná do nádoby rovnobežne s ohrievačom;
 • kapilárne zariadenie, v ktorom membrána uzatvára kontakt, keď sa zvyšuje objem kvapaliny;
 • elektronický uzol.

Termoregulátory sú jednoduché a programovateľné, režijné a vstavané. Nemôžu byť opravené, sú nahradené, ak sú inštalované podobne.

Vykurovacie telesá pre ohrievač vody s termostatom pracujú v miernom režime. Ak sa používa režim ekonomického vykurovania až do 55 stupňov, nevytvoria sa podmienky na zrážanie tvrdých solí a ohrievač zostane dlhší čas čistý, čo znamená, že sa neprehrieva.

Navyše, ohrievač s termostatom je veľmi vhodný na použitie, jednoducho ohrieva vodu v akejkoľvek nádobe.

Poradie výmeny vykurovacích telies v ohrievačoch vody

Postup na výmenu vykurovacích teliesAk chcete ohrievač vyčistiť alebo vymeniť z ohrievača vody z váhy, je potrebné zabezpečiť prístup k zariadeniu vyprázdnením a vyprázdnením nádrže. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť vyrovnanie tlaku v nádobe.

Počas trvania práce je ohrievač vody nielen odpojený od zásuvky, ale zariadenie je vypnuté na linke. Obvod je možné namontovať a zapnúť ohrievač vody po vypustení vody z vypúšťacieho ventilu.

Na zabezpečenie kontroly a opravy musí byť zariadenie otočené a demontované prírubou pripojenou k TEN. Odpojte napájací zdroj. Predtým, než potrebujete nakresliť alebo vyfotografovať upevnenie vodičov na prírube, aby ste správne namontovali obvod po výmene zostavy. Zároveň musí byť anódová tyč vymenená alebo očistená od sedimentu.

Tesniace gumy a tesnenia by sa mali čistiť od nečistôt a v prípade potreby ich vymeniť. Nainštalujte nový ohrievač a vykonajte montáž v opačnom poradí. Pri naplnení nádrže vodou otvorte vypúšťací ventil, aby ste vytiekli vzduch.

Ako vyčistiť a vymeniť ohrievač nádrže z meradla – video