usporiadanie kotlaŽiť bez teplej vody je zlé. Preto v prípade, že dom nie je zabezpečený centrálne prívodom teplej vody, je potrebné nainštalovať ohrievač vody. Ak je kryt nie je vybavený ohrevom z kotla, kogenerácia, alebo sa pripojiť k sieťovým zariadeniam pre ohrev vody nemožno použiť elektrické kotly z rôznych dôvodov (aj keď meno nie je úplne správne, že sa zasekol, v súlade s pravidlami je to len ohrievače vody). Pozrime sa podrobnejšie na princípy fungovania kotlov a ich odrôd.

Ako funguje elektrický ohrievač vody?

Keď prúd preteká vodičom, ktorý má impedanciu podľa Joule – Lenz sa ohrieva (tento vzorec definuje vzťah medzi parametrami tepla a elektrického prúdu hodnôt vyplývajúcich z neho – Q = R * i2, tu Q – tepelná energia, R – odpor, I – prúd). S vodičom vo vode sa teplo, ktoré je uvoľnené, prenesie do neho.

Napriek tomu je potrebné poznamenať, že ohrievače vody boli dnes ohlásené, ktoré fungujú na princípe priameho prenosu energie (prostredníctvom mikrovlnného žiarenia) na molekuly vody, ale uplynie čas, kým sú široko rozšírené.

Je potrebné poznamenať, všetky elektrického kotla vybaveného systémom regulácie teploty, ktoré môžu byť zostavené tak na jednoduchom schéme za použitia bimetalové spínače, alebo zložitejšie vrátane použitia mikroprocesorov.

Tiež takmer všetky ohrievače, najmä skladovacie nádrže, majú systémy na ochranu proti pretlaku, najčastejšie bezpečnostné ventily.

schéma pripojenia kotla

klasifikácia

Existujú dva typy elektrických kotlov na ohrev vody:

  1. Kotol s priamym prietokom, voda sa ohrieva a prechádza cez výmenníky tepla, ktoré majú veľkú plochu. Takéto zariadenia sú kompaktnejšie a poskytujú teplo ihneď po pripojení k sieti. Avšak majú veľkú špecifickú elektrickú energiu av mnohých prípadoch vyžadujú vhodné vodiče a ochranné zariadenia.
  2. Kumulatívne – tu sa používajú ohrievače s nižšou spotrebou energie (teda spotrebúvajú menej prúdu). Vykurovacia voda sa nevyskytuje v prietokovom toku, ale v nádrži (ktorá je nutne dodávaná s tepelnou izoláciou). Výhodou takéhoto zariadenia je nielen menší prúd, ktorý prechádza elektrický ohrev, ale aj skutočnosť, že sa môžu ľahko vyrovnať sa so šiltom (napríklad ráno, keď sa celá rodina v sprche a umýva) náklady na vodu. Aj v prípade široko implementovaný diferencovanej platby za elektrinu (v kilowatthodinách nočných nákladov menej), ich použitie je odôvodnené hospodárskymi dôvodmi – voda môže byť ohrievaná, keď elektromer sa domnieva, že minimálne sadzby (v noci). Nevýhody skladovacích elektrických kotlov zahŕňajú ich značnú veľkosť. Ak potrebujete takýto ohrievač, uistite sa, že rozumiete logike prevádzky jeho riadiacich systémov. Z toho, ako aj kvalita tepelnej izolácie jeho bývania závisí – koľko kotol spotrebuje.

Čo sú to vykurovacie články

Aby bolo možné plne pochopiť princíp fungovania elektrokotla je potrebné pochopiť, ako je ohrievač (to je viac správne skratka, ale je často používaný vhodnejšie pre výslovnosti v slovanských jazykoch TEN).

Dekódovanie skracovania ohrievača je rúrkovým elektrickým ohrievačom. Jedná sa o rúrku (kov, porcelán, sklo atď.), V ktorom je vyhrievací prvok umiestnený obklopený vrstvou tepelne odolného dielektrika.

TENIch geometrické rozmery a tvar môžu byť najrozmanitejšie – rovné, “U” – tvarované, ohnuté do špirály. Konektory alebo závity na pripojenie elektrického prúdu môžu byť tiež umiestnené rôznymi spôsobmi buď na jednom konci potrubia, alebo na oboch koncoch. Treba poznamenať, že toto zariadenie bolo vynájdené a patentované v polovici storočia predtým.

Princíp činnosti

Okrem toho, že sme sa zaoberali všeobecnou zásadou prevádzky elektrických kotlov, budeme zvažovať ich jednotlivé odrody. A my urobíme rezerváciu, rozdiel nie je to tak s typom elektrických ohrievačov, ktorých klasifikácia sme už demontovali, ale viac na konštrukčné vlastnosti. Z tohto dôvodu budeme uvažovať o niektorých špeciálnych typoch elektrických kotlov a o tom, ako fungujú, dáme každému malý odsek. Hoci sa tieto ohrievače líšia od štandardných typov a nie moc, aby sa situácia stala vlastnou, musia sa s nimi oboznámiť.

Kotly elektrické so suchým TEN

Typicky je TEN priamo vo vode a jeho spojenie s telom je oddelené tesniacimi tesneniami. Existujú však rôzne druhy elektrických kotlov so suchým TEN, v ktorých sú vykurovacie články v dutinách a sú izolované od kontaktu s vodou. Tieto ohrievače sú bezpečnejšie (tam je dvojitá ochrana proti prenikaniu potenciálu, nebezpečný pre život vo vode, ktorý je stále vodičom) a v nich môžu byť použité lacnejšie palivové články.

Schéma elektrického kotla

Ďalším plusom týchto zariadení je jednoduchá výmena samotných vykurovacích telies, nie sú potrebné žiadne ďalšie tesnenia, môžete jednoducho odstrániť zlyhávajúcu TEN a nainštalovať novú. Okrem toho nie je žiadny rozdiel, aký druh tohto druhu, také ohrievače vody sú oveľa jednoduchšie udržiavať.

Dvojkruhový elektrický kotol

Táto jednotka je určená na ohrev vody, a to ako pomocou elektrického prúdu, tak pomocou systémov zásobovania teplom. Hlavným prvkom, ktorý má dvojkruhový elektrický kotol, je, že okrem ohrievačov sú tiež výmenníky tepla pre zásobovanie teplou vodou, ktoré pracujú z vykurovania. Tento prístup umožňuje poskytnúť bývanie s horúcou vodou, dokonca aj v období, keď kotolne alebo kombinované teplárne a elektrárne nefungujú.

dvojkruhový elektrický kotol

Výhodou tohto systému je aj to, že ohrev vody elektrickou energiou je vždy drahší ako využívanie tepelných sietí.
Najčastejšie sú tieto zariadenia vybavené automatizačným systémom, ktorý umožňuje nielen výmenu vykurovacích telies, ale aj v prípade potreby. A môže to byť ako prevádzkový elektrický kotol, tak i zariadenie, ktoré pracuje na kumulatívnom základe. Aj preto, že sú potrebné veľké rozmery zariadenia na umiestnenie dvoch typov ohrievačov vody, sú dvojkruhové kotle častejšie kumulatívne.

Stručne povedané, je to všetko, čo možno povedať o kotloch vykurovacej vody pomocou elektriny v malom článku. Hoci na to, aby sme získali vyčerpávajúce informácie o tejto téme, musíme neustále sledovať novinky, a to ako v oblasti vykurovacej techniky, tak aj v najnovšom vývoji elektrických spoločností. Ale toto je už téma pre knihu, nie článok.

Video: ako vybrať správny kotol